Jak dbać o zdrowie intymne latem?

Zdrowie intymne - jak o nie dbać latemWakacje to czas, kiedy częściej niż zwykle korzystamy z publicznych toalet, kąpielisk, basenów. Co za tym idzie - jest to również czas, kiedy łatwiej niż na co dzień złapać infekcję intymną! Jak temu zapobiec?

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Infekcje intymne wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak swędzenie i piecznie miejsc intymnych, zmiany w kolorze, konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy. Jednak to nie wszystkie możliwe symptomy - każda infekcja jest nieco inna, a u każdej kobiety może przebiegać inaczej.

Każdy z wyżej wymienionych objawów powinien być alarmem! Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, niezwłocznie wybierz się do swojego ginekologa.

Jeśli nie dokuczają Ci takie objawy, ale zastanawiasz się:

Te i inne informacje na temat infekcji, ich objawów, leczenie i profilaktyki znajdziesz na portalu stworzonym specjalnie dla kobiet - kobiecosc.info.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym latem?

Lato to czas, kiedy wyjątkowo łatwo jest "złapać" infekcję intymną. Wysokie temperatury sprzyjają poceniu się i nadmiernej wilgoci w okolicach intymnych, a w czasie podróży częściej korzystamy z toalet publicznych. Nie oznacza to jednak, że infekcjom nie możemy zapobiegać!

Najważniejszą zasadą jest dbałość o higienę. Nawet jeśli spieszysz się z kąpieliska do domu, nie zapomnij o szybkim prysznicu! Nigdy nie wracaj też w wilgotnym stroju kąpielowym - w ten sposób sama stworzysz w swojej pochwie warunki bardzo przyjazne bakteriom i grzybom.

Do higieny intymnej używaj kosmetyków do tego dedykowanych, ponieważ pomogą Ci one w utrzymaniu właściwej mikroflory pochwy. Do mycia krocza nigdy nie stosuj mydła ani pachnących żeli! Nie używaj też w tym celu gąbek, które są siedliskiem bakterii i grzybów.

Aby zapobiec nadmiernej wilgoci w miejscach intymnych, używaj wkładek higienicznych. Ubieraj też nieco luźniejsze spodnie i spódnice, noś bieliznę z naturalnych materiałów.

Ocena: 5.0

data-matched-content-rows-num="1,4" data-matched-content-columns-num="4,1" data-matched-content-ui-type="image_stacked" data-ad-format="autorelaxed">