Jaki rodzaj środków czystości wybrać?

Środki czystościNie od dziś wiadomo, że efektywne sprzątanie wiąże się przede wszystkim z dobrym planem i… wyborem odpowiednich środków czystości. Co jest niezbędne przy robieniu porządków? Na co zwrócić uwagę, kupując chemię do sprzątania?

Środki czystości - dwa rodzaje

Warto uzmysłowić sobie, że mamy do wyboru właściwie dwa rodzaje środków czystości. Są to środki naturalne i chemiczne.

Najbardziej znane środki czystości pochodzenia naturalnego to sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy) i soda oczyszczona. Wykorzystujemy je do czyszczenia przeróżnych powierzchni, najczęściej rozcieńczając z wodą. Są dość uniwersalne, a dodatkowo łatwo dostępne.

Środki chemiczne to wszystkie produkty do sprzątania, które dostaniesz w sklepie. Nie pochodzą od środków dostępnych w naturze i są w całości wynikiem działalności człowieka. Jest ich bardzo dużo. Tworzone są z myślą o określonym przeznaczeniu.

Jaki rodzaj środków jest lepszy?

Prawdopodobnie większość osób odpowiedziałaby, że lepszy jest oczywiście środek naturalny. Jednak nie do końca. Często nawet dość neutralne środki pochodzenia naturalnego mogą utrudnić czyszczenie. Wystarczy użyć ich w nieodpowiedni sposób. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy środek naturalny trzeba właściwie zrobić samemu. O ile zrobienie roztworu wody z sokiem cytrynowym nie jest trudne, to samodzielne przygotowanie zamiennika mleczka może być już wyzwaniem. Już gotowe naturalne produkty są natomiast bardzo drogie.

Dlatego w wielu przypadkach to chemiczny środek czystości może być lepszym wyborem. W końcu to produkt stworzony z myślą o konkretnym wykorzystaniu. Nie ma więc mowy o tym, że zostanie źle użyty i przyczyni się do uszkodzenia jakiejś powierzchni. Ponadto oszczędność czasu również przemawia za specjalnym środkiem. Niewielu ludzi ma przecież czas na to, aby wytworzyć naturalne produkty.

Jakie środki czystości są niezbędne?

Każdy dom ma inne potrzeby, ale są środki czystości, które przydadzą się zawsze. W ich skład wchodzą z pewnością profesjonalne produkty chemiczne np. General Fresh, z pomocą których zapanujesz nad porządkiem w łazience i kuchni. Będą to: mleczko do armatury, środek zapobiegający tworzeniu się kamienia, spray do mycia luster, płyn do WC.

Bardzo ważne są także produkty, dzięki którym pozbędziesz się kurzu, np. nawilżone chusteczki do mebli, i niezbędne akcesoria: ręcznik papierowy, ściereczki z mikrofibry, porządny mop.

Niemniej, naturalne środki czystości warto mieć w domu. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie trzeba zneutralizować jakiś zapach. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze sprawdzać, czy użycie ich w danym celu jest całkowicie bezpieczne.

Komentarze

Ewa
Ja osobiście używam probiotycznych środków do sprzątania. Nie mają w składzie nic co nie jest naturalne. Problem jest z tym że je można kupić tylko w sklepie internetowym.