Jak sobie radzić z przepukliną pępkową?

Przepuklina-pępkowaChoć zdawać by się mogło, że przepuklina pępkowa typowa jest przede wszystkim dla małych dzieci, to jednak trzeba pamiętać, że w takim samym stopniu może dotknąć osób dorosłych. Często przedstawiana jest ona jako przepuklina pachwinowa, podczas gdy są to dwa różne rodzaje przepuklin, które mają również różny zakres występowania oraz przyczyny.

Jest łatwiejsza w diagnostyce niż np. przepuklina żołądka, za to w odróżnieniu od niej w prawie 100% przypadków wymaga odpowiedniego leczenia specjalistycznego przeprowadzanego w szpitalu.

Czym jest przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to rozszerzenie mięśni i tkanki podskórnej, owocujące przedostaniem się narządów wewnętrznych z jamy brzusznej tuż pod powierzchnię skóry. Zazwyczaj przez tak stworzony otwór przechodzą jelita, dlatego też przepuklina w praktycznie każdym przypadku wymaga odpowiedniego leczenia - jest dość niebezpieczna, jeśli chodzi o powikłania.

Przepuklina pępkowa czasami występuje jako choroba wrodzona - jest to jednak stan obecny jedynie u małych dzieci, zwykle noworodków. Tego typu przepuklina zazwyczaj pozostawiana jest sama sobie wraz z odpowiednim nadzorem lekarskim. O wiele częstsza jest przepuklina pępkowa u osób dorosłych. Niemniej, stanowi ona ok. 5% przypadków występowania wszystkich rodzajów przepukliny. Zwykle objawia się w okolicach pępka, stąd też jej nazwa.

Objawy przepukliny pępkowej

Przepuklina początkowa może objawiać się dość niegroźnie, w formie niewielkiego zgrubienia w okolicy pępkowej. Zgrubieniu towarzyszy uczucie napięcia powłok brzusznych. Guz pojawiający się pod skórą jest miękki, zazwyczaj owalny, a także może pojawiać się i znikać zależnie od pozycji chorego, sytuacji czy przy dotyku.

Niewielkie przepukliny pępkowe mogą nie dawać żadnych widocznych objawów, przez co są również trudne do stwierdzenia. Zazwyczaj do ich diagnostyki przystępuje się wskutek skarg chorego na ból w okolicy pępka. Objawy przepukliny są podobne zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa u dorosłych zawsze jest leczona w sposób operacyjny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie ma możliwości, aby stan tego schorzenia samodzielnie uległ poprawie - a jest wysoka szansa na to, że ulegnie pogorszeniu. Zazwyczaj powikłaniem nieleczonej przepukliny pępkowej jest uwięźnięcie jelita w otworze przepuklinowym, co skutkuje zatrzymaniem pracy jelit i pojawieniem się martwicy. Z tego powodu konieczna jest szybka diagnostyka oraz zastosowanie się do zaleceń lekarza.

Leczeniu przepukliny pępkowej u dorosłych towarzyszy zwykle wskazanie do utraty wagi - występuje ona przede wszystkim u osób otyłych. Zmniejszenie wagi pozwala na szybszy powrót do zdrowia i minimalizowanie przypadków ponownego pojawienia się choroby. Czasami podczas zabiegów w ciele chorego wszczepia się dodatkowo specjalną siatkę, której zadaniem jest utrzymanie narządów na swoim miejscu - dzieje się tak zwykle u pacjentów w starszym wieku, którzy nie mają tak silnego napięcia tkanek.

U dzieci przepuklina pępkowa podlega w zasadzie przede wszystkim obserwacji. Jeśli nie dochodzi do powikłań, stosuje się specjalne masaże oraz m.in. kładzenie dziecka na brzuchu, co ma sprzyjać wzmocnieniu tkanek podskórnych i samoistnemu zanikowi przepukliny. Decyzję o zabiegu operacyjnym podejmuje się wyłącznie w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko powikłania przepukliny, np. uwięźnięcia jelita. Dopiero u dzieci ok. 4 roku życia podejmuje się decyzje o wykonaniu operacji przepukliny, jeśli ta do tego czasu nie zniknęła samoistnie.

Autor: www.leczymyprzepukline.pl.

Komentarze