Jak pozbyć się trądziku?

TrądzikTrądzik to problem, który najczęściej dotyka osoby w wieku dojrzewania, jednak może się również przytrafić osobom dorosłym. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych doprowadza do tego, że na skórze zaczynają pojawiać się wypryski oraz zaskórniki, których pod żadnym pozorem nie należy wyciskać. W efekcie takiego działania na twarzy mogą pozostać szpecące blizny, dlatego też chcąc się pozbyć trądziku, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, a w razie potrzeby można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. W jaki zatem sposób można pozbyć się trądziku?

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Stosując odpowiednią pielęgnację skóry trądzikowej, można w skuteczny sposób zminimalizować ilość pojawiających się na skórze niedoskonałości, takich jak pryszcze, zaskórniki oraz przebarwienia. Wszystko jednak uzależnione jest od stadium rozwoju choroby, ponieważ w ciężkich przypadkach konieczna jest wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiednie maści i kremy oraz ewentualnie zleci przyjmowanie środków doustnych. Jeśli jednak zmiany trądzikowe nie są zbyt poważne, to najważniejsze jest to, aby stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji problematycznej skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej

W przypadku tak problematycznej skóry niezwykle ważne jest jej odpowiednie oczyszczanie, jednak sięgając po kosmetyki, należy wybierać te, które nie zatykają porów. Wiele z dostępnych na rynku produktów kosmetycznych prowadzi do bardzo silnego przesuszenia skóry. Z tego też względu należy unikać kosmetyków, które zawierają w swoim składzie alkohol. Substancja ta najczęściej znajduje się w tonikach, które pomagają wyregulować produkcję sebum oraz zwężają rozszerzone pory, jednak przy dłuższym stosowaniu mogą nadmiernie wysuszyć skórę. Lepiej zatem sięgnąć po wody kwiatowe, które są delikatne dla skóry, jednak pomagają ją zregenerować. Podczas codziennej pielęgnacji skóry nie należy zapominać o stosowaniu żeli do mycia twarzy, a także kremów nawilżających o bogatej konsystencji. Raz lub dwa razy w tygodniu warto również sięgnąć po peeling, który pomoże usunąć z powierzchni skóry martwe komórki naskórka, dzięki czemu substancje aktywne znajdujące się w kremach bez problemu dotrą do głębszych warstw skóry. Warto również zaopatrzyć się w maseczkę a najlepiej w tym przypadku działają te algowe lub przygotowane na bazie glinek kosmetycznych.

Leczenie trądziku przy pomocy lasera

W sytuacji, gdy domowa pielęgnacja nie przynosi rezultatów, każda osoba może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu przy użyciu lasera, który może działać na skórę w dwojaki sposób. W przypadku lasera ablacyjnego, który stosowany jest podczas zabiegu mikrodermabrazji, naskórek złuszcza się warstwowo i zaczyna odparowywać. Na skórze tworzą się natomiast niewielkie otwory, czyli uszkodzenia, które stymulują skórę do regeneracji. Z kolei druga metoda laserowego leczenia trądziku polega na wytworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, jednak podczas zabiegu zewnętrzna warstwa skóry nie zostaje naruszona. Obecnie w gabinetach dermatologicznych łączy się te dwie metody, dzięki czemu efekty są jeszcze lepsze. Skóra po taki zabiegu produkuje mniejsze ilości sebum, dzięki czemu niemiłe niespodzianki pojawiają się na niej raz na jakiś czas.

Oczyszczanie skóry przy pomocy kwasów

Bardzo dobre efekty dają również zabiegi przy użyciu kwasów, z których można skorzystać w każdym gabinecie kosmetycznym. Kwasy pomagają złuszczyć skórę, a także dogłębnie ją oczyszczają i odtykają pory, dzięki czemu skóra dużo lepiej wchłania substancje odżywcze znajdujące się w kosmetykach. Aby jednak efekty działania kwasów były jak najlepsze, należy poddać się serii kilku zabiegów, pomiędzy którymi należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W innym przypadku na twarzy mogą zacząć pojawiać się trwałe przebarwienia, dlatego też nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, zaopatrując się w odpowiedni krem.

Artykuł powstał we współpracy z drlidiarajzer.pl.

Ocena: 5.0