Jak wybielić zęby?

Wybielanie zębówPiękne i śnieżnobiałe zęby to marzenie niejednej osoby, jednak spożywanie niektórych pokarmów oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej powodują ich żółknięcie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają wybielić zęby, jeśli jednak okażą się nieskuteczne, warto zdecydować się na profesjonale wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Co jednak wpływa na kolor zębów i w jaki sposób można je wybielić?

Co wpływa na kolor zębów?

Naturalny kolor zębów może mieć różne zabarwienie i waha się najczęściej od bieli aż po odcienie żółtobrunatne. Głównym czynnikiem warunkującym kolor zębów są przede wszystkim geny, które decydują m.in. o składzie chemicznym tkanek, kolorze zębiny oraz odcieniu szkliwa. Warto również wiedzieć o tym, iż upływający czas również wpływa na kolor zębów. Wraz z wiekiem dochodzi do ścierania się szkliwa, przez co zaczyna przez nie prześwitywać ciemniejsza tkanka zębiny. Nie bez znaczenia są również codziennie spożywane posiłki, ponieważ barwniki znajdujące się np. w kawie, czarnej herbacie i czerwonym winie również doprowadzają do zmiany koloru zębów. Przebarwienia pojawiające się na zębach wpływają na obniżenie samooceny, a także powodują wiele kompleksów, dlatego też jak najwcześniej należy rozpocząć odpowiednie działania. Przy pomocy jakich środków można jednak wybielić zęby?

Usunięcie kamienia nazębnego

Pierwszym krokiem w walce o śnieżnobiały uśmiech jest usunięcie ze szkliwa kamienia nazębnego, dzięki czemu zęby staną się jaśniejsze. Kamień nazębny można usunąć na kilka różnych sposobów, jednak najlepiej sprawdza się zabieg piaskowania, skallingu, a także ten wykorzystujący ultradźwięki. Po zabiegu oczyszczania zębów warto również zdecydować się na zmianę plomb, ponieważ te wykonane z amalgamatu mogą niestety zmieniać kolor szkliwa.

Pasty wybielające zęby

Najprostszym i najtańszym sposobem na wybielenie zębów jest zaopatrzenie się w pastę wybielającą, która pomoże usunąć niewielkie przebarwienia, dzięki czemu zęby staną się jaśniejsze o 1-2 tony. Takie pasty zawierają w swoim składzie mikrogranulki oraz enzymy, a także substancje ścierne, które w mechaniczny sposób pomogą usunąć ze szkliwa osad. Decydując się jednak na stosowanie specjalnej pasty, nie należy używać jej dłużej niż 2 miesiące, a przed zakupem warto zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności. W sytuacji, gdy przekracza on 200, może dojść do uszkodzenia szkliwa, przez co takich past lepiej unikać.

Żele wybielające, paski i lakiery

W drogeriach i aptekach oprócz past można zakupić również specjalne żele, paski oraz lakiery, które zawierają w swoim składzie nadtlenek wodoru, dzięki czemu pomagają rozjaśnić zęby o 2-4 tony. Największą popularnością cieszą się paski wybielające, które najczęściej dwa razy dziennie należy naklejać na kilkanaście minut na zęby, jednak nie pomagają one wybielić całego uzębienia a jedynie zęby znajdujące się z przodu łuku zębowego. Z kolei, jeśli chodzi o lakiery oraz żele to służą one do malowania zębów, jednak nie są one w stanie dotrzeć o przestrzeni międzyzębowych i na spektakularne efekty nie ma co liczyć.

Profesjonalne wybielanie zębów przy pomocy nakładek

W sytuacji, gdy domowe sposoby wybielania zębów nie przynoszą efektów, warto wybrać się na zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Jedną ze stosowanych tam metod jest wybielanie zębów przy użyciu specjalnych nakładek, które dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Stomatolog po przygotowaniu nakładek dobiera żel o odpowiednim stężeniu, a zadaniem pacjenta jest noszenie nakładek w domu zgodnie z zaleceniami lekarza. Cały zabieg trwa około 4 tygodni i pomaga rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów.

Profesjonalne wybielanie zębów przy użyciu lampy

Kolejną metodą stosowaną w gabinetach stomatologicznych jest wybielanie zębów przy użyciu specjalnej lampy, przy pomocy której można rozjaśnić zęby nawet o 5 tonów. Preparat wybielający, który stosowany jest podczas zabiegu ma dosyć duże stężenie, dlatego też konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie dziąseł. Pod wpływem działania lampy, która emituje światło o określonej długości fal, składniki aktywne znajdujące się w preparacie wybielającym zaczynają działać. Metoda ta sprawdza się idealnie w przypadku osób, które chciałyby podczas tylko jednego zabiegu rozjaśnić swoje zęby.

Artykuł powstał we współpracy z zietekclinic.com - kliniką stomatologiczną z Krakowa.

Ocena: 5.0