Jak pielęgnować włosy farbowane?

Pielęgnacja farbowanych włosówWłosy farbowane wyglądają pięknie szczególnie tuż po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Niestety trudno utrzymać ten efekt, bo ich pielęgnacja wcale nie jest prosta. Włosy farbowane są bardzo podatne na przesuszenie i wszelkie uszkodzenia. Jak więc je pielęgnować? Jaki szampon do włosów farbowanych wybrać? Czy trzeba stosować odżywki do włosów? Dowiedz się wszystkiego już teraz!

Jak myć włosy farbowane?

Niestety włosy farbowane są zazwyczaj zbyt suche, łamliwe, a ich końcówki mają tendencję do rozdwajania się. Z tego względu należy unikać codziennego mycia włosów, a najlepiej myć je tylko dwa razy w tygodniu, oczywiście o ile ich stan na to pozwoli. Do mycia powinien służyć szampon przeznaczony do włosów farbowanych, a nie szampon, którego używa reszta rodziny.

Samo mycie włosów jest bardzo dobrą okazją do przeprowadzenia masażu głowy, który skutecznie poprawia ukrwienie skóry oraz wzmacnia i aktywuje cebulki włosowe, a to ma niebagatelne znaczenie dla ogólnej kondycji włosów. Szamponu nigdy nie wcieramy zbyt mocno w same włosy, bo to je dodatkowo będzie osłabiać i negatywnie wpłynie na trwałość koloru. Zresztą włosy wystarczy dobrze spłukać wodą zmieszaną z szamponem, a będą czyste i świeże. Przy myciu włosów należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody. Woda nie może być zbyt zimna, bo trudno będzie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni skóry głowy oraz z samych włosów. Z kolei zbyt gorąca spowoduje nadmierne otwarcie łusek włosów, co będzie je dodatkowo osłabiać.

Po dokładnym umyciu przychodzi pora na odżywki do włosów, które są szczególnie ważne w przypadku włosów po koloryzacji. Należy wybierać te, które wymagają spłukiwana. Odżywki, których nie trzeba usuwać po zastosowaniu, za bardzo obciążają i tak już osłabione farbą włosy. Po zastosowaniu nawilżających preparatów włosy będą dobrze nawilżone i będzie je można łatwo rozczesać.

Jak suszyć i stylizować włosy farbowane?

Najczęstszym błędem popełnianym przez wiele kobiet jest suszenie włosów, a tych farbowanych w szczególności, zbyt gorącym powietrzem. Najlepiej, jeśli pozwolimy włosom wyschnąć w sposób naturalny, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli sięgamy więc po suszarkę, trzeba ustawić nawiew tak, by do włosów docierał letni strumień powietrza. Urządzenie powinno znajdować się co najmniej dwadzieścia centymetrów od włosów. Włosy suszymy pasmo po paśmie, od ich nasady w kierunku końców.

Stylizacja włosów farbowanych wcale nie jest prosta, bo zarówno lokówki, jak i prostownice niszczą włosy i powodują blaknięcie koloru. Jeżeli jednak koniecznością jest stosowanie tych urządzeń, to warto zabezpieczać włosy kosmetykami termoochronnymi. Dobrze jest także mieć pod ręką preparaty nabłyszczające, bo one bardzo pomagają i w układaniu włosów, i w utrwalaniu stylizacji.

Szampon do włosów farbowanych - jaki wybrać?

Do włosów farbowanych nie należy używać przypadkowych szamponów. Warto sprawdzić ofertę Avon i wybrać szampon do włosów farbowanych, w którego składzie będą wszystkie składniki nawilżające i odżywiające włosy, a te są niezbędne do pielęgnacji włosów po farbowaniu. Szampony do włosów po koloryzacji powinny zawierać znacznie więcej składników odżywiających i wygładzających włosy niż samych substancji myjących. Trzeba też zwrócić uwagę, do jakich włosów farbowanych dany szampon jest przeznaczony - do tych suchych czy też przetłuszczających się, choć jeden i drugi rodzaj włosów po koloryzacji wymaga znacznie większego nawilżania.

Szampony do włosów farbowanych powinny zawierać też filtry chroniące włosy przed promieniowaniem ultrafioletowym, bo pod ich wpływem kolor bardzo szybko blaknie lub po prostu zmienia się. Pod wpływem słońca włosy zafarbowane na piękny ciepły brąz stają się rude, a te blond nagle mają żółtą poświatę. Szampon wyposażony w filtry UV jest w stanie temu zapobiec.

Komentarze