Jak usunąć rdzę z ubrania?

Usuwanie rdzy z ubraniaJak usunąć rdzę z ubrania? Porządki na strychu, remont w domu, popołudnie, spędzone w ogrodzie: często kończy się to nowymi plamami, również tymi, niezwykle trudnymi do usunięcia. Takie są na przykład plamy z rdzy, które wielu z nas kojarzą się z plamami praktycznie niemożliwymi do wyczyszczenia.

Nic bardziej mylnego. Zabrudzenia z rdzy są uporczywe ale bez względu na to, czy są świeże czy zaschnięte, istnieją sposoby na pozbycie się ich.

Jak usunąć plamy z rdzy?

Świeżą plamę z rdzy warto potraktować sokiem z cytryny. Wystarczy wycisnąć na plamę kilka kropel ze świeżej cytryny lub skropić ją roztworem kwasku. Podobne działanie wykazuje zwykła sól kuchenna. Można posypać nią plamę lub polać roztworem soli z wodą. Jeżeli zabrudzenie jest świeże ale rozległe, wybierzmy kąpiel cytrynową, czyli zamoczenie w gorącej wodzie z dodatkiem soku lub kwasku w proporcji jedna łyżeczka kwasku na szklankę wody. Następnie odzież pierzemy. W przypadku delikatnych materiałów, zaniechajmy tej metody. Gorąca kąpiel oraz dodatek soku z cytryny może zniszczyć strukturę włókna.

Jeśli plama jest już zaschnięta, sok z cytryny również okaże się pomocny ale sposób jest nieco inny. Najpierw plamę skrapiamy sokiem z cytryny lub roztworem kwasku i błyskawicznie umieszczamy materiał pod strumieniem pary wodnej, na przykład z gorącego czajnika. Później ubranie namaczamy w zimnej wodzie i pierzemy. Nie stosujmy tej metody w przypadku tkanin delikatnych. Kwas oraz gorąco może je zniszczyć. Możemy zasypać plamę proszkiem do pieczenia, poczekać i zaprać materiał. Ten sposób okazuje się skuteczny zarówno w przypadku świeżych, jak i zaschniętych plam. Doskonale sprawdza się także nabiał, a dokładniej zsiadłe mleko lub kefir. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na plamę, możemy delikatnie potrzeć i spłukać obficie wodą.

Mocna, zaschnięta plama? Działajmy kompleksowo: najpierw natrzyjmy ją sokiem z cytryny lub kwaskiem, a następnie obficie posypmy solą. Później zapierzmy i poczekajmy na efekty. Plama powinna zniknąć. Jeśli materiał jest mocny i syntetyczny, możemy posilać się znanymi na rynku odplamiaczami, coca-colą lub nawet płynem do czyszczenia toalet.

Zrezygnujmy z tych metod w przypadku materiałów cienkich i delikatnych. A co z nimi?

Jak postępować w przypadku plam z rdzy na delikatnych materiałach?

Plamę ostrożnie skrapiamy roztworem kwasku cytrynowego z wodą oraz pocieramy szarym, suchym mydłem. Później zaprasowujemy to miejsce żelazkiem z użyciem cienkiej szmatki. Pamiętajmy, by nigdy nie prasować tkaniny przed próbami usunięcia plamy, inaczej ją utrwalimy! W przypadku plam z rdzy należy być ostrożnym podczas czyszczenia odzieży kolorowej, istnieje bowiem ryzyko jej odbarwienia.

Jeśli obawiamy się, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie usunąć plamy z rdzy, mamy do czyszczenia z zabrudzeniem wyjątkowo silnym, rozległym lub brudna jest odzież wykonana z jedwabiu, wełny czy innego, charakterystycznego materiału, oddajmy ją do pralni. Specjaliści profesjonalnie zajmą się zabrudzoną odzieżą i zyskamy pewność, że zostanie ona solidnie wyczyszczona.

Komentarze

Nika
Plamy ze smoły traktowano masłem
Aniabania
Kwasek i para wodna z białej koszuli szkolnej
Rewelacja!!!! a już była decyzja o kupnie nowej
Wielkie dzięki!!!
Kicia
Próbowałam usunąć plamki ze rdzy sposobem sól i sok z cytryny na białych spodniach dzinsowych, niestety bez powodzenia. Plamki nie były świeże przez co były oporne na usunięcie. Jedyny sposób który mi pomógł to Agent max do wc. Polałam na początku na próbę by zobaczyć jak dany materiał zareaguje. Trudna plama ładnie zeszła więc polałam na inne miejsca. W szybkim tempie plamy zeszły, spodnie najpierw wypłukałam później wrzuciłam do pralki na 60 stopni. Teraz cieszę się z czystych spodni.
Bogdan
Mega sposób na plamy
Szacunek kto to wymyslił
Ja bym dal nagrodę
Dzięki
Magda
Jestem zachwycona! W zasadzie spisałam już na straty mój nowy strój kąpielowy, którego biała część pobrudziła się rdzą od wstawki w postaci zamka :/ Po przeczytaniu tego artykułu postanowiłam jednak użyć wszelkich dostępnych w domu środków: najpierw naniosłam odplamiacz w płynie, ale nie było efektów. Następnie posypałam go kwaskiem cytrynowym (zaczęło puszczać), dalej poszłam na całość i dodałam jeszcze proszku do pieczenia i sody oczyszczonej. Dopiero ten miks zdziałał cuda i wszystkie plamy zniknęły! Polecam, tylko pamiętajcie o rękawiczkach :)
Pam
Super! Patent z kwaskiem i parą zadziałał na starą plamkę na bawełnie.
Kana
Żaden z wymienionych sposobów usunięcia świeżej niezaschniętej plamy z rdzy z białego materiału 100% poliester i 100% bawełna się nie sprawdził. Potraktowałam też masłem jak napisała Karinka i też nie przyniosło rezultatu.
Luśka
Kiedyś miałam ten problem ale nie było tak fajnej strony i pomocy.
Karinka
Babcia usunęła mi plamę ze spodni z rdzy poprzez posmarowanie masłem i potem pozostawienie na kilkanaście minut. Potem to wszystko uprała i dokładnie sprała tak jak się pierze zwykłą tłusta plamę. Fajny sposób :)