Jaką deskę do prasowania kupić?

Deska do prasowaniaDeska do prasowania to akcesorium, które możemy kupić w supermarkecie w cenie nawet do 50 zł. Dlaczego więc tak wiele desek dochodzi do kilkuset, a czasem kilku tysięcy złotych?

Czym wyróżniają się nowoczesne modele i czy rzeczywiście warto zapłacić za nie więcej?

Deski tradycyjne i… elektryczne!

Czym jest klasyczna deska nieelektryczna, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Takie akcesorium nie ma żadnych dodatkowych funkcji. Stanowi stabilną, twardą podkładkę pod prasowane rzeczy: ubrania, firanki, obrusy. Klasyczna deska dostępna jest w różnych wariantach - te różnią się między sobą kształtem, stelażem, wielkością, a także stopniami regulacji. Po wysunięciu metalowej kratki pozwalają na ustawienie z boku żelazka. Odznacza się atrakcyjną ceną.

Wyjątkowym, mniej znanym rodzajem klasycznej deski jest rękawnik. To akcesorium znacznie mniejsze od tradycyjnej deski. Kładzie się je na stole, by wyprasować detale: kołnierze, mankiety, nogawki, rękawy - stąd też nazwa. Rękawnik jest mobilny i łatwy do przechowywania, niestety nie da się na nim wygodnie wyprasować całego ubrania.

Deska do prasowania

Nowoczesne deski ze zintegrowanym przedłużaczem mają własne gniazdo elektryczne i - zgodnie z nazwą - zintegrowany przedłużacz. To zaleta dla osób, które chcą prasować w miejscu oddalonym od gniazdka, przez co manewrowanie żelazkiem na krótkim i napiętym kablu byłoby niewygodne, albo wręcz niemożliwe.

Największą funkcjonalnością odznaczają się deski do prasowania elektryczne i systemy prasowania. Mają przedłużacz, ale również system bądź stację odprowadzania pary czy płynną regulację wysokości. Są droższe, a co za tym idzie wykonane z lepszych materiałów - stanowią wybór na lata, nawet przy częstym prasowaniu. Mogą być zautomatyzowane.

Deska do prasowania

Z czego jest wykonana mocna deska do prasowania?

Nie stanowi tajemnicy, iż od materiału wykonania i pokrycia blatu zależy żywotność deski do prasowania. Najczęściej napotkamy na blaty z płyty wiórowej bądź paździerzowej, następnie metalowej lub stalowej kratki, rzadziej zaś aluminiowe. Te pierwsze są dość ciężkie, więc nieporęczne, za to tanie. Metalowe pozwalają na odprowadzane pary podczas prasowania. Z kolei nowoczesne blaty z aluminium czasem idą w parze z udogodnieniami, takimi jak np. podgrzewanie (całości blatu).

Nie mniejsze znaczenie od materiału wykonania blatu deski ma powłoka. Zabezpiecza zarówno powierzchnię (przez zarysowaniem), jak i ubrania (przed przywarciem lub zaciągnięciem). Standardem jest bawełna - tkanina odporna na wysokie temperatury, przepuszczająca parę i naturalna.

Warto wybrać deskę do prasowania, w której powłoka mi minimum dwie warstwy. Pierwsza to cienki pokrowiec, druga miękkie wypełnienie (z watoliny, filcu, pianki). Ta druga warstwa zwiększa komfort prasowania i podnosi efektywność pracy. W razie czego taki pokrowiec można dokupić oddzielnie.

Jaki powinien być stelaż deski do prasowania?

Przede wszystkim stabilny, trwały i regulowany! Standardowo wykonuje się go z metalu lub trwalszej stali. Ważne, by był pokryty warstwą zabezpieczającą przed korozją, w przeciwnym wypadku szybko ulegnie uszkodzeniu.

Stelaż deski do prasowania nie może się chybotać. Zapewni mu to nie tylko mocny i cięższy materiał, ale również szeroki rozstaw nóżek (ich średnica nie powinna być mniejsza niż 2 cm). Nóżki powinny być zakończone gumą antypoślizgową lub innym rodzajem stoperów.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze

Anna
Ja mam deskę z systemem parowym Laurastar, doskonale mi tym idzie, każdy materiał
MadziuLa
Cześć! Bardzo przydatny wpis :) mówisz o wielu istotnych kwestiach i ja dodałabym do nich możliwość wygodnego prasowania spodni, takie jak zapewnia deska do prasowania z rękawem :) Mam taką i jest świetna! Może kiedyś przeczytam o niej recenzję? Tymczasem do usłyszenia!
https://deskidoprasowania.pl/12-deski-do-prasowania