Jaki stół rozkładany wybrać do małego salonu - okrągły czy prostokątny?

Stół rozkładanyAranżacja niedużego salonu lub pokoju dziennego może przysporzyć niemało problemów. Jeśli jednak podejdziesz do tematu w sposób rozsądny i przemyślany, szybko okaże się, że nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zastanawiasz się, jaki stół wybrać? Stół rozkładany to zawsze dobry pomysł w przypadku małych pomieszczeń. Mamy kilka wskazówek, dzięki którym wybór odpowiedniego modelu stanie się nieco łatwiejszy.

Stół rozkładany - praktyczne rozwiązanie do niedużych pomieszczeń

Mały metraż bez wątpienia narzuca kilka ograniczeń, którym będziesz musiał się podporządkować. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, przystępując do jego aranżacji? Powinieneś w szczególności postarać się, aby nadmiernie nie zagracać pomieszczenia, w przeciwnym wypadku optycznie pomniejszysz jego i tak już nie najlepszy przecież metraż. Umeblowanie najlepiej ograniczyć wyłącznie do elementów niezbędnych z praktyczno-użytkowego punktu widzenia.

Wybieraj przede wszystkim meble oferujące dodatkowe funkcje przechowywania (np. stolik kawowy z szufladą lub półką bezpośrednio pod blatem, sofa rozkładana z pojemnikiem na pościel, który równie dobrze możesz wykorzystać jako schowek dla innych przedmiotów). Jeśli na co dzień potrzebujesz zaledwie 2-4 miejsc przy stole, a proszone obiady czy przyjęcia w większym gronie organizujesz zaledwie od czasu do czasu, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór stołu rozkładanego. Przed jego zakupem dobrze przemyśl jednak kilka kwestii…

Stół rozkładany

Jaki kształt stołu - czym kierować się przy jego wyborze?

Kształt blatu najlepiej dopasować do kształtu pomieszczenia, z myślą o którym stół rozkładany jest kupowany. Nie jest to oczywiście żelazna reguła, którą koniecznie należałoby się kierować w absolutnie każdym wypadku, niemniej jednak często zaleca się, aby do pomieszczeń o kształcie wydłużonego prostokąta, w szczególności tych stosunkowo wąskich, wybierać raczej stół prostokątny. Dlaczego? Ponieważ jego zbliżony do kształtu pomieszczenia blat nie zakłóci proporcji wnętrza, wpisując się w nie w znacznie bardziej harmonijny sposób niż stół okrągły.

Stół okrągły pomieści więcej osób? Nie do końca…

To często spotykany mit, a jak to w przypadku mitów i stereotypów bywa - lepiej nie traktować ich zbyt serio. Faktycznie, stosunkowo łatwiej dostawić dodatkowe krzesło do okrągłego blatu, nie znaczy to jednak wcale, że takie rozwiązanie jest w pełni komfortowe w użytkowaniu. Warto pamiętać o tym, że każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do swojej wyłącznej dyspozycji przestrzeń, która pozwoli na wygodne spożywanie posiłku, bez konieczności wzajemnego poszturchiwania się łokciami. W przypadku stołów prostokątnych przyjmuje się, że powinna to być przestrzeń wynosząca przynajmniej 60 cm. W przypadku stołów okrągłych sprawa przestawia się jednak nieco trudniej…

Jaki rozmiar stołu do salonu wybrać?

Kierując się powyższą regułą, ustalenie rozmiaru prostokątnego stołu dla 4 osób jest proste - blat powinien mieć wymiary nie mniejsze niż 120x80 cm. W przypadku stołów okrągłych przyjmuje się natomiast, że idealny stół okrągły dla 4 osób to taki, którego blat posiada średnicę 90-110 cm. Koniecznie zwróć też uwagę na miejsce ustawienia stołu. To szczególnie istotne, jeśli decydujesz się na stół rozkładany. Pamiętaj o tym, aby zachować odpowiednią odległość zarówno od ściany, jak i pozostałych, znajdujących się w salonie mebli - minimum 60-70 cm. Taki dystans pozwoli na swobodne odsuwanie krzeseł w trakcie siadania lub wstawania od stołu. Upewnij się, że w wybranym przez ciebie miejscu znajduje się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, zarówno gdy stół będzie złożony, jak i po jego rozłożeniu.

Stół rozkładany

Stół prostokątny czy okrągły - który jest bardziej ustawny?

Często mówi się, że stół okrągły jest bardziej ustawny niż stół prostokątny. W rzeczywistości okazuje się jednak, że jest całkowicie odwrotnie. Jeśli chcesz zyskać nieco dodatkowej przestrzeni, prostokątny stół możesz dostawić jednym z boków do ściany, co w przypadku stołu okrągłego nie jest możliwe. Warto też mieć na uwadze, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości, gdy wielu z nas pracuje w systemie home office, że stół okrągły, z uwagi na mocno zaokrąglone krawędzie, niezbyt dobrze sprawdza się w charakterze blatu roboczego. Jeśli więc metraż nie pozwala ci na stworzenie sobie miejsca do pracy w domu z biurkiem w roli głównej i zamierzasz w tym celu wykorzystywać stół w salonie, stół prostokątny okaże się znacznie lepszym wyborem.

Oświetlenie stołu - o tym warto pomyśleć wcześniej

To kwestia, w której stół okrągły okazuje się mieć więcej zalet. Dlaczego? Ponieważ jego odpowiednie oświetlenie jest znacznie łatwiejsze niż ma to miejsce w przypadku stołu prostokątnego. Jedna lampa wisząca nad okrągłym stołem, w centralnym punkcie jego blatu, w zupełności wystarczy. Takie rozwiązanie przy stole prostokątnym często okazuje się niewystarczające - w zależności od długości może okazać się, że potrzebne będą 2 a nawet 3 lampy. W takiej sytuacji warto rozważyć listwę reflektorową z 3-4 źródłami światłami, najlepiej regulowanymi, co umożliwi dostosowanie kierunku padania światła do aktualnych potrzeb. Może się to okazać bardzo przydatne zwłaszcza po rozłożeniu blatu.

Komentarze