Grypa - kompendium wiedzy

GrypaGrypa to infekcja wirusowa dotycząca głównie układu oddechowego. W sezonie zachorowań, który właśnie się rozpoczyna, wywoływana jest przez podtypy H1N1 oraz H3N2. Co roku na grypę zapada nawet kilka milionów Polaków. Warto pamiętać, że przechorowanie grypy nie pozostawia trwałej odporności na zakażenie innym typem wirusa. Do infekcji najczęściej dochodzi drogą kropelkową, czyli w czasie kontaktu z osobą chorą. Wirus rozpylany jest podczas kaszlu, kichania, a nawet poprzez rzeczy codziennego użytku, jak telefon czy klucze.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Przeziębienie wywoływane jest najczęściej przez rynowirusy, które są niegroźne dla naszego organizmu. Objawy narastają powoli i nie są bardzo nasilone. Początkowo pacjent zgłasza złe samopoczucie przez okres 1-2 dni, następnie pojawiają się takie objawy jak ból gardła, chrypka, katar lub wzrost temperatury do 37-38°C. Dolegliwości ustępują samoistnie po około 5-7 dniach.

W przypadku grypy objawy zaczynają się gwałtownie - pojawia się wysoka gorączka sięgająca nawet 40°C. Występuje silny ból głowy. Towarzyszy uczucie rozbicia, osłabienia, dreszcze, bóle mięśni oraz kaszel. W przeciwieństwie do przeziębienia katar występuje rzadko. Infekcja może przekształcić się w zapalenie płuc lub nawet w niewydolność oddechową, co jest stanem zagrożenia życia [1,2].

Jak leczyć grypę?

Przede wszystkim należy zadbać o odpoczynek i regenerację organizmu. Być może brzmi to sztampowo i nudno, ale niestety tak jest, kiedy nasz organizm choruje. Oznacza to, że potrzebuje wytchnienia, żeby móc skupić swoją energię na zdrowieniu i walce z infekcją. Jeżeli zauważymy, że objawy takie jak bóle głowy, dreszcze czy gorączka, są bardziej nasilone niż przy zwykłym przeziębieniu, koniecznie musimy udać się do lekarza internisty. Mieszkańcom Jabłonnej i Legionowa polecamy Centrum Medyczne DP MED, gdzie zapewniona jest wysokospecjalistyczna opieka.

Ważne, aby udać się na wizytę jak najszybciej, ponieważ skuteczne leczenie przeciwwirusowe możemy włączyć TYLKO w początkowym okresie choroby. Jedynie wtedy leki są skuteczne. Obecnie dostępne mamy takie preparaty jak: oseltamiwir, zanamiwir, adamantyna oraz rimantydyna. Do lekarza internisty zgłoś się koniecznie, gdy pojawi się:

  • duszność, problemy z oddychaniem,
  • temperatura powyżej 38°C,
  • silny, nieustępujący ból głowy, ucha lub okolic zatok.

Oprócz działania przyczynowego stosuje się także leczenie objawowe ukierunkowane na łagodzenie kaszlu, bólu mięśni i głowy oraz gorączki. Zastosowanie znajduje ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym [1,2].

Grypa - jak zapobiegać?

Jedyną wysoce skuteczną metodą profilaktyki zachorowań na grypę są szczepionki. W każdym sezonie epidemiologicznym dostępna jest na rynku nowa szczepionka stworzona na podstawie typów wirusa, który dominował w zeszłym sezonie epidemiologicznym. Dla osób starszych, powyżej 75. roku życia, szczepionki są darmowe. Warto się zaszczepić, szczególnie gdy nasza praca związana jest z częstym kontaktem z innymi ludźmi. Oczywiście podanie szczepionki nie chroni w 100% przed infekcją, ale powoduje łagodniejszy i krótszy przebieg choroby, jak również chroni przed poważnymi powikłaniami.

Oprócz szczepień należy zwracać uwagę na higienę osobistą. Warto unikać zatłoczonych miejsc w okresie zwiększonej zapadalności na grypę, choć może to być trudne w codziennym życiu. Należy dbać o higienę rąk i dokładnie oraz często je myć. Szczególnie po kontaktach z obcymi przedmiotami i innymi ludźmi [3].

Bibliografia:

[1] - Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019

[2] - Mejza F., Grypa i przeziębienie, www.mp.pl

[3] - Ściubisz M., Grypa - jak się przed nią uchronić w sezonie epidemicznym 2019/2020?, www.mp.pl

Komentarze