Jak obliczyć termin porodu?

Termin poroduKażda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje tego niezwykłego momentu zwieńczającego ciążę -  porodu. Aby uniknąć zaskoczenia i jak najlepiej się przygotować na tę ważną chwilę, należy oszacować, kiedy można się spodziewać przyjścia maleństwa na świat. Określenie dokładnej daty rozwiązania jest dość problematyczne, a według statystyk, jednie 5 % kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie, zaś około 90 % ciężarnych  -  mniej więcej 2 tygodnie przed lub 2 tygodnie po wyznaczonej dacie. W tym artykule piszemy o różnorodnych sposobach na obliczenie terminu porodu, dlatego jeżeli oczekujesz dziecka i chcesz dowiedzieć się w jakim przedziale czasowym możesz się spodziewać rozwiązania, przeczytaj zestawione przez nas informacje.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Już podczas pierwszej wizyty u ginekologa można dowiedzieć się, na kiedy planowane jest rozwiązanie. Lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki, średnią długość cyklu oraz kiedy najprawdopodobniej mogło dojść do zapłodnienia. Lekarze często posługują się regułą Naegelego, wg., której długość ciąży wynosi 280 dni (od daty ostatniej miesiączki) lub 266 dni (od momentu ostatniej owulacji), a termin rozwiązania można obliczyć na podstawie poniższego wzoru:

pierwszy dzień ostatniej menstruacji + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Powyższa metoda obliczenia terminu porodu sprawdza się, gdy cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje w jego 14 dniu. Nie jest to więc najlepszy sposób określenia daty rozwiązania u pań, które miewają nieregularne cykle. Dodatkowo, kolejne nieścisłości mogą wynikać z różnicy między długością poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, gdyż reguła zakłada, że każdy miesiąc ma 30 dni (dokładnie 30,4 dnia).

Badanie USG

Najbardziej wiarygodną metodą, która pozwala w sposób najbardziej precyzyjny określić kiedy można spodziewać się rozwiązania jest badanie USG płodu, które wykonuje się między 11, a 14 tygodniem ciąży. Podczas badania, ginekolog mierzy tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową (CRL), czyli długość od czubka głowy dziecka do jego pupy. Na tej podstawie określany jest wiek płodu oraz data, kiedy dziecko może przyjść na świat.

Czasami bywa tak, że wiek płodu określony na podstawie badania USG wykonanego w pierwszym trymestrze różni się od wieku wyliczonego na podstawie wywiadu lekarskiego. Jeżeli różnica ta wynosi więcej niż 7 dni, lekarz zwykle postanawia sugerować się wynikami badania USG i na tej postawie na nowo wyliczyć termin porodu.

Samodzielne określenie terminu porodu

Aby samodzielnie określić termin porodu, przyszłe mamy mogą skorzystać z kalkulatorów terminu porodu dostępnych online. Na podstawie średniej długości cyklu oraz daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, system określa przewidywaną datę rozwiązania. Jest to termin szacunkowy, dlatego trzeba pamiętać o tym, że poród może się zacząć w każdym momencie między 37, a 42 tygodniem ciąży. Kolejną metodą jest obserwacja ruchów płodu, którą należy rozpocząć w 20 tygodniu ciąży. Jeżeli spodziewasz się pierwszego dziecka, do dokładnej daty, kiedy odczułaś ruchy malucha, dolicz 20 tygodni, zaś gdy zostaniesz mamą drugiego lub kolejnego potomka, dodaj 22 tygodnie. Uzyskana w ten sposób data jest szacowanym terminem rozwiązania. Jest to metoda, którą stosowano dawniej, dlatego w dobie dzisiejszych osiągnięć z pogranicza medycyny i technologii, warto skorzystać ze sposobów, które są bardziej wiarygodne (badanie USG).

Problemy z dokładnym określeniem terminu porodu

Niezależnie od metody, termin porodu zawsze jest datą przybliżoną. Każda kobieta przechodzi ciążę w indywidualny sposób, na co mają wpływ czynniki genetyczne, tryb życia, ilość przebytych ciąż, choroby oraz gospodarka hormonalna. Nic więc dziwnego, że u jednych, oczekiwanie na dziecko przebiega w sposób książkowy, a poród następuje w wyznaczonym terminie (lub kilka dni wcześniej/później), podczas gdy u innych pojawiają się komplikacje, które prowadzą m.in. do przedwczesnego rozwiązania. Kolejną kwestią, która uniemożliwia precyzyjne określenie daty porodu jest niemożliwość ustalenia momentu zapłodnienia. Jak wiadomo, plemniki są aktywne przez około 5 dni, natomiast komórka jajowa tylko przez dwie doby, co oznacza, że data stosunku wcale nie jest jednoznaczna z datą poczęcia. Dodatkowo, wiele kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości podczas owulacji, dlatego też bardzo trudno jest określić, kiedy ona następuje. Należy dodać, że nie ma powodów do obaw, jeżeli malec przyjdzie na świat kilkanaście dni przed lub po wyznaczonej dacie. Minimalnym czasem, koniecznym do prawidłowego rozwoju płodu jest 37 tygodni. Każda przyszła mama powinna pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa oraz odpowiednie badania prenatalne pozwolą jak najlepiej monitorować przebieg ciąży, a określenie terminu porodu pozwoli kobiecie jak najlepiej się przygotować do tej ważnej chwili.

Autor: www.osesek.pl.

Ocena: 4.7

Komentarze