Jak wybrać najlepsze oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzneZapadający zmrok zmusza Cię do opuszczenia ogródka? Lubisz spędzać ze znajomymi czas na tarasie bądź w altance, lecz brakuje Ci w tych miejscach odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego? A może chcesz oświetlić ścieżkę wzdłuż domu? W każdym z tych przypadków będziesz potrzebował odpowiednio dobranego do różnych warunków atmosferycznych światła. Czym się kierować przy wyborze oświetlenia zewnętrznego? Gdzie najlepiej je umieścić? Sprawdźmy!

Oświetlenie zewnętrzne, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Oświetlenie zewnętrzne domu jest równie ważne, co oświetlenie go wewnątrz. Jest to bowiem nie tylko odpowiedni komfort przebywania we własnym ogrodzie po zmroku, ale i bezpieczeństwo, które nie pozwoli włamywaczom niezauważenie przedostać się do wnętrza. Lampy zewnętrzne oświetlą taras w czasie imprezy, ale także rozświetlą drogę, gdy po wieczornym powrocie z pracy będziesz przemieszczać się między garażem a wejściem do domu. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie te funkcje będą przez nie pełnione wyłącznie wtedy, gdy zostaną one odpowiednio dobrane do miejsca, a także naszych oczekiwań.

Miejsce montażu a typ oświetlenia

Oświetlenie zewnętrzne może przybierać różne formy, zależnie od tego, którą przydomową część pragniemy rozjaśnić. Powinno być więc ono wybierane przede wszystkim pod kątem miejsca montażu. Biorąc to pod uwagę, możemy wyróżnić lampy zewnętrzne: elewacyjne, dogruntowe, naświetlacze, kule ogrodowe, słupki oświetleniowe oraz lampy solarne.

Lampy elewacyjne - idealne na ganek, taras i do altanki

Jeśli poszukujesz źródła światła, które równomiernie rozświetli Twoją przydomową przestrzeń od góry, lampa elewacyjna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jej charakterystyczny styl doskonale wpasuje się w przestrzeń każdego wejścia do domu, tarasu czy nawet ogrodowej altanki. Lampa elewacyjna to najczęściej kinkiet lub plafon, czasami też przybiera ona formę oświetlenia podwieszonego do sufitu za pomocą długiego łańcucha, z zakończeniem w postaci różnorodnych kloszy. Wielość modeli elewacyjnych lamp pozwala na dobranie ich do stylu, w jakim został urządzony cały ogród, dzięki czemu całość zyskuje równie praktyczne, co estetyczne wykończenie. Sięgnij po nie, jeśli zależy Ci na górnym oświetleniu w niebanalnym stylu.

Sposób na oświetlenie wokół domu, czyli kinkiety elewacyjne

Ścieżka wzdłuż domu wymaga oświetlenia? Tu sprawdzą się spoty wpuszczane w ziemię, lampy najazdowe lub słupki oświetleniowe. A może po prostu marzy Ci się podświetlana elewacja, która pięknie wyeksponuje cały budynek na tle osiedla? Kinkiety elewacyjne sprawdzą się w tych rolach najlepiej. Bogate oferty sklepów z oświetleniem proponują je w różnorodnych formach - od górnych i dolnych, do oświetlających obustronnie lub z możliwością regulacji. Kinkiety zewnętrzne tworzone są w różnych stylach, dzięki czemu z łatwością znajdziesz wśród nich modele w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym - wybór zależy tylko od Ciebie.

Oświetlenie zewnętrzne

Klasyczna żarówka czy może LED?

Wybierając oświetlenie ogrodowe warto zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale i źródło światła. Do wyboru jest bowiem kilka rodzajów, z których każdy może znaleźć zastosowanie w innym miejscu przestrzeni ogrodowej. Możesz sięgać bowiem po klasyczne żarówki, halogenowe bądź LED, ale także po modele z wbudowanym LEDem bądź ładowane przy pomocy panelu słonecznego. Poszczególne oświetlenie może się różnić między sobą także ilością źródeł światła, co także pozwala na stworzenie ciekawego oświetlenia. Które wybrać? Wszystko zależy tak naprawdę od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Rodzaj ochrony i klasa energetyczna lamp zewnętrznych

Deszcz, śnieg czy nadmierne nasłonecznienie to tylko niektóre warunki, jakie muszą wytrzymywać lampy zewnętrzne. Przed ich zakupem należy więc sprawdzić, jaki rodzaj ochrony posiadają. Najpopularniejsze są modele o IP44, lecz z łatwością znajdziesz również takie, które posiadają IP54, a nawet IP65. Pamiętaj także o sprawdzeniu klasy energetycznej, jeśli nie chcesz, by rachunki za prąd były zatrważające.

Weź pod uwagę wszystkie z wymienionych czynników, a zakupione oświetlenie zewnętrzne będzie równie praktyczne, co estetyczne. Zadbaj o swój komfort rozświetlając przydomowy ogród.

Komentarze