Katar i zatkany nos - domowe sposoby

Katar i zatkany nos - domowe sposobyZatkany nos i katar spowodowany przeziębieniem należy do jednych z najbardziej uciążliwych i denerwujących rzeczy. Jeśli jeszcze do tego zaczyna z niego cieknąć, grudki śluzu przyklejają się do nabłonka w nosie, a głos zmienia swoją barwę na charakterystyczną dla tej dolegliwości samopoczucie gwałtownie spada.

Nie możemy oddychać, czujemy się źle, odliczamy dni, kiedy to wreszcie się skończy. Na szczęście jest wiele sposobów na ulżenie sobie, gdy nos odmawia posłuszeństwa. Niektóre z nich nie są zbyt popularne, a warto byłoby wiedzieć, jak w szybki sposób pozbyć się uciążliwego uczucia zatkanego nosa.

Masaż "strategicznych miejsc"

Jeśli jesteśmy akurat poza domem i nie mamy do dyspozycji żadnych pomocy, możemy poradzić sobie stosując masaż. Istnieją cztery strategiczne miejsca, których uciskanie i jednoczesne masowanie okrężnymi ruchami powinno w szybki sposób dać ulgę. Pierwszym z nich jest uciskanie skrzydełek nosa z zatrzymaniem na kilka sekund i dodatkowo wykonywanie delikatnych okrążeń. Powinniśmy powtórzyć dziesięć razy, a następnie przejść wyżej, w miejscu gdzie nos znajduje się na wysokości kącików oczu. W tym miejscu wykonujemy tą samą czynność, również dziesięć razy z delikatnym uciskaniem i masowaniem. Dwa kolejne miejsca znajdują się przy uszach. Palcem wskazującym delikatnie masujemy małżowinę uszną wykonując dziesięć powtórzeń a następnie przechodzimy za ucho i uciskamy miejsce, które znajduje się dokładnie za małżowiną uszną. Masaż ten należy powtórzyć trzy razy, można się zdziwić, że przynosi on tak natychmiastową ulgę.

Parówka - inhalacja z ziół zalanych wrzątkiem

Gdy jesteśmy w domu i mamy trochę więcej wolnego czasu do dyspozycji warto byłoby zrobić sobie tak zwaną parówkę, czyli inhalację z ziół zalanych wrzątkiem. Można do tego celu wykorzystać miskę, do której włożymy zioła, takie jak rumianek lub tymianek, a nawet zieloną herbatę, jeśli nie mamy akurat do dyspozycji nic innego i zalejemy je wrzątkiem. Na głowę możemy zarzucić ręcznik, aby para wodna nie uciekała. Podczas inhalacji wykonujemy głębokie wdechy nosem i wydechy ustami uważając, żeby nie zrobiło nam się słabo z powodu braku tlenu.

Ostre przyprawy

Innym z domowych sposobów jest używanie dużej ilości ostrych przypraw które mają działanie oczyszczające, dlatego warto doprawiać potrawy pieprzem lub papryką, a także czosnkiem. Czosnek można wykorzystać też w inny sposób, obierając dwa ząbki i kładąc przy łóżku na noc lub, przy bardziej zaawansowanym katarze, wkładając do nosa, uważając, aby nie podrażnić błony i aby nie włożyć ząbków zbyt głęboko, ponieważ powoduje to dyskomfort i może grozić utknięciem czosnku. Wieczorem warto zrobić sobie gorącą kąpiel, do której można użyć soli mineralnych. Przed snem warto wypić gorącą herbatę.

Spożywanie cytrusów

Jeśli chodzi o dietę, skuteczne jest spożywanie cytrusów w dużej ilości, gdyż zawierają one zbawienną witaminę C i picie jak największej ilości płynów, co rozrzedzi krew i płyny ustrojowe powodując uwalnianie zalegającej w nosie wydzieliny.

Stosując wszystkie z wyżej wymienionych praktyk możemy w łatwy, szybki i zdrowy sposób pozbyć się kataru i uciążliwego zatkanego nosa, co pozwoli nam cieszyć się swobodą oddychania i naturalnie brzmiącego głosu.

Komentarze