Jaki model wózka jest niezbędny dla dziecka?

Wózek dziecięcySpodziewając się przyjścia na świat nowego członka rodziny, młodzi rodzice pieczołowicie przygotowują wyprawkę dziecięcą, której wózek jest niezbędnym elementem. Żadna wiązana chusta ani nosidło nie zastąpi wygody spaceru z dzieckiem wygodnie śpiącym w bezpiecznej gondoli. Kiedy jest czas na gondolę, a kiedy na spacerówkę? Czy wózki 3 w 1 to dobry wybór?

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem

Niemowlę przez około 6 pierwszych miesięcy swojego życia potrzebuje zupełnie innego rodzaju wózka niż dziecko starsze. W tym wieku maluszki podróżują wyłącznie w pozycji leżącej, dlatego przewozi się je w wózkach z gondolą. W gondoli znajduje się miękki wkład przypominający cienki materac. Jest on zabezpieczony z każdej strony przez wysoki bok gondoli, więc niemowlak, który nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć, jest w środku całkowicie bezpieczny. Obowiązkowym elementem gondoli jest rozkładana budka, która ochroni malucha między innymi przed silnym słońcem. Wiele wózków tego typu wyposażanych jest w regulowane oparcie, dzięki któremu malec może zobaczyć nieco więcej podczas spaceru, niż tylko korony drzew na tle nieba.

Dziecko około 6 miesiąca życia uczy się już samodzielnie siedzieć, co czyni go gotowym do zmiany używanego na co dzień wózka. Przychodzi czas na spacerówkę, w której maluch zapinany jest w najlepiej 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Spacerówki tworzone są z myślą o jak największej zwrotności wózka i wygodzie jego użytkowania. Za najlżejsze wózki tego typu uważa się modele parasolki, często z aluminiowym stelażem. Bardzo ważne jest również łatwe i szybkie składanie wózka.

Dwa wózki i fotelik, czyli wózek 3 w 1

Wśród szerokiej oferty wózków pod adresem https://www.wozki-foteliki.pl/12-wozki można znaleźć wiele propozycji wózków 3 w 1 albo 2 w 1. Co to właściwie znaczy? Wózek 2 w 1 to model, którego nie trzeba zmieniać zaledwie po kilku miesiącach życia dziecka. W zestawie znajduje się stelaż, gondola oraz spacerówka. Górną część wózka dobraną w zależności od potrzeb dziecka wystarczy wpiąć w stelaż, co z zasady ma być proste do wykonania dla jednej osoby i to często z maluchem na rękach. Wózki 3 w 1 to kolejne ułatwienie dla rodziców - do gondoli i spacerówki dodaje się w nich także fotelik-nosidełko do podróży samochodem. Ono także jest kompatybilne z systemem wpinania elementów w stelaż wózka.

Czy wózki łączące w sobie dwa lub nawet trzy modele mają jakieś wady? Chociaż jest to wybór z pewnością bardzo wygodny, warto zwrócić uwagę na ciężar takiego wózka. Stelaże do gondoli bywają ciężkie dla jak najlepszej stabilności, co może być niewygodne, kiedy gondolę zamieni się na spacerówkę. Druga często wymieniana wada dotyczy wózków 3 w 1 z fotelikiem samochodowym w formie nosidełka. Zwykle samodzielne foteliki dziecięce mogą pochwalić się wyższym bezpieczeństwem malucha, który w nich siedzi.

Komentarze