Jak wybrać smoczek dla bobasa?

Smoczek dla dzieciPrzede wszystkim warto wybierać renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się atestami i certyfikatami. Poza tym należy mieć na uwadze kilka kwestii: wiek maluszka, rodzaj materiału oraz cel, jakiemu ma służyć smoczek. Co jeszcze? Sprawdźmy!


W jakim celu stosuje się smoczek?

Smoczek zaspokaja u dziecka potrzebę oraz odruch ssania. U niektórych dzieci instynkt ten jest bardzo silny i pojawia się również poza momentem karmienia piersią. Dopasowane do potrzeb dziecka akcesoria mogą pomóc w opanowaniu silnych emocji, sprzyjają szybszemu wyciszeniu oraz spokojnemu zasypianiu.

Jakie marki smoczki są najpopularniejsze?

Marka ma znaczenie. Najlepiej kupować smoczki od renomowanych producentów, którzy dbają o jakość swoich wyrobów, atesty oraz certyfikaty. Produkty znanych marek są często projektowane we współpracy z lekarzami - uzyskane anatomiczne kształty smoczków wspierają prawidłowy, zdrowy rozwój małego człowieka.

Dobrym wyborem będą np.:

 • Smoczki Bibs - wytwarzane są m.in. z organicznego kauczuku, który nie wywołuje alergii. Smoczki Bibs są elastyczne i miękkie, dzięki czemu dziecko czuje, jakby ssało pierś matki. Osłonki mogą mieć formę ażurowego motylka, co zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień czy krostek. W ofercie wyróżniają się m.in. smoczki uspokajające oraz glow in dark, czyli z luminescencyjną rączką.
 • Smoczki Hevea - anatomiczne smoczki kauczukowe mają różne kształty wycięte w tarczy, np. gwiazdki.
 • Smoczki Canpol Babies - są niewielkie i lekkie. Perforacje gwarantują optymalny przepływ powietrza, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko odparzeń delikatnej skóry bobasa.

Jak kupić dobry smoczek?

Wybór idealnego smoczka dla maluszka wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kryterium wieku. Należy kierować się tu wytycznymi producenta oraz wybierać akcesoria zalecane dzieciom w danym przedziale wiekowym. Pamiętajmy, aby nigdy nie dawać dziecku za małego smoczka ani nie kupować takiego na wyrost, może to bowiem doprowadzić np. do wad zgryzu.

Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z możliwościami, technologiami i materiałami. Oto podstawowe rodzaje akcesoriów:

Podział smoczków ze względu na materiał

 • Smoczki z silikonu - najpopularniejsze. Wyprodukowane z bezwonnej "gumy". Nie odkształcają się i są trwałe.
 • Smoczki z kauczuku - o charakterystycznym brązowym zabarwieniu. Są nieco mniej wytrzymałe, szybciej się rozciągają i zużywają, jednak uznaje się je za wyjątkowo przyjazne dziecku.

Podział smoczków ze względu na kształt

 • smoczki z okrągłą gumką - kształtem przypominające żarówkę, dobre dla dzieci karmionych butelką.
 • Smoczki symetryczne - spłaszczone z obu stron, przeznaczone dla dzieci karmionych piersią.
 • Smoczki anatomiczne - wyprofilowane tak, aby przypominały sutek.
 • Smoczek dla dzieci

Podział smoczków ze względu na funkcję

 • Smoczki ortodontyczne - odwzorowujące kształt sutka. Zdaniem specjalistów nie powodują wad zgryzu, są bezpieczne dla malucha.
 • Smoczki dynamiczne - są twardsze u nasady i miększe na końcach. Dzięki swoim właściwościom "zachowują się", jak pierś podczas karmienia, rozciągają się i kurczą, dostosowując do rytmu ssania.
 • Smoczki na ząbkowanie - pomagają w sytuacji, kiedy maluszka zaczynają swędzieć dziąsła. Są wyposażone w specjalne wypustki masujące.
 • Smoczki antykolkowe - zaprojektowane tak, aby zminimalizować ryzyko połykania powietrza przez bobasa. Dopasowują się do kształtu buzi dziecka.

Coraz większe jest zainteresowanie smoczkami jednoczęściowymi, wykonanymi głównie z kauczuku. Wykonane są one jako całość, w związku z czym nie ma mowy, że któryś z elementów odpadnie. Zapewnia to bezpieczeństwo używania oraz higieniczność.

Dobry smoczek może znacznie ułatwić proces "obsługi" małego człowieka. W związku z tym warto poświęcić nieco czasu i wybrać rozwiązanie najlepsze dla maluszka.

Komentarze