Infekcja górnych dróg oddechowych - jak sobie z nią radzić?

Infekcja górnych dróg oddechowychInfekcja górnych dróg oddechowych to jeden z najczęstszych powodów wizyt pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu. Aż 75 proc. antybiotyków przepisywanych jest przez specjalistów na tę dolegliwość. Co właściwie zaliczamy do tych infekcji i jak sobie z nimi radzić?

Infekcja górnych dróg oddechowych

Do objawów infekcji górnych dróg oddechowych zalicza się m.in. katar, drapanie w gardle czy stan podgorączkowy. To jedna z dolegliwości, z którymi musimy się zmagać najczęściej, a szczególnie dotyka ona dzieci. Maluszki, które uczęszczają do żłobka i przedszkola, mogą zapadać na takie infekcje nawet ponad 10 razy na rok, a dorośli najczęściej muszą radzić sobie z nimi przeciętnie od 2 do 4 razy do roku. Statystyki mówią, że przynajmniej raz do roku na infekcje górnych dróg oddechowych zapadają niemal wszystkie dzieci w wieku do 14 lat oraz ponad 90 proc. dorosłych.

W 90 proc. przypadków przyczyną chorób górnych dróg oddechowych są wirusy, a wśród nich głównie rynowirusy, adenowirusy czy koronawirusy. Infekcje mogą wynikać również z bakterii, ale raczej jest to rzadkością. Najczęściej infekcja bakteryjna stanowi powikłanie po wirusowej. Bakterie, które powodują choroby górnych dróg oddechowych, to pneumokoki, pałeczki hemofilne, pałeczki krztuśca czy chlamydie i inne.

Czym są właściwie górne drogi oddechowe? To przez nie przechodzi powietrze, żeby przedostać się do płuc. Tą samą drogą powietrze się również z nich wydostaje. Do górnych dróg oddechowych zaliczamy jamę ustną, gardło, tchawicę, krtań, nos i nosogardło. To górne drogi oddechowe odpowiadają za przygotowanie powietrza, które jest dostarczane do dróg oddechowych. Ich zadaniem jest jego oczyszczenie, ogrzanie i nawilżenie.

Jak Polacy sobie radzą z infekcjami górnych dróg oddechowych?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia - 3 września 2018 roku 32 proc. Polaków zmaga się ze wspomnianymi infekcjami 2 razy do roku, a 7 proc. - więcej niż 4 razy na rok. Dla 30 proc. objawy takiej infekcji nie są przyczyną wizyty u specjalisty, natomiast najczęściej skłaniają nas do niej: gorączka (47 proc.), ból gardła (40 proc.), ból mięśni (34 proc.) czy katar (31 proc.). 90 proc. Polaków ma w swojej apteczce leki na takie dolegliwości. 67 proc. posiada leki przeciwbólowe, 62 proc. preparaty na przeziębienie lub grypę, 37 proc. pastylki na ból gardła, a 23 proc. spraye na ból gardła.

Jak sobie radzić z infekcją górnych dróg oddechowych?

Sposób radzenia sobie z infekcją górnych dróg oddechowych uzależniony powinien być od tego, jaka jest jej przyczyna. W przypadku wirusa nie pomogą antybiotyki - leczenie powinno być objawowe. Możesz stosować leki bez recepty np. na katar, ból gardła, kaszel czy ogólnie na przeziębienie. Jeśli masz do czynienia z infekcją bakteryjną, której najczęściej towarzyszy gorączka, to wówczas antybiotykoterapia będzie jedynym rozwiązaniem, ale w takiej sytuacji to lekarz musi dopasować odpowiednią metodę leczenia. Możesz sięgnąć po wiele domowych sposobów, które powinny przynieść ci ulgę. Wśród nich:

  • Czosnek - który możesz spożyć w różnej postaci. Ma dobroczynne działanie przy wielu infekcjach górnych dróg oddechowych, m.in. przy nieżycie nosa, bólu gardła czy kaszlu. Wystarczy pokroić ząbek na niewielkie kawałki i dodać do kanapki czy spożywanego dania.
  • Herbata z miodem - miód ma wiele leczniczych właściwości. Pomoże m.in. na bolące gardło. Zaparz herbatę, a kiedy trochę wystygnie, dodaj do niej miodu. Pamiętaj, żeby nie dolewać go do wrzątku, gdyż wtedy straci swoje właściwości.
  • Cebula - jej zjedzenie również może pomóc przy wielu infekcjach dróg oddechowych. Wystarczy, podobnie jak w przypadku czosnku, pokroić ją na niewielkie kawałki i dodać do kanapki.

Więcej ciekawych porad na stronie: https://pelafenlek.pl/.

Komentarze