Kamica nerkowa. Przyczyny, objawy i sposób leczenia

Kamica nerkowaKamica nerkowa to podstępne i trudne do wykrycia schorzenie - najczęściej przez wiele miesięcy nie daje żadnych sygnałów, atakując nagle i wymagając szybkiej interwencji lekarza. Co jest jej przyczyną, jak ją rozpoznać i w jaki sposób postępować, żeby szybko wrócić co zdrowia? Podajemy najważniejsze informacje dotyczące kamieni nerkowych.

Przyczyny powstawania kamieni w nerkach

Jak dochodzi do kamicy nerkowej? Żeby to zrozumieć, musimy przypomnieć sobie zasady funkcjonowania naszych nerek. Ich zadaniem jest filtrowanie krwi i usuwanie toksyn. Zdarza się jednak, że nasze nerki są osłabione albo w naszym organizmie znajduje się zbyt dużo substancji szkodliwych - część osadów zalega wtedy w naszych nerkach w postaci złogów. Te stopniowo przekształcają się w tak zwane kamienie nerkowe.

O tym, czy zachorujemy na kamicę nerkową, decyduje wiele czynników, od genów, przez przebyte choroby, po sposób życia, jaki prowadzimy. Szczególnie narażone są osoby przyjmujące duże ilości leków, obciążone genetycznie, a także ci, którzy spożywają duże ilości białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, a przy tym mało się ruszają.

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że w naszych nerkach utworzyły się kamienie. Początkowo bowiem kamica nerkowa nie daje żadnych objawów lub objawia się dolegliwościami, które z łatwością mogą być zbagatelizowane, np. bólem brzucha. W późniejszym stadium choroby ból nasila się i atakuje nagle. Pojawia się rwąca, niemalże szarpiąca kolka.

Inne symptomy, które powinny nas zaniepokoić, to krwiomocz oraz silne parcie na pęcherz i bóle w trakcie oddawania moczu. Jeśli zauważymy u siebie takie dolegliwości powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poprosić o badanie kamieni nerkowych.

Jak przebiega leczenie kamicy nerkowej?

Jeżeli badanie kamieni nerkowych wykaże, że rzeczywiście mamy do czynienia ze schorzeniem nerek, lekarz zaleci odpowiednie dla naszego przypadku leczenie. Większość pacjentów dochodzi do zdrowia po zastosowaniu kuracji farmakologicznej - im szybciej zareagujemy, tym większe mamy szanse, że lekarstwa wystarczą, żeby rozpuścić kamienie i przywrócić nerkom zdrowie. Niestety, jeśli będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty, konieczna może okazać się operacja.

Warto jednak zaznaczyć, że dziś stosuje się również inne, mniej inwazyjne metody usuwania kamieni z nerek. Są to ureterorenoskopia - metoda pozwalająca na usunięcie kamieni przez wziernik, nefrolitotrypsja przezskórna - nacięcie skóry w okolicach nerki w celu wycięcia kamienia, oraz litotrypsja przezustrojowa - niszczenie kamienia przy użyciu tak zwanej fali wstrząsowej.

Pamiętajmy, że o właściwej metodzie usunięcia kamieni może zdecydować tylko lekarz - to on zaleci również dalszą kurację i pomoże nam w pełni wrócić do zdrowia i zapomnieć o bolesnych napadach kolki.

Źródło: www.uro.net.pl.

Komentarze