Jak usunąć żywicę z ubrania?

Usuwanie żywicy z ubrania - jak?Jak usunąć żywicę z ubrania? Przyjemny spacer z dziećmi po lesie, zabawy z psem w parku, rodzinna wycieczka za miasto czy leniwe popołudnie w ogrodzie: tak relaksujące sposoby na spędzenie wolnego czasu mogą zakończyć się niezbyt miło, a dokładniej nowymi plamami, w tym zabrudzeniami wyjątkowo trudnymi do usunięcia. Należą do nich plamy z żywicy.

Gdy widzimy na spodniach czy swetrze zabrudzenie z żywicy, myślimy sobie, że zostanie tam na zawsze, a ulubioną rzecz możemy już tylko wyrzucić. Na szczęście nic bardziej mylnego. Plamy z żywicy można z czasem usunąć, więc nie musimy pozbywać się ulubionej odzieży.

Żywica nie uszkadza struktury materiału, więc możliwe jest wyczyszczenie go, praktycznie bez śladu po zabrudzeniu. Warto w tym celu postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak usunąć plamy z żywicy?

Po pierwsze: żywicę trzeba zamrozić

Warto użyć do tego kostek kodu. Gdy substancja zostanie zmrożona, z łatwością zdrapiemy górną, twardą warstwę z naszego ubrania. Najlepiej robić to paznokciami, ponieważ wtedy mamy lepsze wyczucie i nie zniszczymy odzieży. Korzystanie z ostrych przedmiotów, na przykład noży czy nożyczek może uszkodzić włókna i strukturę ubrania. Żywica zamrożona i pozbyliśmy się już wierzchniej warstwy.

Co dalej?

Kolejny krok to rozpuszczanie pozostałej plamy. Najlepiej użyć do tego celu znanego nam rozpuszczalnika. Jeśli zależy nam na naturalnych środkach, świetnie działa w tym wypadku olejek herbaciany, ponieważ z łatwością rozpuszcza soki roślinne, w tym właśnie żywicę. Rozpuszczalnik ścieramy z plamy przy pomocy ściereczki, ręcznika papierowego lub kawałka bibułki. Aby mieć pewność, że nie pozostał on na odzieży, delikatnie przetrzyjmy to miejsce spirytusem lub acetonem. W przypadku tkanin delikatnych, zastąpmy go octem wymieszanym z wodą. Plama została oczyszczona w sposób szybki i profesjonalny. Teraz wystarczy już tylko dokładnie wyprać ubranie, aby usunąć z niego resztki rozpuszczalnika czy spirytusu.

Odzież wyprana ale nadal zauważamy na materiale zabrudzenia?

W takim razie powtórzmy wszystkie operacje w takiej samej kolejności aż materiał nie zostanie wyczyszczony.

Istnieje też kilka innych błyskawicznych sposobów na usuwanie plam z żywicy

Jeśli zabrudzenie znajduje się na włóknie naturalnym, wystarczy przyłożyć do plamy chusteczkę, nasączoną spirytusem, denaturatem czy acetonem, wymieszanymi z wodą w proporcji 3 do 1. Następnie ubranie pierzemy.

Jeśli zabrudzone zostało ubranie z włókien syntetycznych, postępujemy tak samo ale roztwór może mieć proporcje 1 do 1. I oczywiście ubranie pierzemy. Uważajmy z denaturatami, mogą one odbarwiać tkaniny. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku spodni, zwłaszcza dżinsów. Małe plamy z łatwością usuniemy z użyciem zmywacza do paznokci.

Jak widać, plamy z żywicy są groźne tylko na początku, a można je łatwo usunąć z wykorzystaniem typowo domowych sposobów. Jeśli plama dobrze zaschnie, również jest szansa na to, żeby się jej pozbyć. Jeżeli jednak domowe sposoby i środki chemiczne nie przyniosą rezultatu, konieczne może okazać się wyrzucenie ubrania. Zanim jednak to nastąpi, spróbujmy je jeszcze uratować.

Komentarze

Marcin
Ja usiadłem na drewnianej ławce. Jak czułem jak się odklejam przy wstawaniu to już wszystko wiedziałem. Na tyłu pełno kropek z żywicy. 3 prania i żywica dalej na spodniach.
Potem psiknąłem Fecikiem przed praniem i po żywicy nie ma śladu. Działa !!
http://www.bestset.pl
Mischalinka
Ja czyściłam plamy z żywicy wodą utlenioną z korkowych papci dziecka. Zeszło
Andi
Witam właśnie uratowałem dzinsy, siadając na ławce nie zauważyłem ,że jest sęk z żywicą, na spodniach pozostała mi spora plama. Jeszcze świeżą plamę czyściłem nasączonym w AMOLU patyczkiem kosmetycznym zeszło w całości u mnie się sprawdziło.
Sylwia O.
No ja właśnie mam na dresach plamy żywicy
Olga
Straci kolor, kiedy użyjemy rozpuszczalnika , nie warto.
Marixa
Zależy to od rodzaju materiału i typu barwnika. Zawsze można zrobić próbę na niewidocznym skrawku danej tkaniny.
Natalia
A co z czarnymi ubraniami? Czy przy użycia spirytusu czy rozpuszczalnika , tkanina nie straci swojego koloru, nie zrobi się plama?