Jak chlamydia wpływa na ciążę?

ChlamydiaChlamydia jest uleczalną infekcją bakteryjną, która może być przenoszona drogą płciową, poprzez współżycie seksualne (pochwowe, oralne lub analne). Może być również przekazywana od kobiety do jej dziecka podczas porodu. Chlamydię wywołuje wewnątrzkomórkowa bakteria Chlamydia trachomatis.

Badania medyczne podają, że, najwyższe stopy procentowe występują u kobiet w wieku poniżej 25 lat aktywnych seksualnie, zwłaszcza u osób w wieku od 15 do 19 lat.

Jak chlamydia wpływa na ciążę?

Kobiety, u których chlamydia w czasie ciąży ma tendencję do zwiększania częstości zakażeń pęcherza moczowego i moczu, zagrożone są porodem przedwczesnym oraz przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego. Chociaż szybkie leczenie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów. Niektóre badania wykazały związek chlamydii ze zwiększonym ryzykiem poronienia.

Nieleczona infekcja chlamydii powoduje również, że kobieta jest bardziej podatna na zakażenie HIV i niektóre inne infekcje przenoszone drogą płciową. Podnosi to również ryzyko zakażenia macicy po urodzeniu dziecka. Co więcej, jeśli ciężarna jest zakażona chlamydią, istnieje prawdopodobieństwo, że bakterie przeniosą się na dziecko. W rzeczywistości nawet połowa niemowląt urodzonych przez matki z nieleczoną chlamydią (a nawet niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie) będzie posiadać infekcję.

Między 25 a 50 procent tych dzieci rozwija się zakażenie oczu (zapalenie spojówek) przez kilka dni do kilku tygodni po urodzeniu. Noworodki leczone kroplami lub maścią umieszczanymi w oku dziecka niebawem po urodzeniu, aby zapobiec zapaleniu spojówek naczyń krwionośnych nie zapobiegają zakażeniu chlamydionowemu oka. I od 5 do 30 procent niemowląt, które zarażone są chlamydią podczas porodu, rozwija się zapalenie płuc od kilku tygodni do kilku miesięcy po urodzeniu.

Chociaż te zakażenia mogą być bardzo poważne, niemowlęta, które są leczone antybiotykami ogólnie szybko dochodzą do zdrowia. Oczywiście najlepiej jest się leczyć przed porodem, aby uniemożliwić dziecku zakażenie.

Kobiety, które planują zajść w ciążę, powinny wykonać test, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie chlamydią. Istnieje kilka metod, które mogą być użyteczne diagnostycznie, ale najbardziej wygodną metodą jest test PCR, który można zakupić online i pobrać próbkę wydzieliny w domu. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii- teoretycznie nawet jednej.

Jakie są objawy chlamydii?

Około 75 procent zakażonych kobiet nie ma objawów. Jeśli jednak wystąpią, prawdopodobnie pojawią się one około jednego do trzech tygodni po tym, jak została ona zakażona. Te objawy mogą obejmować pieczenie lub dyskomfort podczas oddawania moczu, zapalenie szyjki macicy, zwiększone wydzielanie upławów z pochwy lub ewentualnie plamienia.

Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy, się także krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium - powiedział dr n. med. Igor Michajłowski - specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska dla serwisu drwenerolog.pl

Jeśli kobieta angażuje się w stosunki analne, może również wystąpić zapalenie odbytnicy. Również w przypadku uprawiania seksu oralnego z zainfekowanym partnerem, gardło może zostać zarażone i pojawi się dolegliwość bólowa. Przed i po ciąży chlamydia może przemieszczać się z szyjki macicy w celu zakażenia macicy lub jajowodów, powodując zapalenie miednicy. W rzeczywistości do 15 procent kobiet, które nie są w ciąży, u których nie leczono infekcji chlamydii, kończy się takimi powikłaniami.

Objawy zapalenia miednicy obejmują ból w dolnej części brzucha lub pleców, ból podczas seksu, krwawienie z pochwy, gorączkę i nudności. Choroba może powodować trwałe uszkodzenie jajowodów i prowadzić do przewlekłego bólu miednicy i niepłodności, jak również zwiększonego ryzyka ciąży pozamacicznej.

Około połowa mężczyzn zakażonych chlamydią ma objawy, które mogą obejmować wydzielinę z penisa, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, spuchnięcie jądra oraz zapalenie odbytnicy. Ważne jest poinformowanie lekarza o tym, czy u partnera występują objawy chlamydii.

Czy wykonuje się badania pod kątem chlamydii podczas ciąży?

Najprawdopodobniej tak. Ponieważ tak bardzo ważne jest wykrycie i leczenie chlamydii w czasie ciąży, zaleca się, aby wszystkie kobiety w ciąży były badane pod kątem chlamydii podczas pierwszej wizyty prenatalnej.

Aby przetestować chlamydię, lekarz pobiera wymaz z pochwy lub szyjki macicy lub próbkę moczu i wysyła do laboratorium do analizy. Jeśli test chlamydii jest pozytywny i pacjentka nie była testowana na inne choroby przenoszone drogą płciową lekarz zleci wykonanie takiego badania w tym samym czasie. Aby nie stresować się niepewnością czy wystąpiło zakażenie chlamydią czy nie, warto jeszcze przed wizytą lekarską wykonać w domu test PCR.

Jeśli kobieta ma poniżej 25 lata lub w inny sposób narażona jest na zakażenia chlamydią lekarz może powtórzyć test w trzecim trymestrze. Kobieta ciężarna będzie także poddawana testom w przypadku zakażenia innymi chorobami wenerycznymi podczas ciąży lub jeśli u pacjentki lub partnera wystąpią objawy chlamydii. Lekarze zalecają, aby kobiety w ciąży były badane ponownie trzy do czterech tygodni po zakończeniu leczenia w celu upewnienia się, że zakażenie nie ma.

Jak chlamydia jest leczona w czasie ciąży?

Chlamydia jest leczona antybiotykami, które są bezpieczne w czasie ciąży. Lekarz może przepisać antybiotyk przyjmowany w pojedynczej dawce lub przyjmowany przez tydzień. W większości przypadków jedna kuracja antybiotykowa wystarczy do wyleczenia zakażenia.

Partner powinien być leczony w tym samym czasie, a oboje powinni powstrzymać się od seksu, aż do tygodnia po zakończeniu leczenia, aby nie doprowadzić do ponownego zainfekowania.

Jak uniknąć chlamydii podczas ciąży?

Najbezpieczniej uprawiać seks tylko ze stałym partnerem. W przeciwnym razie koniecznie trzeba używać prezerwatyw lateksowych podczas stosunku i dentystycznej zapory podczas seksu oralnego. Jest to konieczne aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chlamydii i niektórych innych chorób przenoszonych drogą płciową. Jeżeli w czasie ciąży kobieta była narażona na zakażenie chlamydią lub gdy wystąpiły jej objawy, powinna jak najszybciej poinformować o tym ginekologa. Zostanie poddana ponownemu badaniu i ewentualnemu leczeniu.

Autor: www.drwenerolog.pl.

Komentarze