Jak rozpoznać i leczyć wadę wzroku?

Jak rozpoznać i leczyć wadę wzroku?Wady wzroku to nic innego jak zaburzenia widzenia będące konsekwencją nieprawidłowości w refrakcji. Do tych występujących najczęściej zalicza się krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Każda wada wymaga konsultacji z lekarzem okulistą, a następnie odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie jakość wzroku będzie się cały czas pogarszać, co przełoży się na komfort życia. Obecnie dostępne są nowoczesne metody, do których zalicza się między innymi laserowe leczenie astygmatyzmu. Co ważne, są to rozwiązania w pełni bezpieczne, a uzyskane efekty potrafią naprawdę zaskoczyć.

Wada wzroku - co to?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wady wzroku wynikają z nieprawidłowej refrakcji, czyli załamania światła. Jest to zjawisko, które zachodzi w każdym oku, a bez którego uzyskanie wyraźnego obrazu nie byłoby możliwe. W przypadku wad wzroku załamanie światła odbywa się w nieprawidłowy sposób. W efekcie obraz, który uzyskujemy, jest niewyraźny. Warto pamiętać, że wady wzroku mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Mogą one wynikać z wielu czynników. Niektóre rozwijają się wraz z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne. Również długotrwałe korzystanie z komputera przyczynia się do powstawania wad wzroku.

W jaki sposób można wykryć wadę wzroku?

Aby stwierdzić wadę wzroku, należy koniecznie udać się do specjalisty. Warto pamiętać, że symptomem świadczącym o tym, że coś złego dzieje się z naszymi oczami jest nie tylko pogorszenie jakości widzenia, ale również bóle głowy, a także oczu. Najprostszym badaniem jest skorzystanie z tablic Snellena. Znajdują się na nich litery i cyfry, które z odpowiedniej odległości odczytuje pacjent. Obecnie lekarze okuliści mają również do dyspozycji:

  • autorefraktometrię;
  • skiaskopię.

Ta pierwsza metoda to nic innego jak komputerowe badanie wzroku. Skorzystanie z niej pozwala na stwierdzenie, jak bardzo zaawansowana jest krótkowzroczność, dalekowzroczność bądź astygmatyzm.

Leczenie astygmatyzmu - jak uporać się z tą wadą wzroku?

Astygmatyzm to wada, w przypadku której dochodzi do zniekształcenia rogówki. W efekcie obraz jest niewyraźny. Co ważne, wada ta może współistnieć z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością. Coraz częściej mówi się, że astygmatyzm ma podłoże dziedziczne. Rozwija się jednak również u osób pracujących w niedostatecznym oświetleniu, a także w niewielkich odległościach. W przypadku astygmatyzmu niezbędne jest zastosowanie szkieł cylindrycznych. Dostępne są też soczewki kontaktowe.

Dla wielu osób zarówno okulary, jak i soczewki są jednak zbyt kłopotliwe. Na szczęście dzisiaj leczenie astygmatyzmu to również operacja laserowa, która daje naprawdę bardzo dobre efekty. Dostępne dzisiaj narzędzia pozwalają na szybkie wykonanie zabiegu, który dla pacjenta nie wiąże się z żadnym bólem. Warto pamiętać, że taki zabieg jest całkowicie bezpieczny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zakraplając do oczu pacjenta specjalne krople.

Medycyna, w tym również okulistyka, zrobiła ogromny postęp na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Pojawiły się nowoczesne metody zarówno diagnostyki, jak i leczenia, co sprawia, że pacjenci nie są skazani na rozwiązania przestarzałe. Niewątpliwym ukłonem w stronę osób z wadami wzroku są laserowe metody leczenia, które są bezpieczne, a jednocześnie naprawdę skuteczne.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest i jak skutecznie wyleczyć astygmatyzm, zajrzyj na https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie.

Komentarze