Jak zadbać o włosy, gdy kończy się lato?

Pielęgnacja włosówModna fryzura, dobre strzyżenie, bujne i lśniące włosy to jeden z istotnych elementów atrakcyjnego wyglądu. Cóż jednak robić, by ten ideał osiągnąć? Nie wystarczy tylko pójść do fryzjera. Gdy kończy się lato, jeszcze nie pora na ukrycie włosów pod czapką. Jak o nie zadbać?

Zmartwienia z włosami potrafią przysporzyć siwych włosów. Nie siwizna jednak jest problemem, a przetłuszczanie się włosów. Tej dolegliwości nierzadko towarzyszy - na domiar złego - paskudny łupież. Podczas gdy do walki z łupieżem wystarczy odpowiedni szampon (a są takie niezwykle skuteczne), to na tłuste kosmyki skutecznej broni jeszcze nie wymyślono. Owszem, są szampony, balsamy i odżywki zmniejszające tę dolegliwość, ale całkowicie jej nie usuwają.

Jeszcze większym powodem do zmartwienia jest nadmierne wypadanie włosów. Bardzo częsta przyczyna to nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów płciowych. O ile u kobiet można to leczyć, to mężczyznom na ogół pozostaje pogodzenie się z przykrym faktem, jakim jest łysienie.

Pozostaje jeszcze jeden mankament z włosami. To ich przesuszanie. Zdarza się z kilku powodów, a należy do nich m.in. nadmierna ekspozycja na upalne słońce.

Włosy suche, to znaczy jakie?

Oto czym skutkuje wylegiwanie się i przechadzanie po plaży bez nakrycia głowy: "siano" na głowie. Nie od razu zniszczenia posłoneczne są zauważalne. Dopiero po powrocie z wakacji spostrzegasz, że włosy się puszą, świeżo wystylizowana fryzur szybko traci nadaną jej formę. Na domiar złego włosy stają się łamliwe, a końcówki - rozdwojone. Jakby tego było mało, może pojawić się suchy łupież, który sypie się z głowy niczym konfetti.

Jeszcze gorzej jest, gdy przy skórze włosy się przetłuszczają, a niżej są suche niczym pieprz. Można powiedzieć, dwa problemy w jednym. Jak sobie z tym radzić?

Porady na przesuszone i łamliwe włosy

Rada pierwsza: nie ma co żałować zniszczonych włosów. Nie doradzamy obcięcia "na zapałkę", jednak kilku centymetrów trzeba się pozbyć bez żalu, a już na pewno rozdwajających się końcówek. (Końcówki należy przycinać co kilka tygodni, postrzępione nie dodają uroku).

Rada druga: włosy należy zregenerować poprzez zdrowe odżywianie od wewnątrz. Należy więc organizmowi dostarczyć produktów zawierających selen, cynk, miedź, żelazo, magnez, witaminy z grupy B, także witaminy A, C i E. By nie robić tu długiej listy pokarmów, wystarczy powiedzieć, że pożywienie powinno być urozmaicone, obfite w owoce i warzywa, orzechy, ryby, poza tym nie trzeba rezygnować z czerwonego mięsa i z nabiału.

Jednocześnie należy włosy odżywiać od zewnątrz, czyli stosować płukanki ze skrzypu, z liści pokrzywy, z rozmarynu. Do mycia używać szamponów przeznaczonych do przesuszonych włosów. Zawarte w nim składniki nawilżą i odżywią włosy, ułatwiając ich rozczesywanie i stylizowanie fryzury. Nawet lakier powinien posiadać właściwości regeneracyjne, nie wspominając już o odżywce czy balsamie.

Sprawdź w ofercie NIVEA, jakich kosmetyków do włosów powinnaś używać, by przywrócić zniszczonej fryzurze siłę, zdrowie i urodę.

Komentarze