Inspiracje - wazony na różne bukiety

Wazony na różne bukietyUrodziny, dzień kobiet, rocznica ślubu - okazji do wręczania kwiatów jest wiele, ale samodzielnie skomponowany bukiet można przynieść do domu również spontanicznie. Kwiaty są piękną dekoracją, świetnie poprawiają humor, ale także sprawiają, że wnętrze staje się przytulniejsze. Cięte i kupione w kwiaciarni, świeże, zebrane na łące czy suszone - każde z nich, po przyniesieniu do domu należy wstawić do eleganckiego, szklanego wazonu, który wyeksponuje ich piękno. Jak wybrać odpowiedni wazon na kwiaty?

Bukiet biedermeier

Niewielki, zwarty bukiet biedermeier to jedna z najstarszych i najbardziej klasycznych propozycji dla miłośników kompozycji kwiatowych. Jego cechą charakterystyczną są kwiaty w różnych odcieniach ciasno, a zarazem bardzo starannie ułożone po okręgu. Następnie łodygi przycina się do jednakowej długości. W praktyce, floryści najczęściej tworzą dwa-trzy okręgi, przy czym każdy z nich różni się od pozostałych kolorem, a niekiedy również gatunkiem kwiatów, co pozwala uzyskać zaskakujący i spektakularny efekt.

Bukiet nosegay

Bukiet nosegay to połączenie klasycznej prostoty i elegancji. Do tworzenia tego rodzaju kompozycji można z powodzeniem wykorzystać rozmaite gatunki i wielkości kwiatów (a także łodyg), dzięki czemu bukiet stanowi ciekawą propozycję dla panny młodej, prezent z okazji urodzin czy dnia kobiet, ale też samodzielną dekorację do domu. W tym przypadku finalny kształt bukietu jest zawsze okrągły lub półokrągły i przypomina pękatą kulę lub grzybka. Do jego stworzenia najczęściej wykorzystuje się kwiaty z dłuższymi i ściśle związanymi łodygami (zwykle formuje się go z jednego gatunku kwiatów), jak róże, pięknie pachnące lilie i, zyskujące popularność, kalie.

Zarówno w przypadku bukietu biedermeier, jak i nosegay najlepszym wyborem będzie pękaty, szklany wazon o okrągłym kształcie.

Wskazówka

Najbardziej lubisz bukiety, w których dominują drobne i subtelne kwiaty? Najlepiej sprawdzi się do nich niewielki, szklany wazon o prostej formie, który nie przytłoczy kompozycji swoją wielkością i bogactwem zdobień.

Dobrym rozwiązaniem będzie tu cylindryczny wazon typu tuba lub model o nieco pękatym kształcie.

Bukiet kaskadowy

Bukiet kaskadowy to jedna z najbardziej imponujących i artystycznych kompozycji. Kwiaty ułożone są w taki sposób, aby swobodnie opadały, tworząc efekt wodospadu. Typowe dla kaskady jest używanie różnych gatunków kwiatów, pąków czy dekoracyjnych elementów zielonych, które jeszcze bardziej urozmaicają bukiet i potęgują efekt końcowy. Co ciekawe, bukiety kaskadowe największą popularnością cieszyły się w latach 80., ale ponownie powróciły do łask już kilka sezonów temu i aktualnie są coraz chętniej wykorzystywane jako oryginalna dekoracja domu. Z uwagi na swoje rozmiary, bukiety w takiej odsłonie polecane są przede wszystkim na duże stoły i blaty. Kompozycje tego typu prezentują się najlepiej w wysokich, a zarazem minimalistycznych w swojej formie wazonach, które stanowią subtelne tło dla bogato zdobionego bukietu.

Wskazówka

Przy doborze odpowiedniego wazonu na kwiaty, warto kierować się… proporcjami całej kompozycji. Przyjmuje się, że bukiet prezentuje się najlepiej i najbardziej harmonijnie, jeżeli około 5/8 jego części wystaje poza wazon - pozostałą część powinno więc stanowić szklane naczynie.

Ozdobne wazony na kwiaty - jaki wybrać?

Wybór szklanych wazonów na kwiaty jest bardzo duży. Wiele niebanalnych propozycji można znaleźć na przykład na stronie internetowej https://sklep.krosno.com.pl/42-kategorie-wazony.

W domu zdecydowanie warto posiadać przynajmniej kilka różnych rodzajów wazonów - mniejsze i smukłe - idealne do drobniejszych i pojedynczych kwiatów, a także większe i bardziej pękate, do których można włożyć bardziej okazałe bukiety.

W przypadku kwiatów o długiej i smukłej łodydze (np. róże, lilie, słoneczniki) doskonale sprawdzają się wysokie wazony utrzymane w prostej, minimalistycznej, a zarazem bardzo eleganckiej formie. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie może być również nowoczesny wazon z krystalicznie przejrzystego szkła o nieoczywistym, asymetrycznym kształcie.

Jeśli zamiast bukietu, wolisz kupić tylko jeden kwiat, sięgnij po wąski, a zarazem wysoki wazon.

Przy bardziej spektakularnych kompozycjach (np. bukiet w stylu biedermeier czy nosegay) wybierz duży i stosunkowo szeroki wazon, zwężający się ku górze. W ten sposób zyskasz pewność, że kompozycja będzie stać stabilnie i się nie przewróci.

Komentarze