Jak suche powietrze wpływa na zdrowie?

Nawilżacz powietrzaW sezonie grzewczym poziom nawilżenia w wielu budynkach spada poniżej 10%, podczas gdy jego prawidłowa wilgotność mieści się w granicach 40-60%. Ludzki organizm w 60% składa się z wody, dlatego oddychanie suchym powietrzem ma zły wpływ na jego funkcjonowanie. Oto najważniejsze skutki przebywania w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach.

Jest kilka sposobów na nawilżanie powietrza, można zwiększać je przy pomocy domowych metod lub gotowych rozwiązań w postaci nawilżaczy powietrza. Domowe sposoby są często mało skuteczne, jedną z możliwości jest rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferze lub zakup gotowych nawilżaczy ceramicznych zawieszanych bezpośrednio na grzejnik. Należy pamiętać, że w takim środowisku, na ręcznikach tworzy się dużo bakterii, dlatego trzeba często wymieniać ręczniki na nowe.

Parowy jest coraz rzadziej wykorzystywany, pobiera dużo prądu i generuje gorącą parę.

Nawilżacz ultradźwiękowy generuje widoczną parę wodną, jednak, aby był zdrowy, należy pamiętać o odpowiedniej wodzie - woda demineralizowana lub po odwróconej osmozie.

Najzdrowszy jest nawilżacz ewaporacyjny, wykorzystujący naturalną metodę nawilżania powietrza. W zbiorniku znajduje się mata ewaporacyjna, która dzięki wiatrakowi umieszczonemu w górnej części, wysycha oddając wilgotność do powietrza. Na stronie https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ można porównać 6 najpopularniejszych nawilżaczy ewaporacyjnych na rynku oraz sprawdzić opinie innych użytkowników.

1. Praca układu oddechowego

Pod wpływem suchego powietrza dochodzi do wysuszenia śluzówki, która wyścieła jamę nosową, co zaburza pracę znajdujących się na jej powierzchni rzęsek. W efekcie nie są one w stanie dobrze spełniać swojej funkcji, którą jest oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza. Do organizmu trafiają wówczas wirusy, bakterie i patogeny, a to oznacza wyższe ryzyko przeziębienia i wielu innych chorób. Błona śluzowa pokrywa także gardło, dlatego kontakt z suchym powietrzem skutkuje jego bólem i uczuciem drapania oraz schorzeniami górnych dróg oddechowych. Na liście zagrożeń znajduje się również podrażnienie śluzówki tchawicy, a w rezultacie przewlekłe zapalenie tego narządu.

2. Bóle głowy i problemy z koncentracją

Suche powietrze sprawia, że organizm ma problem z pobraniem i dostarczeniem do układu krwionośnego odpowiedniej ilości tlenu. Pierwszymi objawami niedostatecznego dotlenienia są bóle głowy, obniżenie koncentracji, senność i ogólne osłabienie.

3. Suchość oczu

Suche powietrze stanowi także jeden z czynników odpowiedzialnych za zespół suchego oka. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby pracujące przy komputerze oraz nosiciele soczewek kontaktowych. Objawami tego schorzenia są pieczenie i swędzenie oczu, przekrwienie spojówek, nadwrażliwość na światło i zbierająca się w zewnętrznych kącikach oka śluzowa wydzielina.

4. Stan skóry

Stopień nawilżenia powietrza ma wpływ na zdrowie i tempo starzenia się skóry. Nie bez powodu najdłużej młodzieńczym wyglądem mogą cieszyć się mieszkańcy takich regionów jak Skandynawia. Niska wilgotność powietrza prowadzi do pieczenia, zaczerwienienia i łuszczenia się skóry. Negatywne zmiany można dostrzec m.in. na skórze ust, która jest spierzchnięta i popękana. Ponadto na kontakcie z suchym powietrzem cierpią włosy, które ulegają przesuszeniu, a w konsekwencji stają się łamliwe, szorstkie i pozbawione blasku, zaś ich końcówki rozdwajają się.