Jak wspierać rozwój grafomotoryki u dzieci?

Rozwój grafomotorykiZanim nasza pociecha zacznie pisać, zdobywa naprawdę wiele innych umiejętności. Dlatego już od samego początku warto wspierać koordynację całego ciała, precyzję ruchów i koordynację wzrokowo-ruchową. Rodzice muszą pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju ćwiczenia manualne, a także graficzne, które mają ułatwić maluchom proces nauki pisania, należy wykonywać ze wszystkimi dziećmi. Tego typu treningów potrzebują kilkulatki, które rozwijają się prawidłowo, a także te, które wykazują różnego rodzaju zaburzenia.

Grafomotoryka - co warto wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo, grafomotoryka ułatwia dzieciom naukę pisania i rysowania, dlatego też ma ogromny wpływ na dokładność wykonywania prac plastycznych i pisemnych. To właśnie dzięki odpowiednio dopasowanym ćwiczeniom maluchy mogą do perfekcji opanować np. umiejętność prawidłowego chwytu. Grafomotoryka niweluje także dysharmonię rozwojową i co najważniejsze - poprawia ogólny rozwój. Co więcej, najnowsze badania wykazały, że różnorodne ćwiczenia grafomotoryczne podnoszą także sprawność i koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak przebiega nauka?

Cały proces nauki zdolności manualnych trwa kilka lat i rozpoczyna się około drugiego roku życia. To właśnie w tym czasie maluch rozpoczyna swoją przygodę z rysowaniem, które w tamtym okresie objawia się stawianiem kropek oraz wykonywaniem kolistych ruchów na kartce papieru. Oczywiście na samym początku mają one dość niedbały charakter. Z biegiem czasu dziecko próbuje rysować poszczególne przedmioty. Po ukończeniu trzeciego roku życia maluch stara się odwzorowywać koła i skrzyżowane linie, rok później na kartkach mogą pojawiać się figury przypominające kwadraty i prostokąty. Pomimo usilnych prób, wygląd obrazów może być daleki od zamierzonego. W wieku sześciu lat dziecko umie odwzorować konkretną rzecz, a także pierwsze literki i cyferki. Warto dodać, że grafomotoryka jest kształtowana w przedszkolu, podczas zajęć z rysowania szlaczków.

Ćwiczenia grafomotoryczne do wykonania w domu

Wszelkiego rodzaju zajęcia manualne oraz ćwiczenia graficzne rodzice mogą wykonywać ze swoimi dziećmi w domu, aby ułatwić im w przyszłości proces nauki pisania. Usprawniając motorykę małą, czyli tą, która wymaga precyzyjnych ruchów, rodzice powinni rozpocząć pracę z pociechą od najprostszych ćwiczeń. Następnie, krok po kroku można podnosić poziom trudności poszczególnych zadań. Ćwiczenia grafomotoryczne to głównie rysowanie, a także różnorodne zajęcia manualne. Domowe zajęcia mogą przybrać różne formy np.:

  • kolorowanie obrazków - w tym przypadku chodzi o zamalowywanie ich w określony sposób (kreski poziome, pionowe i okrężne),
  • obrysowywanie przedmiotów - maluch może np. obrysować własną dłoń,
  • rysowanie po śladach - śladem w wielu przypadkach jest szkic w postaci ponumerowanych kropek,
  • malowanie palcami lub np. kawałkami waty,
  • rysowanie prostych szlaczków.

Pamiętajmy o tym, aby wykonywać ćwiczenia grafomotoryczne z dzieckiem i dopilnować czy maluch trzyma poprawnie przybory piszące, czy napięcie mięśniowe jest odpowiednie, a także czy nasza pociecha pisze od lewej do prawej strony. Nie możemy także zmuszać dziecka leworęcznego, aby pisało prawą ręką.

Jednym z wielu umiejętności, jakie powinno posiadać dziecko, które kończy edukację w przedszkolu, jest opanowanie odpowiedniego poziomu sprawności manualnej, która pozwoli pierwszoklasiście rozpocząć naukę pisania. Dlatego maluchy już od najmłodszych lat powinny z pomocą rodziców kształtować zarówno małą, jak i dużą motorykę.

Komentarze