Jak często i kiedy należy badać wzrok? Porady

Wada wzrokuWzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Wraz z węchem, smakiem i dotykiem pozwala nam poznać otaczający nas świat. Nierzadko jednak w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o tym, jak ważna jest troska o nasze oczy. Regularne badania wzroku pozwalają zachować ich kondycję i zdrowie.

Kto i jak często powinien badać wzrok?

Częstość i rodzaj wykonywanych badań wzroku zależy przede wszystkim od naszego stanu zdrowia, wieku, a także stylu życia. Myśląc o zdrowiu naszych oczu, warto zastanowić się nad czynnikami, które mają szczególny wpływ, np. warunki pracy, wymagania wzrokowe związane z różnymi aktywnościami jakie podejmujemy w ciągu dnia, czy schorzenia przewlekłe, z którymi się zmagamy. Różne jednostki chorobowe istotnie zwiększają ryzyko chorób oczu, natomiast brak odpowiedniej ochrony i wsparcia naszego wzroku może powodować różne dolegliwości.

Wiek a badanie wzroku

W zależności od tego, ile mamy lat, tak często powinniśmy badać wzrok. Początkowo, u niemowląt i dzieci do 18 roku życia, badania wzroku przeprowadza się często i regularnie np. podczas bilansu. Podobnie jest w przypadku osób starszych. W tej grupie wiekowej również zaleca się częstsze, regularne badania wzroku, np. raz w roku, a nawet co pół rokuw zależności od stanu zdrowia i obecnej kondycji wzroku. U osób dorosłych, tzn. pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, badanie wzroku powinno odbywać się najlepiej raz na rok, nie rzadziej niż co 2 lata. Jeśli jednak okaże się, że jakiekolwiek sygnały są dla nas niepokojące, nie należy czekać. Warto od razu umówić się na badanie.

Kiedy należy badać wzrok?

Warto także zwrócić uwagę na inne, istotne sygnały z naszego organizmu. Dolegliwości, jakie mogą nas zaniepokoić to:

 • pogorszenie widzenia,
 • bóle głowy,
 • łzawienie i pieczenie oczu,
 • bóle oczu,
 • zez,
 • mrużenie oczu,
 • dyskomfort podczas pracy z bliska (czytania i pisania).

Jeśli często bolą nas oczy lub głowa to znak, że warto się wybrać do optometrysty lub okulisty. Jeśli już nosimy okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe, również w takiej sytuacji zazwyczaj zalecana jest konsultacja min. 1 raz w roku.

Nie bez znaczenia jest także nasz styl życia. Jeśli na co dzień przez większość czasu nasze oczy wykonują ciężką pracę np. przed komputerem czy za kierownicą samochodu lub w czasie wolnym spędzamy dużo czasu np. przed laptopem, smartfonem i telewizorem, to kontrolę wzroku warto przeprowadzać regularnie raz w roku.

Dlaczego warto wykonywać badania wzroku?

Warto pamiętać, że częste i regularne badanie wzroku to podstawowe narzędzie do szybkiej i skutecznej diagnozy wad i zaburzeń narządu wzroku oraz chorób oczu. Jeśli problem zostanie wykryty wcześnie pozwoli to na szybką reakcję i w rezultacie zatrzymanie procesu i zminimalizowanie dolegliwości z nim związanych. Ignorowanie sygnałów alarmowych, takich jak np. ból głowy czy osłabienie widzenia może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badania wzroku nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Wśród podstawowych badań należy wymienić:

 • badanie refraktometrem lub retinoskopem - ocena wady wzroku,
 • badanie ostrości wzroku - test czytania liter, cyfr czy obrazków, który pozwala określić ostrość widzenia,
 • dobór korekcji - precyzyjna ocena wady wzroku,
 • tonometria - pozwala ocenić ciśnienie wewnątrzgałkowe,
 • badanie w lampie szczelinowej - ocena struktur gałki ocznej.

O szczegółach tych badań przeczytasz tutaj: https://mamwzrokok.pl/jak-wyglada-badanie-wzroku/.

A zatem, biorąc pod uwagę, jak w codziennym życiu ważny jest wzrok, nie zapominajmy, by o niego zadbać! Regularne konsultacje z optometrystą lub okulistą mogą pomóc nam zadbać o dobrą kondycję naszych oczu na wiele lat.

Komentarze