Jak działa e-recepta od lekarza?

E-receptaE-recepta, czyli elektroniczna recepta, to najnowszy sposób przepisywania leków przez lekarzy w Polsce. Tradycyjna papierowa recepta, często mało czytelna, zastąpiona została krótkim, czterocyfrowym kodem, na podstawie którego można wykupić leki (oraz na podstawie numeru PESEL). Jak działają recepty elektroniczne i jak je realizować?

E-recepty - jak działają?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty papierowej. Można zrealizować ją na podstawie czterocyfrowego kodu i numeru PESEL. Pacjent otrzymuje ją e-mailem, SMS-em lub w formie wydruku podczas stacjonarnej wizyty, lub w trakcie teleporady.

W większości sytuacji e-recepta wystawiana jest na okres 30 dni. Możliwe jest też otrzymanie recepty elektronicznej o skróconym lub wydłużonym terminie ważności. Podczas konsultacji lekarz musi Cię o tym poinformować. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku (7 dni). Z kolei e-recepty na leki hormonalne zazwyczaj ważne są przez 120, a nawet 365 dni.

Istotną informacją jest to, że realizację recepty elektronicznej o rocznej ważności trzeba rozpocząć w ciągu pierwszego miesiąca od jej otrzymania. Jeżeli zrobimy to po 30 dniach, farmaceuta wyda nam mniejszą liczbę opakowań, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty. Kolejne opakowania można wykupić w dowolnym momencie - farmaceuta nie może już zmniejszyć ilości wydawanego leku.

W przypadku, gdy lekarz wystawił Ci e-receptę na 365 dni, upewnij się, że zawarł w niej dawkowanie leku. Jeśli tego nie określił, receptę elektroniczną wystawioną na 365 dni możesz zrealizować tylko w ciągu 30 dni.

Potrzebujesz recepty? Zapisz się na konsultację z lekarzem online

Do otrzymania recepty online konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz już wybierać się do przychodni osobiście. Lekarz może wystawić Ci elektroniczną receptę również podczas konsultacji online na podstawie rozmowy telefonicznej, wideokonferencji czy czatu oraz dostarczonych przez Ciebie wyników badań.

Na telekonsultację z dowolnym specjalistą zarejestrujesz się na przykład przy pomocy aplikacji Med24, która umożliwia dostęp do opieki medycznej 24/7. Podczas teleporady nie tylko otrzymasz e-receptę, ale również skonsultujesz wyniki badań diagnostycznych. Dzięki aplikacji zyskasz też dostęp do wyników diagnostyki online.

Realizacja elektronicznej recepty krok po kroku

Realizacja e-recepty jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Bez problemu poradzą sobie z nią zarówno osoby młode, jak i seniorzy.

  1. Lekarz wystawia e-receptę podczas konsultacji z pacjentem.
  2. Pacjent otrzymuje SMS z 4-cyfrowym kodem i/lub e-mail z załączoną w PDF informacją o recepcie.
  3. W aptece farmaceuta wyda Ci leki na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL lub kodu kreskowego sczytanego z recepty elektronicznej.

Zalety e-recepty

  • nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek - recepta elektroniczna jest zawsze czytelna;
  • nie zgubisz jej - e-recepta zapisuje się na Twoim koncie i zawsze ją tam znajdziesz, nawet jeśli skasowałeś już e-mail czy SMS;
  • nie musisz realizować całej recepty od razu - jeżeli lekarz przepisał Ci więcej opakowań jednego leku, zakup możesz rozłożyć w czasie i najpierw kupić jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne;
  • już nie potrzebujesz odpisu, żeby zrealizować jedną receptę w różnych aptekach (nie stracisz też refundacji) - pamiętaj tylko, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie;
  • do recepty elektronicznej dołączone są również zalecenia lekarza dotyczące dawkowania leku;
  • e-recepta to wygodne rozwiązanie również dla starszych osób, które nie korzystają z Internetu - niezbędne dane do realizacji recepty otrzymają w treści SMS-a.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich wymienionych powyżej udogodnień, jakie daje e-recepta, powinieneś założyć Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl.

Komentarze