Jak w 4 krokach dobrać spodnie trekkingowe?

Spodnie trekkingoweTrekking wciąż staje się coraz bardziej popularną formą aktywności. Jest to forma turystyki realizowana z reguły w krajobrazie górskim. Pozwala na eksplorację przepięknych krajobrazów osobom w różnej kondycji fizycznej. Jest także świetnym sposobem na miłe spędzanie czasu z bliskimi. Jednak każde wyjście w góry powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Jednym z głównych elementów wyposażenia są spodnie trekkingowe. Jakie wybrać, aby podołały różnym, nieprzewidzianym sytuacjom na szlakach?

1. Spodnie na lato

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się spodnie stretchowe. Są bardzo lekkie - zapewniają swobodę ruchów, nie jest w nich gorąco, a przede wszystkim szybko wysychają. Dzięki temu nawet jeżeli nastąp niespodziewana ulewa - spodnie za pół godziny będą suche. Mylne jest stwierdzenie, że latem wystarczy ubrać się w spodenki. Fakt - należy mieć je ze sobą w plecaku, jednak w wyższych partiach gór często nawet w najcieplejsze dni występuje silny wiatr i stosunkowo niska temperatura. Będąc ubranym w spodnie przed kolana, bardzo łatwo można doprowadzić do wychłodzenia swojego ciała. Ciekawą alternatywą są spodnie trekkingowe typu dwa w jednym, z regulowaną długością.

2. Spodnie na jesień i zimę

Na jesienne i zimowe wypady w góry warto zaopatrzyć się w spodnie typu softshell. Ich największym atutem jest to, że przy stosunkowo wysokiej oddychalności nie są przewiewne. Dzięki temu skutecznie chronią przed niskimi temperaturami. Warto założyć pod nie bieliznę termoaktywną. Wadą takiego rodzaju spodni jest to, że przepuszczają wodę. Aby wybrana para była wodoodporna, należy wybrać model z membraną. Na rynku istnieje wiele rodzajów spodni softshellowych. Zarówno cieńsze, jak i grubsze, a nawet pokryte polarem. Jesienią i zimą szczególnie ważne są odpinane, regulowane nogawki - aby można było je dostosować do masywniejszych butów. Warto też wybrać parę z podwyższonym stanem, aby dół pleców również był chroniony przed zimnem.

3. Diabeł tkwi w szczegółach

To właśnie detale sprawiają, że nawet na pozór identyczne spodnie, wykonane z tego samego materiału, różnią się między sobą. Dzięki dopracowanym szczegółom dany element ubrania staje się naprawdę funkcjonalny. Liczba kieszeni - to kwestia, którą należy dopasować do indywidualnych preferencji. Ważne jest także, aby materiał zastosowany do wykonania kieszeni był porządny i wytrzymały. Rozpinane nogawki to must have, jeżeli spodnie będą zestawione z wysokimi butami trekkingowymi. Dobrze jeżeli materiał jest wzmocniony w newralgicznych miejscach - z reguły po wewnętrznej stronie ud oraz na kolanach. Zapobiega to przetarciom podczas wspinaczki, a żywotność spodni się zdecydowanie przedłuża. Istnieją także spodnie zawierające filtr UV - jest to niezwykle praktyczne udogodnienie, które sprawdzi się szczególnie latem.

4. Nie tylko spodnie kluczem do sukcesu

Spodnie to jeden z najważniejszych elementów ubioru na wycieczkę. Warto jednak pamiętać o podstawie każdego wyjścia w góry - odpowiednim obuwiu. Powinno ono zostać dopasowane do stopy turysty oraz panujących warunków pogodowych. Jaki materiał najlepiej sprawdza się w butach trekkingowych? Wszystko zależy od podłoża znajdującego się na zaplanowanym szlaku. Jeżeli droga jest kamienista i skalista, warto wybrać model skórzany. Alternatywą są buty wykonane z materiałów syntetycznych. Są one znacznie lżejsze, dlatego lepiej sprawdzą się podczas długodystansowych wycieczek.

Komentarze