Jak zapobiec zajściu w ciążę?

Zapobieganie ciążyWe współczesnych czasach coraz więcej kobiet docenia świadome macierzyństwo. Niestety bardzo często w wyniku namiętnych zbliżeń seksualnych dochodzi do nieplanowanej ciąży. Aby tego uniknąć warto stosować antykoncepcję. Dziś dostępne tabletki czy plastry antykoncepcyjne potrafią bardzo skutecznie zapobiegać niechcianej ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne a skuteczne zapobieganie ciąży

Niegdyś kobiety nie doceniały antykoncepcji i nie odgrywała ona istotnej roli w ich życiu. Dziś większość kobiet doskonale wie jak uniknąć niechcianej ciąży. Na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych decyduje się coraz więcej kobiet, a przede wszystkich tych, które cenią sobie świadome macierzyństwo. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych chroni skutecznie przed przedwczesnym macierzyństwem oraz daje ogromny spokój psychiczny podczas zbliżeń z partnerem.

Obecne środki antykoncepcyjne są o wiele doskonalsze oraz bezpieczniejsze niż te, które były oferowane jeszcze kilkanaście lat temu. Nie tylko bardzo skutecznie zapobiegają niechcianej ciąży, lecz również wykazują bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

W jaki sposób działają pigułki antykoncepcyjne? Typowa tabletka antykoncepcyjna hamuje owulację oraz zmienia strukturę śluzu znajdującego się w szyjce macicy. W związku z tym utrudnione jest przemieszczanie się plemników w głąb dróg rodnych. Nie dochodzi więc do zapłodnienia i tym samym powstania zarodka. I co najważniejsze pigułki antykoncepcyjne nie działają poronnie oraz nie posiadają działania teratogennego, czyli uszkadzającego płód, co mogłoby prowadzić do poronienia.

Jeśli kobieta zdecyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, to wówczas powinna udać się do ginekologa, który zaleci odpowiednie pigułki. Przed wypisaniem recepty lekarz musi przeprowadzić badanie ginekologiczne, wykonać pacjentce cytologię, badanie piersi oraz pomiar ciśnienia krwi. Należy zawsze wykluczyć zaburzenia czynności wątroby, problemy z układem krzepnięcia oraz niewłaściwy profilu lipidowy. Warto też wziąć pod uwagę poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.

Dobrze dopasowana tabletka antykoncepcyjna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia pacjentki. Co więcej pomaga w leczeniu nieregularnych cyklów miesiączkowych, obfitych miesiączek, silnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz trądziku. A w przypadku kobiet powyżej czterdziestego roku życia skutecznie chroni je przed utratą masy kostnej.

Tabletka dzień po - kiedy warto zastosować?

Tabletka po stosunku jest powszechnie zwana doraźną, kryzysową lub ratunkową. Sprawdza się ona doskonale wówczas, gdy podczas stosunku płciowego zawiodły zastosowane formy zabezpieczenia.

Pigułka ta potrafi niemalże w stu procentach zapobiec niechcianej ciąży. Po zażyciu tabletki dochodzi do zahamowania procesu owulacji i w związku z tym dochodzi do zapłodnienia. Od 23 lipca 2017 roku w naszym kraju tabletka dzień po o nazwie Ellaone, Escapelle oraz Postinor - Duo są dostępne tylko i wyłącznie na receptę.

Warto pamiętać o tym że pigułek tych nie można nadużywać. Ich zażycie jest uzasadnione w sytuacji gdy:

 • w trakcie uprawiania seksu pękła prezerwatywa
 • kobieta nie zażyła regularnie stosowanej tabletki antykoncepcyjnej
 • mężczyzna wyciągnął za późno penisa z pochwy
 • podczas stosunku doszło u kobiety do wysunięcia się z macicy wkładki wewnątrzmacicznej
 • partnerce oderwał się stosowany przez nią plaster antykoncepcyjny
 • została zaaplikowana niewłaściwie globulka antykoncepcyjna.

W takich przypadkach antykoncepcja awaryjna staje się wybawieniem przed nieplanowaną ciążą. Jej zastosowanie jest uzasadnione również w bardziej drastycznych przypadkach, na przykład wówczas, gdy kobieta została zmuszona do odbycia stosunku seksualnego i nie chce wychowywać poczętego dziecka.

Pigułka Ellaone działa niezawodnie wówczas, gdy zostanie zażyta do 120 godzin po współżyciu. Z kolei Levonelle (Escapelle) oraz Postinor - Duo wykazują bardzo dużą skuteczność do 72 godzin po odbyciu stosunku. Jeśli powyższe pigułki zostaną zażyte w ciągu 24 godzin od zbliżenia seksualnego, to wtenczas potrafią aż w 98 % uchronić przed nieplanowaną ciążą. Jeśli w ciągu trzech godzin od jej zażycia tabletki wystąpią u kobiety wymioty, to wtenczas powinna ona przyjąć jeszcze jedną dawkę.

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Pigułek tych nie wolno stosować zbyt często. Można je zażyć maksymalnie dwa - trzy razy w czasie jednego cyklu miesięcznego.

Recepta na tabletkę dzień po może być wypisana tylko przez lekarza - ginekologa, a w uzasadnionych przypadkach może on odmówić pacjentce zastosowania tabletki dzień po stosunku.

Plastry antykoncepcyjne - sprawdzona ochrona przed nieplanowaną ciążą

Z roku na rok coraz więcej kobiet niegotowych na macierzyństwo chroni się przed niechcianą ciążą poprzez stosowanie różnorodnych środków antykoncepcyjnych. Pośród wielu z nich można wymienić plastry antykoncepcyjne evra, które to cieszą się bardzo dobrą opinią.

Te niezawodne środki zawierają w swoim składzie 6 mg norelgestrominu oraz 0,6 mg etynyloestradiolu. Powodują one przedostawanie się przez skórę substancji aktywnych do organizmu kobiety i w ten sposób dają taki sam efekt jak powszechnie stosowane tabletki antykoncepcyjne.

Działanie plastrów Evra polega na zahamowaniu owulacji. Dzięki temu nie dochodzi do produkcji komórek jajowych, które to mogłyby zostać zapłodnione. Ponadto powodują one zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co w dużym stopniu utrudnia przedostawanie się plemników.

Ze względu na dużą wygodę mnóstwo kobiet bardzo chwali sobie te sprawdzone środki antykoncepcyjne. Plastry te można przykleić na pośladku, na ramieniu lub w okolicach bikini. W miejscu przyklejania na skórze nie pojawiają się jakiekolwiek zadrapania ani blizny.

Warto pamiętać o tym, że skóra na którą na być przyklejony plaster nie powinna być poparzona, uszkodzona ani brudna. Nie mogą też być obecne na niej jakiekolwiek przebarwienia.

Przyklejanie plastra antykoncepcyjnego evra jest bardzo łatwe. Wystarczy przytrzymać go suchą dłonią w odpowiednim miejscu przez około pół minuty. Warto pamiętać o tym, aby każdego dnia sprawdzić czy przyklejony plaster znajduje się we właściwym miejscu.

Dużą zaletą tych środków antykoncepcyjnych jest:

 • wysoka skuteczność która wynosi ponad 99%
 • bardzo wysoką trwałość oraz odporność na odklejenie
 • odciążenie wątroby oraz układu pokarmowego
 • poprawa kondycji skóry i włosów.
 • zmniejszenie ryzyka pojawienia się torbieli na jajnikach
 • regulacja cyklu miesięcznego

Najtańsze plastry antykoncepcyjne Evra są dostępne na receptę. W aptekach można je nabyć w opakowaniach po 3 sztuki.

Krążki dopochwowe a bezpieczny seks

Krążek dopochwowy to powszechnie stosowany środek antykoncepcyjny. Ma on postać bezbarwnego, elastycznego pierścienia o średnicy około 5 centymetrów oraz grubości ok. 4 milimetrów. Takie rozmiary ułatwiają jego samodzielną aplikację w pochwie.

Krążki dopochwowe działają na zasadzie stopniowego uwalniania w pochwie estrogenu oraz progesteronu. Hormony te hamują owulację i w związku z tym nie dochodzi do zapłodnienia. Ten sprawdzony środek antykoncepcyjny swą skutecznością dorównuje tabletkom antykoncepcyjnym. Wiele kobiet chwali go sobie ze względu na dużą wygodę. W przeciwieństwie do tabletek nie trzeba go aplikować codziennie. Zakłada się go bowiem raz na trzy tygodnie.

Działa on przede wszystkim lokalnie, zatem ogólnoustrojowe działanie hormonów jest bardzo małe. Jego dużą zaletą jest to, że bez względu na dolegliwości takie jak: wymioty, biegunka i nudności jego skuteczność jest bardzo wysoka.

Ta sprawdzona metoda antykoncepcyjna posiada wiele zalet. Zmniejsza ona objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz nasilenie krwawień cyklicznych. Kobiety stosujące krążek dopochwowy są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie raka trzonu macicy, raka jajnika, mięśniaków macicy oraz torbieli.

Krążek dopochwowy należy aplikować raz na 4 tygodnie. Jeden pierścień zakłada się na okres 3 tygodni, po czym robi się tygodniową przerwę, podczas której pojawia się krwawienie miesiączkowe.

Skuteczność krążka dopochwowego jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi bowiem 0,6-1,5. Oznacza on liczbę zapłodnień po roku współżycia na 100 badanych kobiet, które w tym czasie nie stosowały żadnych dodatkowych metod antykoncepcji.

Skuteczność działania krążka jest o wiele mniejsza gdy wypadnie i przez przeszło 3 godziny będzie znajdował się poza pochwą. Krążek dopochwowy może być stosowany tylko wówczas, gdy zostanie zalecony przez ginekologa. Przed zastosowaniem tego środka antykoncepcyjnego trzeba koniecznie wykonać badania, które pozwolą ocenić, czy kobieta może stosować tę metodę antykoncepcji. Ważna jest ocena ciśnienia krwi, układu krzepnięcia, pracy wątroby oraz gospodarki lipidowej i węglowodanowej.

Podsumowanie

Dziś dzięki dostępnym na rynku, bardzo skutecznym środkom antykoncepcyjnym każda kobieta może w pełni świadomie planować swoje macierzyństwo. Partnerzy mogą uprawiać seks bez obaw, że na świat przyjdzie niechciane potomstwo.

Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być zawsze dobrze przemyślany przez obu partnerów. Ważne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do stosowania poszczególnych środków. Dzięki temu antykoncepcja jest nie tylko bardzo skuteczna, lecz także w pełni bezpieczna.

Komentarze