Jakie warunki musimy spełniać, aby adoptować kota?

Adopcja kotaDecyzja o przygarnięciu kota ze schroniska jest bardzo szlachetna. Jednak często wydaje nam się, że do zostania dumnym właścicielem wybranego pupila wystarczy jedna wizyta w schronisku. Nic bardziej mylnego! Wzięcie kota do adopcji wiąże się z kilkustopniowym postępowaniem. Kilkustopniowym, ponieważ pracownicy schroniska czy fundacji muszą być pewni, że zwierzak, za którego ponoszą przecież odpowiedzialność, trafi w dobre ręce. A zatem, jak adoptować kota? Jakie warunki musimy spełniać, aby go zabrać do domu?

Kto może podjąć się adopcji kota ze schroniska?

Ponieważ adopcja kota jest bardzo odpowiedzialną decyzją, wiążącą na wiele lat, powinna zostać dokładnie przemyślana i podjęta jednomyślnie przez wszystkich członków rodziny. Właścicielem zwierzęcia przebywającego w ośrodku może zostać jedynie osoba dorosła. Należy tu jednak zaznaczyć, że w tym aspekcie nie chodzi wyłącznie o przekroczenie cezury 18. roku życia. Dla wielu schronisk osoba dorosła ponad to, że jest pełnoletnia, musi być także samowystarczalna. Dlatego też niejednokrotnie odmawia się prawa do adopcji młodym ludziom o nieustabilizowanej sytuacji życiowej - przygarnięcie pupila oznacza obciążenie finansowe, którego dwudziestolatkowie mogą nie udźwignąć. Jest to warunek mający zabezpieczyć koty do adopcji przed ponownym odrzuceniem.

Należy także nadmienić, że pracownik schroniska ma prawo do odmowy wydania zwierzęcia, nawet po zatwierdzonej adopcji, w wypadku, gdy potencjalny właściciel jest nietrzeźwy, zachowuje się agresywnie lub niehumanitarnie w stosunku do zwierząt. Ponadto możliwości adopcji nie mają osoby podejrzane o handel zwierzętami, a także ci, którzy wcześniej zerwali umowę adopcyjną czy też oddali zwierzę bez podania przyczyny.

Jakie są zasady adopcji kota ze schroniska?

Warunki adopcji kota mogą nieznacznie różnić się w poszczególnych ośrodkach, jednak na ogół większość schronisk stosuje podobne zasady.

  • Adoptować kota może wyłącznie osoba pełnoletnia, mogąca się wylegitymować, która posiada stałe miejsce zamieszkania.
  • Potencjalni przyszli właściciele muszą przejść pomyślnie proces adopcyjny.
  • Aby zabrać pupila do domu, należy podpisać umowę oraz wnieść opłatę adopcyjną zgodną z cennikiem danego schroniska.
  • Koty dorosłe nie mogą zamieszkać w domach wolnostojących ani w mieszkaniach ulokowanych na parterze, ponieważ łatwo mogą z nich uciec.

Jak wygląda proces adopcyjny?

Szczegółowych informacji należy szukać bezpośrednio w danym ośrodku, bo i w tym przypadku procedury adopcyjne nie muszą być jednolite. W głównej mierze składają się one z kilku etapów.

  • Rozmowa telefoniczna, podczas której pracownik schroniska przeprowadza wstępny wywiad dotyczący warunków bytowych i mieszkaniowych potencjalnych właścicieli.
  • Wizyta przedadopcyjna, na którą zaproszone są osoby pozytywnie ocenione w wywiadzie telefonicznym. W jednych ośrodkach taka wizyta oznacza jedynie wypełnienie ankiety adopcyjnej, w innych wiąże się z dalszym wywiadem i szczegółową rozmową z kandydatami.
  • Przygotowanie do adopcji. Po pozytywnym rozpatrzeniu danej kandydatury przyszli właściciele kotów proszeni są o skompletowanie w domu wyprawki dla pupila - przygotowanie legowiska, misek, dobrej karmy, artykułów pielęgnacyjnych - a także o przywiezienie ze sobą smyczy/szelek i transportera w dzień odbioru zwierzątka.
  • Wybór kota do adopcji. Tu zaprasza się przyszłych właścicieli do "kociarni", gdzie mogą zapoznać się z pupilami i wybrać spośród nich tego, którego zabiorą do domu. Wyboru można dokonać bez ingerencji pracowników schroniska, jednak często zdarza się, że ich sugestie okazują się bardzo pomocne.
  • Wypełnienie formalności, czyli uzupełnienie umowy adopcyjnej kota oraz uiszczenie odpowiedniej opłaty.
  • Zabranie pupila do domu. Po kotka można przyjść z designerskim transporterem lub odpowiednio przygotowanym kartonikiem, nie ma to większego znaczenia, ważne jest natomiast bezpieczne przeniesienie zwierzęcia do domu.

Wiele schronisk po oddaniu swojego podopiecznego często chce monitorować przebieg adaptacji zwierzaka w nowym otoczeniu, dlatego też niejednokrotnie nowi właściciele proszeni są o kontakt (telefoniczny lub mailowy) lub zgodę na wizytę patronażową pracownika danego ośrodka. Warto jednak wiedzieć, że sposób takiej kontroli powinien być zawarty w warunkach adopcji kota określonych w podpisanej umowie. Więcej informacji doczytasz na https://wamiz.pl.