Fototerapia - co powinnaś o niej wiedzieć?

FototerapiaJak wiadomo światło posiada właściwości lecznicze, które korzystnie wpływają na bardzo wiele dolegliwości.

Promienie słoneczne potrafią skutecznie wyleczyć krzywice, a także korzystnie wpływają na nasz nastrój. Dlatego też moc tę postanowiono wykorzystać we współczesnej medycynie, a także kosmetologii. Obecnie do leczenia światłem używa się wszystkich barw. Terapia nimi pomaga skutecznie wyleczyć depresję, cukrzycę, a nawet dolegliwości ze strony układu trawiennego oraz wątroby. Z metody tej korzystają wszelkiego rodzaju sanatoria, uzdrowiska, a także osoby w warunkach domowych, jak także gabinety medycyny estetycznej.

Na czym polega światłoterapia

Światłoterapia, zwana inaczej fototerapią lub światłolecznictwem wykorzystuje w swoim działaniu właściwości lecznicze światła, w zależności od tego, jakie źródło światła jest wykorzystywane, można wyróżnić metodę zwaną helioterapią, opartą na naturalnym świetle, jak także aktynoterapię, która wykorzystuje w swoich procesach sztuczne, źródło światła. W drugiej z wymienionych metod wykorzystuje się najczęściej lampy dające promienie ultrafioletowe lub też promienie podczerwone.

Leczenie światłem polega na regularnym naświetlaniu całego organizmu lub jedynie wybranych jego partii. W tym głównie oczu. Dzięki temu, że światło dociera za ich pośrednictwem do kory mózgowej organizm uruchamiania reakcje obronne, które natomiast pobudzają wydzielanie hormonów w organizmie. Dzięki czemu metoda ta pozwala na uregulowanie snu, naprawienie układu nerwowego czy też wyrównaniu poziomu cukru.

Fototerapia w kosmetologii

Fototerapia, nie tylko posiada korzystny wpływ na leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń z medycznego punktu widzenia. Metoda ta jest także bardzo często wykorzystywana w dermatologii jak na przykład tutaj https://royalderm.pl. Najczęściej wykorzystuje się ją do leczenia łuszczycy, a także atopowego zapalenia skóry. Jednak równie często fototerapia stosowana jest w trakcie leczenia trądziku poprzez naświetlenie skry światłem niebieskim, które wykazuje właściwości bakteriobójcze.

Chcąc pozbyć się nieestetycznych przebarwień czy też zaczerwienień na przykład policzków, warto także skorzystać z zabiegu fototerapii opierającego się na świetle żółtym. Dla polepszenia wyglądu skóry, a także jej kondycji zaleca się natomiast stosowanie naświetlania światłem czerwonym, które stymuluje produkcję kolagenu, a także działa przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo na włókna kolagenowe skóry.

Fototerapia znajduje zastosowanie w wielu aspektach naszego życia, począwszy od medycyny i leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń, skończywszy na kosmetologii oraz dermatologii.

Komentarze