Jak zlikwidować nadpotliwość?

NadpotliwośćNadpotliwość to problem wielu osób. Gdy zwykły antyperspirant nie pomaga, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pocimy się każdego dnia - to naturalny proces, który jest reakcją na wysokie temperatury, stres czy wysiłek. Jeśli jednak potu jest zbyt dużo, w takim przypadku może być stać się on poważnym problemem. Na szczęście, istnieją różne metody, aby zapobiegać nadpotliwości - specjalistyczne preparaty, a także medycyna estetyczna, która oferuje specjalne zabiegi na tę dolegliwość.

Co może powodować zbyt dużą potliwość? Na co warto się zdecydować, gdy problem nadmiernej potliwości jest zbyt duży i przeszkadza w codziennym życiu?

Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadmierne pocenie się może nie mieć żadnej konkretnej przyczyny - mówimy wtedy o nadpotliwości idiopatycznej, ale również może być ono powiązane z różnymi schorzeniami i stanami.

Wobec tego bardzo pomocne przy leczeniu nadpotliwości jest określenie jej przyczyny - poprzez likwidację potencjalnego powodu nadmiernego pocenia się można również pozbyć się tego wstydliwego problemu.

Nadmierna potliwość występuje przy:

  • nadczynności tarczycy
  • cukrzycy
  • zmianach hormonalnych - menopauza i andropauza
  • nadwadze i otyłości
  • gruźlicy
  • neuralgiach
  • niektórych nowotworach

Może jednak zdarzyć się, że nadpotliwość nie ma konkretnego powodu, a wdrożone metody leczenia nie dają oczekiwanych rezultatów. Co wtedy?

Specjalistyczne preparaty na pocenie - warto czy nie?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę preparatów na pocenie się, które obiecują użytkownikom szybkie i skuteczne pozbycie się potu.

Do dyspozycji mamy między innymi specjalne blokery pocenia się w kremach i maściach, zasypki, preparaty przeznaczone do kąpieli. Bazują one przede wszystkim na solach glinu (aluminium), a także na naturalnych związkach, które hamują pocenie się i likwidują nieprzyjemne zapachy.

Warto jednak wskazać, że nie wszystkie z nich rzeczywiście są tak dobre - zdarza się, że nie rozwiązują problemu całkowicie lub nie działają w ogóle. Wtedy, gdy efekty nie są satysfakcjonujące, rozwiązaniem może być skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, które wielu osobom pozwalają na pozbycie się problemu na długi czas.

Medycyna estetyczna na nadpotliwość

W wielu gabinetach medycyny estetycznej można skorzystać również ze specjalistycznych zabiegów przeznaczonych na nadpotliwość. Najpopularniejszym z nich są zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli botoksu, który używany jest również przy likwidacji zmarszczek pochodzenia mimicznego.

Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, która produkowana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. W niewielkich ilościach znalazła zastosowanie w medycynie, między innymi przy leczeniu chorób związanych z nadmiernym skurcze mięśni.

Botoks powoduje miejscowe zablokowanie przewodnictwa nerwowego i mięśniowego, a tym samym zmniejsza ruchy mięśni. Efekt ten nie jest jednak trwały - pozostaje widoczny przez okres od kilku miesięcy do ponad roku - potem zablokowane połączenia są odbudowywane przez organizm.

Zabieg likwidacji nadpotliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej cechuje się wysoką skutecznością oraz jest mało inwazyjny. Polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w małej dawce. Botoks powoduje wtedy zablokowanie gruczołów potowych przez tymczasowe "wyłączenie" dochodzących do nich impulsów nerwowych. Dla większego komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe.

Botoks można zastosować na następujących obszarach:

  • pachy
  • dłonie
  • stopy

Efekt pierwszego zabiegu likwidacji nadpotliwości są widoczne przez około 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Kolejne zastrzyki pozwalają na wydłużenie czasu działania botoksu do nawet 11-12 miesięcy.

Zabieg daje pozytywne efekty u większości pacjentów, niemniej jednak u niektórych nie blokuje pocenia się całkowicie lub pocenie powraca wcześniej niż wskazano powyżej.

Zatem medycyna estetyczna to bardzo dobry wybór dla kogoś, kto ma problemy z nadmierną potliwością i chciałby pozbyć się ich na długi czas.

Autor: www.drszczepanska-ame.pl.

Komentarze