Jałowiec - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

JałowiecJałowiec pomaga w walce o utrzymanie wątroby w dobrej formie, może się też stać cennym wsparciem w walce z dolegliwościami pęcherza moczowego. Można go jednak wykorzystać i w inny sposób. Co warto wiedzieć na temat leczniczych właściwości tej rośliny? Jakie problemy zdrowotne możemy rozwiązać przy jego wsparciu?

Jakie substancje lecznicze można znaleźć w jałowcu?

Jałowiec ma wyjątkowy wpływ na nasze zdrowie, a o jego niezwykłej mocy znajdują substancje lecznicze znajdujące się w owocach tej rośliny. Ziołolecznictwo stawia przede wszystkim na szyszkojagody tej rośliny, gdyż to w nich znajduje się najwięcej substancji leczniczych. Zawierają one cukry, składniki mineralne, kwasy organiczne, żywice, woski, garbniki, pektyny, glikozydy, olejek eteryczny.

Stosowany wewnętrznie, staje się jałowiec skutecznym pogromcą bakterii, z kolei jako środek przeznaczony do stosowania zewnętrznego, stanie się cennym wsparciem dla osób walczących z nerwobólami.

Jak z niego korzystać?

Jałowiec w walce o zdrowie: jakie problemy pomoże nam pokonać ta roślina lecznicza?

Jako roślina lecznicza, jest jałowiec stosowany przede wszystkim do walki przeziębieniem. Napar z jałowca pomoże w walce z bakteriami, z kolei inhalacje ułatwią nam oddychanie. Z jałowca warto też skorzystać w chwili, gdy chcemy szybko i skutecznie oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn.

Szyszkojagody jałowca są cenione ze względu na swe moczopędne właściwości. Dzięki temu jałowiec świetnie sprawdza się w tych kuracjach, których głównym celem jest oczyszczenie dróg moczowych ze szkodliwych bakterii. Jałowiec pomaga też w walce z niektórymi schorzeniami nerek, jest też z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu kamicy nerkowej. Dzięki właściwościom moczopędnym jałowca można się pozbyć z organizmu wielu szkodliwych dla zdrowia substancji. Takie działanie jałowca pomoże nam jednocześnie w walce z cellulitem, którego główną przyczyną okazuje się często właśnie nadmierna ilość toksyn w organizmie.

Z leczniczych właściwości jałowca mogą również skorzystać te osoby, którym najwięcej problemów sprawia układ pokarmowy. Jałowiec pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu jest z powodzeniem stosowany w walce z zaburzeniami trawienia, a jednocześnie - korzystnie wpływa na pracę wątroby.

Jałowiec w naszej kuchni: jak korzystać z tej przyprawy?

Jałowiec to nie tylko roślina lecznicza, ale i ciekawa przyprawa, która czyni dietę bardziej wartościową. Obecność jałowca coraz częściej uwzględniają przepisy na dania mięsne, szczególnie te, które cieszą się opinią dość tłustych. Nie bez powodu przecież zajmował on tak ważne miejsce w kuchni staropolskiej - ciężkostrawnej i tłustej. Do dziś jałowiec spełnia też ważną rolę jako przyprawa do wędlin, idealnie komponuje się też z dziczyzną oraz daniami z dodatkiem grochu i fasoli.

Przeciwwskazania

Uwaga - zbyt długie lub zbyt duże dawki jałowca powodują podrażnienie przewodu pokarmowego oraz nerek. Nie wolno stosować jałowca kobietom w ciąży, osobom z ostrymi chorobami nerek oraz przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Takie rośliny lecznicze, jak jałowiec, nie bez powodu zajęły ważne miejsce w naszych domach. Dzięki nim możemy cieszyć ciekawszym smakiem potraw i lepszą formą. A że korzystanie z leczniczych właściwości tej rośliny nie jest trudne - każdy może wspomóc zdrowe korzystając z aromatycznego jałowca.