Jak i co Polacy najchętniej oglądają w telewizji?

Oglądanie telewizjiWedług danych Nielsen Audience Measurement Polacy spędzali w pierwszym półroczu 2017 roku przed telewizorem 4 godziny i 36 minut dziennie. Choć liczba telewizorów w polskich domach maleje, a popularność internetu rośnie, w dalszym ciągu dużo czasu przeznaczamy na oglądanie telewizji. Jakie są nasze zwyczaje z tym związane i jak wypadamy pod tym względem na tle Europy?

Europa Zachodnia poświęca telewizji mniej czasu

Europa Środkowo-Wschodnia w dalszym ciągu bardzo chętnie ogląda telewizję, podczas gdy Europa Zachodnia poświęca jej coraz mniej czasu, szczególnie wśród młodych. Można nawet powiedzieć, że w naszej części kontynentu telewizja zyskuje. Jak wspomnieliśmy, w pierwszej połowie 2017 roku Polacy spędzali dziennie średnio 4 godziny i 36 minut przed telewizorem, czyli o 2 minuty więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Pod względem czasu przeznaczanego na oglądanie telewizji Polacy są na 3. pozycji w Europie - za Rumunami i Węgrami.

Trzeba zauważyć, że rynek telewizji mocno się zmienia, a to m.in. ze względu na telewizję na życzenie czy też możliwość oglądania telewizji przez internet. To, że w danym domu nie ma telewizora, wcale nie oznacza, że nie ogląda się w nim programów telewizyjnych. Do tego wystarczy komputer i pakiet telewizji w UPC, co już pozwoli oglądać online wszystkie popularne kanały - również HBO GO czy CANAL+. Po prostu możemy mieć dostęp do wszystkiego, co chcemy oglądać.

Na pewno największy spadek pod względem oglądalności telewizji widoczny jest wśród młodych widzów, mających od 13 do 29 lat. Np. w pierwszej połowie 2018 roku jedynie co trzeci Szwed z tego przedziału wiekowego włączał telewizję codziennie. W przypadku Rumunii wynik ten wynosił 56 proc.

Jak Polacy oglądają telewizję?

Bardzo precyzyjne wnioski dotyczące tego, jak Polacy oglądają telewizję, można znaleźć w badaniu IQS96. Wprawdzie przeprowadzono je w 2015 roku, ale mimo wszystko pokazuje ono, jak wygląda sytuacja. Prawie każdy z uczestników badania ma telewizję i ją ogląda. Ponad 50 proc. z tych osób przyznaje, że do jej oglądania używa nie tylko odbiornika TV. Uczestnicy badania wymieniali:

 • laptop - 43 proc.,
 • komputer - 25 proc.,
 • smartfon - 20 proc.,
 • tablet - 15 proc.,
 • konsolę do gier - 4 proc.

Aż 43 proc. badanych ogląda telewizję internetową, a około 33 proc. przyznaje się również do korzystania z VOD.

Dokładnie 65 proc. badanych przyznaje, że codziennie ogląda telewizję. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje, to:

 • telewizję codziennie ogląda 72 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn,
 • 79 proc. z nich to osoby powyżej 35. roku życia,
 • 77 proc. mieszka na wsi,
 • 91 proc. osób nie pracuje.

Zaledwie 8 proc. osób w ogóle nie ogląda telewizji, natomiast 27 proc. robi to raz na jakiś czas. W gronie osób, które nie oglądają telewizji, są przede wszystkim mężczyźni mający od 25 do 34 lat, z dochodem powyżej 3 tysięcy złotych i mieszkający w mieście. Co może być dosyć oczywiste, najczęściej telewizję oglądamy wieczorami - przyznaje to 73 proc. badanych. 78 proc. kobiet podczas oglądania telewizji wykonuje również inne czynności, takie jak gotowanie, prasowanie, sprzątanie. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 43 proc.

Jakie programy najchętniej oglądamy?

Według raportu KRRiT Polacy zdecydowanie najchętniej oglądają kanały ogólnodostępne. Dane dotyczące roku 2017 wyglądają następująco:

 • Polsat - 10,91 proc. udziału w rynku,
 • TVN - 9,87 proc.,
 • TVP1 - 9,59 proc.,
 • TVP2 - 7,87 proc.

To wielka telewizyjna polska czwórka. Kolejne pozycje z udziałem na poziomie ok. 4 proc. uzyskały TVN24, TV4 i TVP Info. Udział powyżej 1 proc. miało jedynie 11 programów. Np. dostępny jedynie na wybranych platformach Canal+ miał w analizowanym okresie 0,24 proc. rynku.

Nadal kochamy telewizję

Oglądanie telewizji wpisało się w model spędzania wolnego czasu przez Polaków. Być może coraz więcej będziemy jej oglądać z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, ale ogólna popularność telewizji na pewno w najbliższych latach się nie zmniejszy.

Komentarze