Jak zdiagnozować i leczyć żylaki?

Diagnoza i leczenie żylakówŻylaki stanowią jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, należącej do najpowszechniejszych schorzeń układu krwionośnego. Uczucie ciężkich nóg, obrzęki na nogach, nasilające się szczególnie w godzinach wieczornych, i wreszcie zgrubienia i przebarwienia żył, widoczne przez powłoki skórne, to symptomy, których nie wolno bagatelizować, gdyż choroba może skutkować zatorem płuc, który stanowi kondycję zagrażającą życiu. Dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa diagnostyka żylaków oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Pierwsze objawy żylaków

Żylaki powstają pod wpływem wzrostu ciśnienia krwi, która zaczyna naciskać na ścianki żył w nogach. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania żylaków wyróżniamy:

 • siedzącą lub stojącą pracę;
 • zbyt małą aktywność fizyczną lub jej brak;
 • noszenie obcisłych ubrań;
 • nieodpowiednią dietę;
 • częste gorące kąpiele;
 • chodzenie na wysokich obcasach.

Efektem naciskania krwi na ścianki żył jest ich rozciągnięcie, a gdy stan ten trwa zbyt długo, pojawiają się widoczne zgrubienia lub przebarwienia, nazywane właśnie żylakami.

Pierwsze symptomy niewydolności żylnej, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • uczucie ciężkości nóg;
 • bolesność łydek;
 • coraz częściej pojawiające się mrowienie, skurcze, drętwienie.

Początkowe objawy nasilają się zazwyczaj w trakcie upałów i przy dużej wilgotności powietrza, a także po długim przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej.

W dalszym etapie rozwoju choroby pojawiają się kolejne dolegliwości:

 • ból kończyn nasilający się w ciągu dnia;
 • teleangiektazja - objawia się poszerzonymi żyłkami śródskórnymi i żyłkami siateczkowatymi.

Te niewielkie popękane naczynka z czasem zaczynają się powiększać i przyjmują niebieską barwę. Stają się też bardziej widoczne. Przy bardzo zaawansowanej niewydolności żylnej pojawiają się owrzodzenia i stany zapalne skóry.

Diagnostyka i leczenie żylaków

Już przy zauważeniu pierwszych objawów warto udać się do specjalisty, gdyż im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej. W zakresie diagnostyki lekarz zleci zapewne badanie dopplerowskie, pozwalające na dokładne ustalenie, na jakim etapie są żylaki. Najczęstszą metodą leczenia jest skleroterapia, polegająca na ostrzykiwaniu żył płynem obliterującym, którego zadaniem jest usunięcie zmian żylakowych. Czasem lekarz może zalecić laserową operację żylaków lub usuwanie żylaków parą wodną.

Wspomagająco w leczeniu warto zastosować żel o działaniu miejscowym Lioton 1000. Skład żelu oparty jest na heparynie - substancji wykazującej działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Stosowanie żelu Lioton 1000 może pomóc złagodzić objawy towarzyszące żylakom, jak uczucie ciężkich nóg i obrzęki. Dzięki wodno-alkoholowej formule zapewnia również przyjemny efekt chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Szybka diagnostyka żylaków jest bardzo ważna, gdyż może zapobiec powstaniu przewlekłej niewydolności żylnej, która w wyższym stopniu zaburzyłaby zdrowie i codzienne funkcjonowanie chorego.

Komentarze