Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dopasowane okularyOkulary potrafią znacząco poprawić wygląd naszej twarzy. Warto wiedzieć jak dobrać oprawki do kształtu twarzy.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocno zarysowaną szczęką, szerokim czołem, krótkim podbródkiem. Okulary dobieramy do kształtu twarzy na zasadzie kontrastu - po to, aby uwydatnić to co najlepsze i ukryć niedoskonałości. Kwadratowość twarzy zawsze sprawia, że rysy wydają się bardziej ostre, surowe. Dlatego dobrym pomysłem jest złagodzenie ich okularami. Po pierwsze, dobrze sprawdzą się okulary o lekkich konturach - oprawki w jasnych kolorach, półprzezroczyste, albo też oprawki połówki będą najlepsze. Po drugie, ważny jest kształt. Zaokrąglone oprawki zmiękczą rysy twarzy. Po trzecie, lepiej unikać wąskich oprawek - lepsze będą duże okulary. Te wszystkie cechy sprawią, że twarz będzie optycznie wydłużona i zaokrąglona. Nawet jeśli koniecznie chcemy oprawek prostokątnych, ważne jest, aby ich krawędzie były zaokrąglone. Szeroki wybór oprawek idealnych dla twarzy kwadratowej znaleźć można na stronie edel-optics.pl.

Twarz okrągła

Jeśli chodzi o twarz okrągłą, w której długość i szerokość są porównywalne, celem jest jej optyczne wydłużenie, zmiana proporcji między szerokością twarzy, a odległością od czoła do podbródka. W takiej sytuacji warto postawić na okulary kwadratowe, albo na model typu "kocie oczy", gdzie górna krawędź unosi się lekko po zewnętrznej stronie ku górze. Okulary nie powinny też być węższe od twarzy, wtedy będzie się ona wydawała jeszcze szersza. Jeśli chodzi o kolor i przezroczystość oprawek mamy w zasadzie pełną dowolność, im bardziej zarysowany kontur okularów tym lepiej będą się prezentować. Powinno się jednak unikać wymyślnych ozdób na zewnętrznej krawędzi, może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Wtedy twarz będzie się wydawała na jeszcze szerszą niż jest w rzeczywistości.

Twarz owalna

Właściciele owalnej twarzy mają najbardziej komfortową sytuację. Nie trzeba jej ani optycznie wydłużać, ani łagodzić rysów. Zarówno okrągłe, jak i kwadratowe oprawki świetnie się sprawdzą, nie trzeba też przejmować się kolorystyką, wzorami. Te aspekty możemy dobierać pod kątem cech innych niż kształt twarzy. Na przykład drobnym osobom lepiej pasować będą mniej wyraziste oprawki - chyba, że chodzi nam o efekt kontrastu. Ważne jest, aby szerokość okularów zgadzała się z szerokością twarzy - wtedy jej idealne proporcje pozostaną nienaruszone. Kolor i wzór oprawek warto dopasować do karnacji i koloru oczu. Innym aspektem, na który można zwrócić uwagę, nie tylko zresztą, jeśli ma się owalną twarz, jest kształt brwi. Powinny być one widoczne ponad oprawkami. Dobrze dobrane okulary mogą przydać wyrazistości twarzy i wzmocnić oprawę oczu, za którą w głównej mierze odpowiedzialne są właśnie brwi. Większe oprawki mogą też optycznie zmniejszyć nos czy uwydatnić kości policzkowe.

Wybierając okulary warto pamiętać, że nawet jeśli na początku drażnią nas oprawki, które jak nam się wydaje ciągle widzimy, w końcu się do tego przyzwyczaimy. Niekoniecznie więc musimy rezygnować z mocnych kolorów. Dobrze jest na spokojnie przymierzyć kilka zupełnie różnych rodzajów oprawek, nawet takich, które wydają się nam zupełnie do nas niepasujące. W ten sposób możemy znaleźć idealne okulary.

Ocena: 5.0