Jak detergenty wpływają na środowisko?

detergentyZ detergentów korzystamy praktycznie każdego dnia. Silne detergenty mogą jednak negatywnie wpływać nie tylko na środowisko naturalne, ale również na nasze samopoczucie i zdrowie. Jakie dokładnie ryzyko niesie ze sobą korzystanie z detergentów i czy istnieje dla nich alternatywa?

Detergenty to związki chemiczne, które stanowią aktywny element różnego rodzaju środków do sprzątania, prania, wybielania i dezynfekcji. To produkty używane na co dzień w naszych gospodarstwach domowym, obiektach użyteczności publicznej lub do celów przemysłowych. Czy jednak ich używanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego?

Jaki wpływ mają detergenty na zdrowie?

Według badań naukowców z Uniwersytetu w Bergen, bardzo częste używanie chemicznych środków do sprzątania może być równie szkodliwe dla naszych płuc, co palenie dziennie 20 papierosów! Częste objawy szkodliwego wpływu detergentów to złe samopoczucie, które objawia się kaszlem, kichaniem, alergiami skórnymi i bólami głowy, podrażnieniem oczu. Toksyczne substancje przy długotrwałej ekspozycji mogą powodować, min. nowotwory, zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością. U osób, które zawodowo zajmują się sprzątaniem, tym samym mają codzienny kontakt ze środkami tego rodzaju, zachorowalność na astmę jest znacznie wyższa. Ryzyko zachorowania jest u nich większe aż o 43 procent.

Dlatego należy się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia jest korzystanie z naturalnych środków pomagających w sprzątaniu, jak np. soda oczyszczona, na bazie której wykonamy wszystkie potrzebne środki usuwające zabrudzenia.

Czy detergenty mają negatywny wpływ na środowisko naturalne?

Niestety, ale detergenty mogą mieć również szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Detergenty zagrażają środowisku naturalnemu, przede wszystkim dlatego, że niełatwo ulegają rozkładowi a odprowadzone do ścieków utrudniają proces samooczyszczenia się wód, co w konsekwencji prowadzi do wyniszczania ekosystemów wodnych.

Fosforany, które stanowią składnik wielu detergentów, sprzyjają zakwitom sinic i prowadzą do zmniejszenia stężenia tlenu w wodzie, a w konsekwencji do zmniejszenia populacji ryb i zarastania zbiorników wodnych.

Wpływ detergentów na środowisko naturalne

Należy Pamiętać, że wszystkie szkodliwe substancje, które przedostają się do przyrody, trafiają do naszych organizmów wraz z wodą i żywnością. Magazynujemy je najczęściej w wątrobie, mięśniach czy tkance tłuszczowej, a cierpi na tym nasze zdrowie.

Wpływ detergentów na środowisko przyrodnicze

Środowisko przyrodnicze jest bezradne w przypadku detergentów. Występuje problem zachwiania równowagi ekologicznej spowodowanej używaniem szkodliwych detergentów.

Znaczna część Europejczyków w badaniu Eurobarometru w 2017 roku wyraziła obawę przed wpływem środków chemicznych, obecnych w szeroko stosowanych produktach codziennego użytku, na środowisko naturalne, co pokazuje skalę problemu negatywnego wpływu detergentów na środowisko przyrodnicze.

Przyjazne środowisku naturalne środki pomagające w usuwaniu zabrudzeń

Wiele reklam, zachęca nas do zakupu środków chemicznych w celu pozbycia się bakterii, wirusów i grzybów. Okazuje się, że wcale nie musimy stosować toksycznych środków chemicznych, aby zadbać o porządek i higienę w domu. Istnieje mnóstwo naturalnych składników, przyjaznych środowisku, takich jak soda oczyszczona, sok z cytryny, ocet czy olejki eteryczne, z których można w prosty sposób przygotować bezpieczne i naturalne środki usuwające zabrudzenia. Sięgając po nie, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które wielu z nas marnuje na zakup niepotrzebnych, silnych detergentów - które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a także środowisko naturalne. Soda oczyszczona uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych produktów tego rodzaju. Pozwala w domowych warunkach stworzyć naturalne preparaty usuwające zabrudzenia i przykre zapachy, które są tak samo skuteczne.

Niezwykła moc sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku chemicznego – wodorowęglanu sodu. Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, występuje naturalnie w złożach mineralnych, osadach wód słodkich i wodach gruntowych. Soda oczyszczona to produkt obecny niemal w każdym domu. Jest przede wszystkim bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia oraz stanowi uniwersalny środek do usuwania zabrudzeń. Usuwa kamień i wszelkiego rodzaju uporczywe osady. Posiada właściwości neutralizujące przykre zapachy i odświeżające. Każdy z nas może przygotować bezpieczne i jednocześnie bardzo skuteczne, naturalne środki do usuwania zabrudzeń z kuchenki, armatury łazienkowej, blatu kuchennego czy toalety. Soda oczyszczona usunie kamień z wody, osady z mydeł i szamponów. Soda oczyszczona spełnia wszelkie warunki, aby być idealnym środkiem do utrzymania porządku w domu - jest tania, skuteczna i uniwersalna.

Zadbaj o środowisko i postaw na naturalne środki do usuwania zabrudzeń

Dbając o swoje zdrowie, środowisko i finanse warto poświęcić trochę czasu i w warunkach domowych wykonać własnoręcznie naturalne środki do usuwania zabrudzeń i przykrych zapachów do czego wszystkich serdecznie zachęcamy.

Komentarze