Fluoryzacja zębów - wady i zalety

Fluoryzacja zębówCzym jest fluoryzacja? Jakie są jej rodzaje?  Czy należy ją stosować? Jakie są wady i zalety fluoryzacji? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania oraz kilka istotnych porad.

Fluoryzacja to stomatologiczny zabieg w ramach profilaktyki, który polega na dostarczeniu zębom fluoru, czyli minerału, który odpowiada za właściwą ochronę zębów. Jest on stosowany niemal w każdej paście do zębów, a także w produktach spożywczych, takich jak ryż, ziemniaki czy zboże. Fluoryzacja to częsty zabieg przeprowadzany w szkołach podstawowych. Miał on na celu ochronić zęby przed pojawieniem się próchnicy. Obecnie coraz rzadziej się go stosuje, a jeśli nawet - jest on nieobowiązkowy.

Fluor może być podawany bezpośrednio na zęby w postaci lakierów lub w postaci tabletek przyjmowanych doustnie. Zabieg ten jest szczególnie istotny u dzieci, w czasie rozwoju uzębienia oraz mineralizacji zębów. Nie zmienia to jednak faktu, że fluor powinien być dostarczany regularnie, nawet u dorosłych. Odpowiednia ilość fluoru pozytywnie wpływa na stan zębów. Przede wszystkim hamuje rozwój szkodliwych bakterii, przez co zapobiega próchnicy. Poza tym, tworzy na zębach powłokę, która chroni przed szkodliwym działaniem kwasów oraz przywieraniem kamienia.

Czy fluor może być szkodliwy?

Fluor dostarczony w zbyt dużej ilości może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Zbyt duże natężenie tego minerału może prowadzić do osłabienia szkliwa, przebarwień, plam oraz zęby mogą stać się bardziej podatne na próchnicę. Nadmiar fluoru może odkładać się w naszym organizmie, a właściwie w kościach, blokując wchłanianie magnezu. Może również powodować niedoczynność tarczycy.

Aby zapobiec negatywnemu wpływowi fluoru, powinniśmy uważać, by nie połykać pasty do zębów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Poza tym pamiętajmy o tym, by dokładnie płukać jamę ustną po szczotkowaniu. Przed zabiegiem fluoryzacyjnym możemy skontaktować się z lekarzem i sprawdzić, czy rzeczywiście jest on konieczny.

Rodzaje fluoryzacji

Najpopularniejszą metodą podawania fluoru jest tzw. fluoryzacja egzogenna, która polega na podawaniu fluoru bezpośrednio na powierzchnię zębów. Za pomocą specjalnych pędzelków nakładany jest lakier z dodatkiem minerału. Utrzymuje się on pewien czas na zębach, redukując przy tym próchnicę. Zabieg ten, aby był skuteczny, należy powtarzać co najmniej dwa razy w roku.

Fluoryzacja endogenna to kolejna metoda, która przeprowadzana jest za pomocą odpowiednich preparatów w postaci tabletek lub kropel. Jony fluoru znajdujące się w tych preparatach docierają bezpośrednio do krwi. Pamiętajmy o stosowaniu właściwych dawek.

Jeszcze jedną metodą jest fluoryzacja kontaktowa polegająca na wcieraniu w powierzchnię zębów preparatów z fluorem. Podobnie jak w przypadku fluoryzacji egzogennej. Możliwe są również okłady z żelu, który zawiera jony fluoru. Żel przykładany jest do zębów na około pięć minut. Po każdym takim zabiegu pacjent nie powinien jeść, ani pić przez minimum dwie godziny.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

Ocena: 5.0

Komentarze