Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?W świecie, w którym wszyscy ludzie zaczynają dążyć do odgórnie narzuconych ideałów i podporządkowywać się powszechnie panującym kanonom piękna, bardzo często zapominamy o tym, że każdy z nas jest na swój własny sposób wyjątkowy. Z tak łatwym dostępem do Internetu, programów retuszujących rzeczywistość i ogromnej łatwości w wyrażaniu swojej opinii, ciężko nam zaakceptować to, że nie jesteśmy idealni. Z tego powodu warto zadać sobie pytanie, jak zwiększyć swoje poczucie wartości?

Ludzie, którzy kreują wokół siebie wrażenie, że takie idealne życie wiodą, niejednokrotnie potrafią wpędzić innych w kompleksy, często bardzo nieuzasadnione. Coraz większą popularnością cieszą się kampanie, które uzmysławiają młodzieży, że ludzie w Internecie zawsze będą pokazywali jedynie pozytywne aspekty swojego życia i że nie każdą informację należy brać za pewnik.

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? - porady

Poniżej znajduje się 7 myśli, które pomogą w budowie pewności siebie, co z kolei doprowadzi do zwiększenia poczucia własnej wartości.

1. Każdy człowiek jest inny

Jedną z najcięższych zmian, jakie powinniśmy wprowadzić to uzmysłowienie sobie, że każdy z nas jest inny. Żadnego sensu nie ma dążenie do uzyskania sylwetki, którą szczyci się nasz idol, czy stawianie sobie celów, których zrealizowanie jest dla nas niemożliwe. Również w kwestii finansowej musimy pamiętać, że każdy z nas ma inny start. Jednej koleżance rodzice mogą kupić mieszkanie w centrum miasta, inna zaś musi sobie na wszystko zapracować. Pochodzenie ma ogromne znaczenie, więc narzucanie sobie łatki gorszego człowieka, kiedy nie stać nas na coś, co ma nasz rówieśnik, jest drogą donikąd.

2. Warto inwestować z rozwój osobisty

Jeśli są jakieś cechy lub umiejętności, które według nas sprawiają, że jesteśmy bardziej wartościowi, spróbujmy je wprowadzić w życie lub wyuczyć się ich. Nie ma lepszej inwestycji, niż inwestycja w siebie. Tracimy poczucie własnej wartości, kiedy porównujemy się z innymi i widzimy, że potrafią więcej lub po prostu więcej robią. Jeśli to jest naszym zdaniem droga do szczęścia, to może warto ruszyć się z kanapy, skończyć narzekanie i zdobyć nowe umiejętności, dzięki którym ktoś będzie nas kiedyś mógł pochwalić, a my poczujemy się z siebie po prostu dumni.

3. Człowiek nie ma wpływu na cały otaczający go świat

Musimy nauczyć się przestać się obwiniać za rzeczy, które nie zależały od nas. Niestety, są sytuacje, w których zrzucamy na siebie winę za rzeczy, które nie do końca poszły zgodnie z planem, a które nie zależały od naszego zachowania. Dobrą praktyką jest rozpisanie sobie wszystkiego, za co byliśmy odpowiedzialni i dojście do tego, czy daliśmy z siebie wszystko, wykonując to. Jeśli nie mamy sobie nic do zarzucenia, nie powinniśmy gromadzić w sobie żalu do samych siebie i sztucznie brać odpowiedzialności za to, co się stało.

4. Warto uprawiać sport

Zazwyczaj z przymrużeniem oka patrzymy na ludzi wykrzykujących hasła o tym, że sport jest lekarstwem na wszystko. W tym wypadku jednak powinniśmy ich nieco posłuchać. Już dawno udowodniono, że aktywność fizyczna nie tylko sprawia, że jesteśmy sprawniejsi, ale także dzięki niej nasze ciało wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Niskie poczucie własnej wartości prowadzi bardzo często do depresji czy stanów nerwowych, a te do obniżenia samopoczucia i braku chęci do życia. Aby temu zapobiec, powinniśmy wprowadzić aktywność fizyczną do swojego codziennego życia. Oprócz świetnej sylwetki, która będzie skutkiem ubocznym ćwiczeń, zapewnimy sobie lepszy humor i znacznie łatwiejsze przyjmowanie każdego kolejnego dnia oraz wszystkiego, co ze sobą przyniesie.

5. Pasje, hobby, zainteresowania

Znajdźmy czas na swoje pasje i rzeczy, które nas interesują. Tutaj nie tylko kształtujemy i rozwijamy nowe umiejętności oraz doskonalimy się w czymś, pozwalamy także sobie również uzmysłowić, że czas dla samych siebie jest niezwykle ważny, że my sami jesteśmy dla siebie ważni. Robienie codziennie czegoś, co nas cieszy, znacznie poprawi nam humor, a doskonalenie tego pokaże nam, że się rozwijamy, co również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Zauważanie progresu w każdej kwestii naszego życia niezwykle nas motywuje i udowadnia, że jesteśmy wiele warci. Poza tym bardzo często, rozwijając własne pasje, poznajemy nowych ludzi i nawiązujemy ciekawe relacje. Kontakt z drugą osobą, która rozumie nasze hobby i zainteresowanie, jest niezwykle budujący.

6. Porzucenie toksycznych relacji

Musimy nauczyć się odcinać od ludzi, którzy nie życzą nam najlepiej i wysysają z nas cała dobrą energię. Toksyczne osoby mają niezwykle destrukcyjny wpływ na nasze poczucie własnej wartości oraz na jakość naszego życia. Warto zastanowić się, dlaczego wciąż utrzymujemy z nimi kontakt i postarać się go ograniczyć do minimum. Nasz umysł od razu zyska na świeżości i nie będziemy musieli się obawiać konfrontacji, która źle na nas wpłynie. W dorosłym życiu mamy ten komfort, że możemy wybierać, jakimi ludźmi chcemy się otaczać. Znamy już tak wiele możliwości i z łatwością możemy ocenić, jaki typ człowieka daje nam siłę i chęci do działania, a jaki jest nam po prostu niepotrzebny.

7. Dobro wraca!

Nauczmy się mówić dobre rzeczy i pomagać innym ludziom. Mowa tutaj nawet o ludziach, których nie znamy. Dobrze jest skomplementować czyjeś ubranie czy pochwalić zachowanie, sprawiając tym samym drugiej osobie przyjemność. Pamiętajmy, że karma wraca i wszystko, co od siebie dajemy wraca do nas, nierzadko ze zdwojoną siłą. Przez ludzi, których komplementujemy, automatycznie odbierani jesteśmy bardziej życzliwie i oni też w ten sposób się do nas odnoszą. Taka sama sytuacja dotyczy pomagania - nie tylko wzmacnia nasze samopoczucie, ale także poprawia pewność siebie, przez co poczucie własnej wartości niesamowicie wzrasta. Jeśli należysz do introwertyków i kontakty z ludźmi raczej nie są Twoją mocną stroną, warto pomagać zwierzętom lub promować ekologiczny styl życia, gdyż robiąc coś w słusznej sprawie i oddając się temu, nabieramy przeświadczenia, że zmieniamy świat na lepsze i znaczymy dla niego wiele, więc nasze poczucie wartości wręcz szybuje w górę. Niesienie pomocy innym istotom tak naprawdę powinno wynikać z altruizmu, ale nawet jeśli będziesz to robić w gruncie rzeczy dla siebie, nadal będzie to bezcenne dla innych.

Zasypani bodźcami pokazującymi idealny świat różnych osób, zapominamy, że właśnie słowo "idealny" ma dla każdego zupełnie inne znaczenie. Każdy z nas jest osobną jednostką, pracującą samodzielnie na własne szczęście. Musimy ćwiczyć codziennie nasze nastawienie do świata i do samych siebie. Porównując się do innych i próbując dogonić ich dokonania, nie sprawimy, że będziemy szczęśliwsi. Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, a codziennymi czynnościami dbać o siebie najlepiej, jak to tylko możliwe.

Komentarze