Jak dobrać długości łańcuszków? Jak je łączyć i z czym nosić?

Łańcuszki o różnej długościDługość łańcuszka to jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze tej ozdoby. Dobierając właściwą długość, można nadać stylizacji odpowiedni charakter, a nawet podkreślić wybrane elementy stroju czy figury.

Ciekawym zabiegiem jest również łączenie ze sobą kilku różnych długości, co pozwala uzyskać na przykład efekt kaskady. Tutaj istotne będą zarówno długości ozdób, jak i ich splot czy grubość. Dowiedz się, jak dobrać długość łańcuszka do całości stylizacji. Inspiracji możesz poszukać np. na https://selfiestore.pl/.

Jak wybrać długość łańcuszka?

Długości damskiego łańcuszka zwykle wynoszą minimalnie około 40 cm, a najdłuższe sięgają zazwyczaj około 90 cm. Pierwszym krokiem do określenia, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia, będzie sięgnięcie po centymetr krawiecki. Dzięki niemu będziesz w stanie bez trudu ustalić, dokąd dokładnie będzie sięgać ozdoba. Długości najczęściej dzielimy na 3 podstawowe typy:

  • Princess (40-50 cm) - nazywany również princeską, jest najchętniej wybieranym naszyjnikiem przez panie. Pasuje do różnych okazji, mniej i bardziej formalnych. Stosowany w niezwykle popularnych celebrytkach. Obecnie modne są szczególnie grube łańcuszki o tej długości, na przykład o splocie "pancerka", "ankier" czy "żyłka".
  • Matinée (50-65 cm) - ta długość doskonale sprawdzi się w charakterze neutralnej ozdoby u tęższych pań, a także jako sposób na podkreślenie kształtnego biustu.
  • Opera (65-90 cm) - taka długość zazwyczaj najlepiej prezentuje się przy cienkim lub średnim splocie. Zbyt grube łańcuchy tego typu najczęściej sprawiają wrażenie zbyt ciężkich.

Spośród innych długości łańcuszków wymienić możemy choćby krótsze od princesek, przylegające do szyi chokery, a także długie sznury, sięgające nawet ponad 120 cm, nazywane "lariatami". Te długie naszyjniki mogą być noszone luźno, chociaż wiele pań decyduje się na ich swobodne owinięcie wokół szyi, co pozwala osiągnąć efekty podobne do naszyjników kaskadowych.

Jak łączyć ze sobą długości łańcuszków?

Jednym z ciekawszych efektów w stylizacji, jakie możemy uzyskać za pomocą łańcuszków, jest ich przemyślane połączenie. Aby był on zachwycający, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na długość łańcuszków. Najbezpieczniejsze będą te dość zbliżone do siebie, ale nie identycznej długości. Różnica około 10-20 cm pozwoli osiągnąć wrażenie spójności, a jednocześnie pomoże wyeksponować każdą z ozdób. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz połączyć ze sobą princeski i opery, wymaga to jednak dużego wyczucia i z pewnością nie jest łatwą sztuką.

Nie bez znaczenia są też grubości ogniw łańcuszka. Najpopularniejsze będą zestawienia złożone z cieńszych ozdób, co pozwala na zbudowanie niezwykłego efektu w dość łatwy sposób. Jeśli jednak zdecydujesz się na nieco odważniejszą, przyciągającą wzrok stylizację, łączącą w sobie łańcuch o grubym splocie z jednym lub dwoma dużo od niego cieńszymi, nie musisz zwyczajnie zawieszać każdego z nich na szyi. Cienkie łańcuszki doskonale sprawdzą się do owinięcia grubszego, musisz jednak odpowiednio wyliczyć ich długość, najlepiej owijając miarkę wokół ozdoby stanowiącej podstawę stylizacji. Zwróć tylko uwagę na to, że takie wyraziste, niecodzienne połączenia mogą nie wyglądać korzystnie u pań o większym biuście, przenosząc większość "ciężaru" sylwetki właśnie w jej górne partie.

Klasyczny sposób na to, jak łączyć ze sobą długości łańcuszków, można też przełamać, stosując większe zawieszki. Jeśli zdecydujesz się na zawieszenie większych ozdób na krótszym łańcuszku, połącz go z nieco dłuższym, co pozwoli odpowiednio wyeksponować dodatek.

Dobierając długości łańcuszków, musisz uwzględniać też ich splot. Jeśli połączysz ze sobą zbyt wiele różnych typów ogniw, całość nie będzie spójna, co może zniszczyć cały efekt. Wybieraj raczej sploty neutralne, ewentualnie decydując się na jeden bardziej oryginalny. Znacznie większą swobodę masz natomiast w kwestii łączenia kolorów. Możesz śmiało mieszać ze sobą choćby złoto i srebro.

Jak dobrać długość łańcuszka damskiego do stylizacji?

Wybór długości łańcuszków damskich zależeć będzie głównie od tego, którą część ciała pragniesz wyeksponować. Chokery to doskonały sposób na podkreślenie szyi, a nawet twarzy, szczególnie okolicy ust. Te grubsze jednak mogą optycznie skracać szyję. Neutralne princeski podkreślają obojczyki i dobrze sprawdzają się przy płytkich dekoltach - wyjątkiem będą panie o obfitszych kształtach, które powinny wybrać typ matinée. Ten ostatni pozwoli także podkreślić biust, zarówno przy niewielkim dekolcie, jak i przy jego braku, a jednocześnie odwróci uwagę od dolnych partii ciała. Z tego powodu też sprawdzi się u pań o typie jabłka czy gruszki. Jeszcze dłuższe, sięgające nawet 90 cm łańcuszki typu opera, doskonale sprawdzą się przy eleganckich, wieczorowych stylizacjach, zarówno z dekoltem w łódkę, jak i tym bardzo głęboko wyciętym. Powiększą optycznie dolną partię ciała, szczególnie jeśli dobierzesz do nich zawieszkę. Z powodzeniem noszone są one również do stylizacji casualowych, ale zwykle mało korzystnie wyglądają w przypadku sukienek koktajlowych czy stylizacji biznesowych. Długie łańcuszki nie sprawdzą się również przy bluzkach i sukienkach wiązanych na karku.

Odpowiednia długość łańcuszka pozwala na efektowne wykończenie każdej stylizacji. To także świetny sposób na wymodelowanie sylwetki.

Komentarze