Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

TrądzikCera trądzikowa jest szczególnie problematyczna. Przyczyną powstawania zmian są bakterie beztlenowe, które gromadzą się na powierzchni naskórka. Z tej przyczyny pory skóry rozszerzają się, a na twarzy wyskakują nieestetyczne zaskórniki. Trądzik wymaga niekiedy leczenia farmakologicznego, które warto połączyć z pielęgnacją przy użyciu kosmetyków aptecznych.

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Charakterystyczną cechą cery trądzikowej są brzydko wyglądające wypryski nierzadko wypełnione ropną treścią oraz nadmierna produkcja sebum spowodowana zatkaniem gruczołów łojowych. Cera trądzikowa stale się błyszczy. Widoczne są na niej zaskórniki, które mają postać czerwonej wysypki. Bardzo często myli się ją ze skórą tłustą.

U niektórych osób trądzik jest bardzo rozsiany i pozostawia na twarzy nieestetyczne blizny. W takich przypadkach wprowadza się długotrwałe i drogie leczenie farmakologiczne. By wspomóc efekt terapeutyczny leków, zaleca się pielęgnację skóry dermokosmetykami, które mają działanie regenerujące i matujące. Można je kupić wyłącznie w aptekach lub na stronach internetowych producentów np. kosmetyków Cetaphil - https://www.cetaphil.pl - przeznaczonych do cery trądzikowej.

Co jest ważne w pielęgnacji cery trądzikowej?

Najważniejszym punktem pielęgnacji cery trądzikowej jest dokładne oczyszczanie skóry. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku kobiet, które na co dzień wykonują makijaż, ponieważ niektóre podkłady i pudry zatykają gruczoły łojowe. Wzmaga się wtedy produkcja sebum, co sprzyja namnażaniu się wyprysków i błyszczeniu skóry. Gromadzące się na jej powierzchni bakterie beztlenowe mogą ponadto bezkarnie namnażać się, czego skutkiem jest powstawanie ropnych zmian z tendencją do bliznowacenia.

Skórę należy myć rano i wieczorem. Po nocy jest pełna zanieczyszczeń, które sprzyjają powstawaniu nowych krostek. Najlepszą metodą jest dokładne umycie twarzy pianką lub innym kosmetykiem, który nie będzie działał drażniąco i skutecznie usunie nadmiar wydzielanego sebum. W składzie kosmetyku powinny się znaleźć delikatne środki myjące oraz związki cynku, który ma właściwości gojące i łagodzące. Dokładnie oczyszczona skóra wymaga zastosowania kremu pielęgnacyjnego. Jego zadaniem powinno być nawilżenie i zmatowienie twarzy tak, aby nie pozostała na jej powierzchni tłusta warstwa. Kosmetyk musi posiadać też atest – to potwierdzenie, że nie uczula.

Niektóre dermokosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej zawierają ceramidy, które pełnią funkcje ochronne. W ich składzie są też kwasy AHA umożliwiające złuszczenie martwego naskórka oraz filtry chroniące skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Kremy apteczne można wykorzystywać także jako bazę pod makijaż. Dzięki temu kobiety nie muszą rezygnować z nienagannego wyglądu nawet podczas intensywnego leczenia farmakologicznego.

Komentarze