Jak łagodzić dolegliwości AZS?

Dolegliwości AZS - atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Objawia się bowiem nie tylko zaczerwieniem i podrażnieniem skóry, ale - co najbardziej dotkliwe - niezwykle intensywnym swędzeniem, które często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Świąd, suchość i drażliwość naskórka wpływają zarówno na wygląd, jak i na samopoczucie oraz kontakty z innymi ludźmi. Dotknięci tym schorzeniem często wycofują się z życia towarzyskiego, które jest dla nich krępujące i nie przynosi żadnej satysfakcji. Ale jest dobra wiadomość - dolegliwości towarzyszące AZS można łagodzić. Jak to zrobić? Sprawdzamy.

Uciążliwy problem

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą alergiczną. Najczęściej pojawia się już w wieku niemowlęcym i trwa właściwie całe życie. Objawy raz są silniejsze, raz łagodniejsze. Wiele zależy od tego, jak dbamy o naszą delikatną skórę. Z racji nawracającego charakteru, AZS jest jedną z bardziej uciążliwych przypadłości skórnych. W okresach zaostrzenia choroby objawy są tak silne, że uniemożliwiają normalne życie - przeszkadzają w pracy, przerywają sen, nie dają się zrelaksować i wykluczają chorego z życia społecznego.

Co ciekawe, przyczyn pojawienia się choroby do dziś jednoznacznie nie określono. Mówi się o wpływie czynników genetycznych, skażonego środowiska, zjawisk klimatycznych i stresu. Ale AZS zawsze wiąże się z alergią. Uczulenia pokarmowe i wziewne przyczyniają się do występowania tej przypadłości.

Do lekarza!

Na szczęście uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry można łagodzić. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Oczywiście - nie mniej istotne są takie czynniki jak unikanie stresu i alergenów, samoobserwacja i, w razie potrzeby, leczenie farmakologiczne. Na wypadek wątpliwości lub niepokoju związanego z pogorszeniem się stanu skóry, warto zasięgnąć porady lekarza. Wizyta u specjalisty to najbardziej sprawdzona metoda. Po badaniu i obserwacji objawów przepisze on stosowne środki i zaleci odpowiednie ich dawkowanie.

W niektórych sytuacjach niezbędna jest np. terapia antybiotykami. Drapanie zmian może bowiem prowadzić do powstania przeczosów, przy których łatwo o nadkażenia bakteryjne. Wtedy konieczny jest antybiotyk. W ostrych stanach lekarz może zalecić np. preparaty sterydowe.

Pielęgnujemy

Na co dzień - zarówno przy wyciszeniu, jak i zaostrzeniu objawów - należy pamiętać o stosownej pielęgnacji. Skóra atopowa wymaga nawilżania i natłuszczania czystymi, pozbawionymi sztucznych dodatków preparatami. Najlepiej sprawdzą się emolienty, które budują na skórze warstwę ochronną. Zapobiega ona odparowywaniu wody, tworzy ochronny film, który chroni przed wnikaniem szkodliwych substancji oraz mocno i dogłębnie natłuszcza. Wszystko to sprawia, że skóra staje się nawilżona, gładsza i mniej czerwona, a świąd łagodnieje. W codziennej pielęgnacji skóry atopowej należy używać produktów pozbawionych sztucznych aromatów, barwników czy spieniaczy. Emolienty stosujmy zarówno do mycia, jak i w postaci balsamów do ciała. Bo tylko kompleksowa troska pomoże nam wesprzeć organizm w walce z problemem.

Źródło: https://www.eloderm.pl/dla-doroslych/atopowe-zapalenie-skory-azs-u-doroslych-a-emolienty.

Komentarze

Daria
Warto kupować kosmetyki z dobrym składe - najlepiej apteczne. Np. Novaclear ma fajną serię atopis do skóry z azs