Implant ślimakowy - dla kogo?

Implant ślimakowyCzym jest implant ślimakowy? Jak działa? Dowiedz się kto może z niego skorzystać i jak wygląda jego wszczepienie.

Co to jest implant ślimakowy?

Implant ślimakowy to elektroniczna proteza, dzięki której możliwe jest słyszenie dźwięków otoczenia. To szansa na odzyskanie zmysłu nie tylko dla osób głęboko niedosłyszących, ale również zupełnie głuchych. Implant ślimakowy to wysokiej jakości urządzenie elektroniczne składające się z dwóch części:

  • zewnętrznej - znajduje się tam procesor mowy przetwarzający dźwięki,
  • wewnętrznej - zawiera elektrody, które są wprowadzane do ślimaka, umieszczony jest pod skórą.

Zadaniem implantu ślimakowego jest przekształcanie dźwięków otoczenia w sygnały elektryczne. Są one bezpośrednio przesyłane do nerwu słuchowego i omijają uszkodzone obszary ucha.

W czym pomaga implant ślimakowy?

Urządzenie nie przywraca utraconego słuchu, pomaga jedynie zyskać słuch zbliżony jakościowo do tego naturalnego. Implant ślimakowy umożliwia osobom z uszkodzeniem słuchu wkroczyć do świata dźwięków. Urządzenie pozwala zwiększyć samodzielność osoby niedosłyszącej, a także rozumienie mowy. Osoby, którym wszczepiono implant, są poddawane serii zajęć rehabilitacyjnych, a także sesji dopasowań. Słuch nie pojawia się od razu, na efekty należy poczekać.

Implant ślimakowy - komu pomoże?

Implant ślimakowy pomaga osobom w każdym wieku. Jest szczególnie przydatny niemowlętom i małym dzieciom, u których wcześnie wykryto wadę słuchu. Kolejną grupą są osoby, które utraciły zmysł słuchu na skutek różnego rodzaju urazów mechanicznych, a także powikłań po chorobach. Implant ślimakowy to doskonałe rozwiązanie także dla osób starszych. Stosowany jest w sytuacji, w której niewystarczający staje się aparat słuchowy.

Kwalifikacja do wszczepienia implantu ślimakowego

Aby skorzystać z implantu należy udać się do ośrodka implantacji i skorzystać z konsultacji medycznej ze specjalistą. Jednym z takich ośrodków jest Medicus Care, w którym przeprowadzane są zarówno badania jak i sama operacja. Urządzenie może zostać wszczepione osobom, które posiadają jednostronny bądź obustronny ubytek w uszach. Podczas jednej sesji można wszczepić dwa implanty słuchowe. Jednak ze względu na komfort i proces przyzwyczajania się do urządzenia, zalecane jest wszczepienie drugiego implantu dopiero po kilku miesiącach.

Przeciwwskazania do wszczepienia

Niestety, nie wszyscy mogą zostać zakwalifikowani do implantacji ze względu na przeciwwskazania medyczne takie jak:

  • zbyt duży ubytek nerwu słuchowego,
  • nieodpowiednio wykształcony ślimak,
  • stan zdrowia niepozwalający na operację.

Jak wygląda operacja?

W szpitalu należy pojawić się około 3-5 dni przed planowaną operacją. W tym czasie specjaliści przeprowadzają badania, które mają wykazać czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu np. objawy infekcji. Ważne, aby mieć przy sobie dokumenty takie jak dowód osobisty, skierowanie do szpitala, a także skompletowaną dokumentację medyczną dotyczącą choroby. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Lekarz robi nacięcie w skórze głowy i wprowadza w głąb wewnętrzną część implantu. Procesor mowy zostaje podłączony dopiero po miesiącu, ze względu na gojące się rany pooperacyjne i szwy. Podłączenie procesora odbywa się podczas wizyty u specjalisty, na której dopasowuje on parametry urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że wszczepienie i podłączenie implantu ślimakowego to dopiero początek. Aby móc w pełni z niego korzystać należy poddać się serii zabiegów rehabilitacyjnych.

Implant ślimakowy to szansa na poprawę komfortu życia. Należy jednak pamiętać, że proces "odzyskiwania" słuchu może być długotrwały. Bardzo ważne jest, aby osoba, której wszczepiono implant, była cierpliwa i posiadała wsparcie rodziny. Dla niektórych pacjentów wkroczenie w świat dźwięków może stanowić duże obciążenie psychiczne.

Ocena: 5.0

Komentarze