Jak dbać o spodnie jeansowe?

Spodnie jeansoweJeansy to spodnie, które zawładnęły naszymi szafami. Noszą je mężczyźni i kobiety w różnym wieku i o różnych upodobaniach. Krótkie, długie, w rozmaitych odcieniach i fasonach - lubimy je za wszechstronność użytkowania, atrakcyjny wygląd i wygodę. Niechętnie pozbywamy się znoszonych modeli, które stały się naszymi ulubionymi. Jak dbać o spodnie jeansowe, aby służyły nam jak najdłużej?

Pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu i praniu

Jeans jest materiałem wytrzymałym, jednak nieodpowiednia pielęgnacja może zniszczyć jego kolor i fakturę. Męskie lub damskie spodnie jeansowe mogą ulec deformacji - ucierpi na tym ich fason. Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie prania jeansów w pralce - alternatywą jest czyszczenie chemiczne, delikatniejsze dla ich struktury.

Nie zawsze jednak mamy na to czas, chęć i pieniądze - możemy więc zdecydować się na pranie ręczne lub wybierać program prania w niewysokiej temperaturze. Aby jak najmniej uszkodzić włókna jeansu, warto obrócić spodnie na lewą stronę i prać je maksymalnie w 30°C. Choć może nam się wydawać, że to bardzo mało, zbyt gorąca woda może spowodować skurczenie i wyblaknięcie tkaniny.

Dobrym zwyczajem jest rezygnacja ze zbyt częstego prania jeansu. W przypadku pojawienia się niechcianej plamy (np. podczas spożywania posiłku) możemy zareagować doraźnie. Zanim zdecydujemy się na intensywne pranie w pralce, sięgnijmy po wilgotną ściereczkę lub gąbkę z odrobiną płynu. Szybka reakcja pozwoli nam uniknąć całościowego prania i powstawania trudnych plam.

Spodnie jeansowe

Susz rozważnie i unikaj prasowania

Wiemy już, że spodnie jeansowe nie lubią wysokiej temperatury. Zwróćmy na to uwagę również podczas suszenia. Wykorzystanie grzejnika lub sznurka wiszącego na słońcu nie jest dobrym pomysłem. Omijajmy też suszarkę elektryczną. Spodnie najlepiej powiesić i cierpliwie poczekać, aż wyschną. Po praniu ręcznym nie powinniśmy wykręcać jeansu zbyt intensywnie.

Z tych samych względów jeansy nie nadają się do prasowania. Na szczęście, zazwyczaj tego nie wymagają. Umiejętne rozwieszenie wygładzonych i rozprostowanych spodni sprawi, że po wysuszeniu będą gotowe do założenia.

Zastosuj sprytne sztuczki

Bądźmy mądrzy już podczas zakupów. Warto dopasować jeansy do swojego właściwego rozmiaru zamiast oczekiwać, że np. skurczą się w praniu. Tego lepiej unikać. Jeśli robimy zakupy stacjonarne, starannie przyłóżmy się do przymierzania. Jeśli kupujemy jeansy przez Internet, dokładnie sprawdźmy rozmiarówkę - w razie potrzeby korzystajmy z centymetra krawieckiego. W razie wątpliwości możemy zamówić kilka rozmiarów i odesłać część po przymierzeniu.

Jeśli stawiamy na ekonomiczne zakupy, nie zawsze musimy obawiać się kiepskiej jakości. Dyskonty odzieżowe proponują odzież w atrakcyjnych cenach, która często nie różni się od tej, którą kupujemy w tradycyjnych markowych sklepach. Czasem warto zaryzykować i przekonać się, czy nie przepłacamy z powodu metki.

Ciekawostką jest, że spodnie jeansowe można odświeżać w… zamrażalniku. W tym celu należy włożyć ubranie do foliowej reklamówki i przechowywać w tak niskiej temperaturze przez kilka godzin lub nawet dni. W czym tkwi sekret? Zamrożone bakterie po prostu giną. Mniej bakterii = mniej nieprzyjemnych zapachów i wyższy poziom higieny.

Aby nasze jeansy dłużej nam służyły, powinniśmy też dać im trochę przestrzeni. Po pierwsze - w szafie, po drugie - w użytkowaniu. Codzienne noszenie niezwykle eksploatuje włókna, warto więc posiadać kilka ulubionych wariantów na zmianę. Zyska na tym również nasza stylizacyjna kreatywność - mamy do wyboru tak wiele odcieni tkaniny, że szkoda byłoby korzystać wyłącznie z jednego czy dwóch.

Dbaj o swoje jeansy - używaj ich mądrze

Dzięki stosowaniu kilku prostych zasad, dłużej zachowamy nasze jeansy w pierwotnym kolorze, rozmiarze i fasonie - takie, jakimi je kupiliśmy. Unikniemy niechcianych przetarć i rozdarć, które stanowią prostą drogę do śmietnika. Pamiętajmy przede wszystkim o ochronie jeansu przed wysokimi temperaturami, ale także o dawaniu im przestrzeni do "oddychania". Nie nośmy jednych spodni każdego dnia i nie upychajmy ich w szafie.

Komentarze