Jak dobrać odpowiednią kolorystykę ubrań do swojego typu urody?

Dobór kolorystyki ubrańCo sezon styliści mody proponują i narzucają w pewnym stopniu kolorystykę modnych ubrań. Liczy się nie tylko fason, pomysłowość, ale i odpowiedni kolor lub tonacja. Raz panują kolory pastelowe, raz monochromatyczne zestawienia, innym zaś ostre barwy złamane wyrazistymi dodatkami. Niestety jednak nie każdy zestaw kolorystyczny pasuje do każdego typu urody.

Podążanie za trendami mody, nie zwracając uwagi na własny typ urody, może wielokrotnie doprowadzić do odwrotnego efektu - zamiast wydobyć piękno każdej z nas, nieodpowiednio dobrane kolory przyćmią najpiękniejszą urodę. Pamiętajmy, że ubrania i dodatki mają być dopełnieniem całej Ciebie, tworzyć spójny obraz. W żadnym stopniu nie mają dominować! Dobrze dobrana kolorystyka i fason to podstawa! To właśnie te dwa aspekty sprawią, że albo będziesz się czuła dobrze i inni będą doceniać Twoją urodę, lub sprawią że główną rolę odgrywać będzie tylko Twoja kreacja. Niedopasowana kolorystyka uwidoczni wszystkie Twoje mankamenty, podkreśli zmarszczki, matowość cery, nieidealne kształty, czy też zmęczone oczy. Jak w takim razie dopasować kolorystykę odzieży do własnego typu urody?

Określ swoją karnację

Najważniejsze w określeniu kolorystyki jest początkowe zdefiniowanie typu własnej karnacji. Tu rozpatrzeć należy trzy składowe - ciepłe/chłodne, lekkie/głębokie, stonowane/wyraziste.

Jak ocenić karnację pod kątem ciepła/zimna?

Ciepłe kolory

Zastosować można dwie metody. Pierwsza z nich - bardzo prosta, bazuje na zestawieniu własnej skóry ze srebrem i złotem. W zależności od tego, który z tych metali lepiej komponuje się z Twoją urodą, ocenisz temperaturę barwy skóry. Jeśli Twoja twarz wygląda bardziej promieniście i na bardziej wypoczętą w zestawieniu ze złotem, zaliczasz się do typu o ciepłej karnacji. Podobnie, jeśli Twoja twarz lepiej wygląda w zestawieniu ze srebrem - stanowczo masz chłodny typ karnacji.

Chłodne kolory

Analogicznie, przy nieodpowiednio dopasowanej kolorystyce - chłodna ze złotem lub ciepła ze srebrem, Twoja twarz będzie zmęczona, uwidocznią się blizny, nierówności i wypryski. Kolejnym sposobem jest przyjrzenie się żyłom - szaro-zielone świadczą o karnacji chłodnej, niebiesko-bordowe o ciepłej. Odpowiedniej temperaturze karnacji odpowiadają poszczególne pory roku. I tak zima i lato to pory roku karnacji chłodnej, wiosna i jesień są porami roku karnacji ciepłej.

Głębia koloru

Lekkie kolory

Kolejną składową jest głębia koloru. Aby dopasować kolory pod względem lekkie/głębokie, przyjrzyj się swoim oczom i włosom. Jasne włosy oraz niebieskie, szare oczy w połączeniu z jasną cerą charakteryzują kolorystykę lekką. Ciemne włosy i brązowe, piwne oczy definiują kolory głębokie.

Głębokie kolory

Wyrazistość koloru

Wyraziste kolory

Spójrz teraz na swoją twarz pod względem nasycenia barw. Jeśli kolorystyka Twoich włosów jest żywa - wyrazisty blond lub mocny brąz/czerń, a oczy masz w kolorystyce turkusowo-szmaragdowo-niebieskiej, mamy do czynienia z kolorystyką wyrazistą. Jeśli natomiast Twoje włosy mają kolorystykę neutralną, a oczy Twoje są szaro-niebieskie lub brązowe, mamy do czynienia z kolorystyką łagodną.

Łagodne kolory

 

Podstawowe typy kolorystyczne

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, uzyskujemy dwanaście podstawowych typów kolorystycznych: lekkie lato, chłodne lato, stonowane lato; głęboka jesień, ciepła jesień, stonowana jesień; głęboka zima, chłodna zima, wyrazista zima; lekka wiosna, ciepła wiosna oraz wyrazista wiosna.

Znając już swój typ urody, łatwo dopasujesz odpowiednią kolorystykę ubrań do swojej karnacji - taką, która wydobędzie Twoje piękno i podkreśli urodę.

Autor: www.sprzedawacz.pl.

Komentarze