Jak dbać o skórę seniora?

Jak dbać o skórę seniora?Pielęgnacja skóry to bardzo ważna czynność, w każdym wieku istotne jest jak o nią dbamy. Każdy etap życia przynosi ze sobą różne potrzeby dla skóry. W wieku dwudziestu lat skóra jest elastyczna, sprężysta, gładka - nie obserwujemy tu jeszcze żadnych objawów starzenia się.

Po trzydziestce skóra powoli traci swoją elastyczność i niestety z upływem lat ten proces pogłębia się. Naturalna regeneracja skóry zostaje zwolniona - suchość, wiotkość, utrata wody to niektóre z licznych objawów starzenia się skóry.

Nieubłagany czas

Kiedy proces starzenia skóry przebiega fizjologicznie i seniorowi nie dokuczają przy tym dodatkowe choroby dermatologiczne, sama pielęgnacja jest łatwym procesem. Na rynku dostępna jest cała gama odpowiednich dla tego wieku specyfików. Senior może wybierać spośród różnorakich kosmetyków myjących, kremów, balsamów, a nawet maseczek czy lekkich peelingów. Kosmetyki dedykowane dla skóry starszej mają delikatny skład, bez żadnych substancji drażniących, alkoholu, są produkowane tak - by nie uczulały, tworzyły barierę ochronną, nawilżały i regenerowały.

Stany chorobowe a skóra seniora

Problem pojawia się wtedy, kiedy osoba starsza niedomaga fizycznie i jej stan wymaga dłuższego leżenia. Skóra staje się wtedy bardziej podatna na uszkodzenia, a i sama pielęgnacja i oczyszczanie jest utrudnionym zadaniem. Jednakże w takich przypadkach należy więc jeszcze z większą dokładnością dbać o skórę, by nie dopuścić do przykrych konsekwencji - jakimi są na przykład odleżyny.

Odleżyny to bardzo bolesne rany, powstające gównie w miejscach narażonych na nacisk ciężaru ciała przy długotrwałym leżeniu. Są bardzo rany trudno gojące się i wymagają interwencji lekarskiej w celu ustalenia leczenia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odleżyn i innych dyskomfortów skóry u osoby starszej leżącej, należy starannie i delikatnie czyścić skórę, a następnie dokładnie ją osuszać, a na końcu smarować specjalnymi maściami, kremami czy balsamami. W takiej pielęgnacji przydatne mogą być także chusteczki nawilżane z łagodnym składem (wyciąg z lnu, D-pantenol, witamina E, alantoina) - wszystko to regeneruje skórę, przyśpiesza gojenie powstałych ran i chroni przed nowymi podrażnieniami.

Niestety istnieje wiele innych dermatologicznych przypadłości z którymi borykają się seniorzy. Są to między innymi łuszczyca (po 60 roku życia), róża, łojotokowe zapalenie skóry, grzybice skóry, choroby wirusowe, owrzodzenia, półpasiec. Te choroby wymagają interwencji dermatologicznej, w celu ustalenia programu leczenia, dobrania leków i odpowiednich specyfików pielęgnacyjno-leczniczych.

Dbaj o skórę

Dedykowane kosmetyki dla pielęgnacji skóry seniora to najczęściej balsamy, kremy, maści mające na celu ochronę, nawilżenie wrażliwej skóry. Wzbogacone są one w argininę, oliwę z oliwek, ekstrakty z rumianku. Ich stosowanie łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie się ran, minimalizuje świąd i odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry.

"Bardzo istotnym elementem pielęgnacji skóry seniora jest higiena osobista - dokładne mycie i osuszanie, używanie odpowiednich kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych; ponieważ wiele chorób skóry i jej znacznego pogorszenia stanu wynika z zaniedbań higienicznych. Ważny jest także kontakt z lekarzem dermatologiem w przypadku poważnych zaburzeń, by nie dopuścić do większych problemów." - Mówi dermatolog Marta Malek.

Proces starzenia przebiega nieubłagalnie - z roku na rok skóra staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na uszkodzenia, jednakże dzięki obecnym kosmetykom możemy znacznie złagodzić ten proces. Czasu nie zatrzymamy, jednakże dzięki odpowiednim działaniom i dobrze dobranej pielęgnacji można zapewnić lepszy komfort życia.

Autor: www.drmalek.pl

Ocena: 5.0

Komentarze

Mirosław
Ciekawy wpis. Skóra seniora niby pomarszczona ale bardzo delikatna. Moim zdaniem nawet tak bardzo jak skóra dziecka. Mój Tata i Moja Mama są już w podeszłym wieku i widzę, że byle ranka, a ciężko się goi u nich. Kupuję im dobre kremy na skórę ale no wiek robi swoje. Pewnych zniszczeń już nie da się odbudować. Staram się dbać o nich. Śledzę też bloga http://goldcare.com.pl/, w którym dowiedziałem się wielu rzeczy o tym jak dobrze dbać o rodziców. Mam tylko ich, a oni mnie więc chcę by żyli jak najdłużej.