Jak wygląda badanie tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowaObecnie coraz częściej zdarza się, iż wiele osób choruje. Nic w tym dziwnego, ponieważ nasze organizmy są coraz słabsze, a nieodpowiednia dieta, jak również brak ruchu mogą być bezpośrednią przyczyną bardzo wielu różnorodnych chorób. Z tego względu bardzo wielu specjalistów w ostatnim czasie wysyła swoich pacjentów na popularne badanie tomografii komputerowej. Zatem czym dokładnie jest takie badanie oraz kto może się na nie zdecydować? Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego badania?

Tomografia komputerowa co musisz o niej wiedzieć

Tomografia komputerowa to wysokiej jakości badanie, które służy obrazowaniu naszego ciała. Jest ono wykonywane w dowolnych partiach naszego ciała (w zależności od tego, co zlecił specjalista) i tym samym jego wybrany fragment jest skanowany po kawałku, dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu w trójwymiarze.

Tomografia komputerowa

Czym jest i jak działa tomograf komputerowy?

Warto pamiętać, że tomograf komputerowy to stosunkowo nowe urządzenie, które jak już wcześniej wspomniano podczas badania skanuje całe nasze ciało. Do takiego badania wykorzystywane jest promieniowanie X.

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej?

Podczas badania chory zostaje wprowadzony do specjalnej rynny. Kolejno jest przypinany pasem, aby był nieruchomy i w zależności od obszaru badania, kładziony jest jeszcze na ciało pacjenta ciężki płaszcz ołowiowy, aby niepotrzebnie nie naświetlać pozostałych organów. Kolejno na czas badania pacjent zostaje wprowadzony do specjalnej tuby i naświetlany promieniami X.

Tomografia komputerowa

Rodzaje tomografii komputerowej

Rodzajów tomografii komputerowej jest bardzo wiele. Jest to przede wszystkim uzależnione od tego, co tak naprawdę bada się u pacjenta. Wyróżnia się tomografię klatki piersiowej, jak również ośrodkowego układu nerwowego, miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej.

Wskazania oraz przeciwwskazania

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż nie ma tak naprawdę określonej grupy wskazań, na podstawie których lekarz kieruje na takie badanie. Warto wiedzieć, że tomografię komputerową możemy wykonać w dowolnych częściach naszego ciała i tak naprawdę to tylko i wyłącznie od naszego specjalisty zależy, czy skieruje nas na takie obrazowanie.

Tomografia komputerowa


Z kolei bezwzględnym przeciwwskazaniem do takiego badania jest ciąża pacjentki. Coraz więcej kobiet przystępuje do tomografii komputerowej i przed badaniem należy podpisać stosowne oświadczenie, że nie jest się w ciąży. Jest to bardzo istotne, aby w dniach poprzedzających badanie udać się do ginekologa i potwierdzić nasze przypuszczenia, ponieważ promieniowanie X używane podczas tego badania może uszkodzić płód.

Warto pamiętać, iż tomografia komputerowa to doskonałe badanie za pomocą którego możemy bardzo szybko zauważyć jakiekolwiek niepokojące zmiany w wybranym obszarze ciała pacjenta. To właśnie podczas tego badania ciało człowieka za pomocą promieniowania X jest skanowane kawałek po kawałku. Zdecydowanie wiązka promieniowania użyta podczas badań jest bardziej silna, niż podczas zdjęcia rentgenowskiego. Choć taki tomograf ma bardzo wiele zalet, nie zawsze każdy pacjent może skorzystać z tego rozwiązania. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest między innymi ciąża pacjentki, ponieważ promieniowanie X ma bardzo zły wpływ na płód i może go nawet uszkodzić. Z kolei powinniśmy zdawać sobie również sprawę z tego, iż jest to badanie drogie. Wielu ludzi będących w nagłych przypadkach nie decyduje się na takie badanie w ramach NFZ, ponieważ kolejka jest bardzo długa. Coraz częściej jest ono wykonywane prywatnie, jednak jego koszt może wynieść nawet kilkaset złotych.

Autor: www.imed24.pl.

Komentarze