Kiedy dzieci są najbardziej narażone na podrażnienie gardła?

Podrażnienie gardła u dzieckaJesień i zima to czas, w którym łatwo o suchość i drapanie w gardle u dzieci. Przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej przesuszenie śluzówki, któremu sprzyja przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych salach np. w przedszkolu czy szkole, głośne mówienie, a także picie zbyt małej ilości płynów. Warto wiedzieć, jak szybko zniwelować nieprzyjemne objawy i zwalczyć chrypkę u dziecka.

Kiedy dochodzi do podrażnienia gardła u dziecka?

Warunki, które panują zimą, sprzyjają przesuszeniu gardła u dzieci, a co za tym idzie, pojawia się chrypka, drapanie, a nawet ból. Takie objawy pojawiają się najczęściej w trakcie sezonu grzewczego, gdy suche powietrze przyczynia się do podrażnienia delikatnej śluzówki gardła. Jeśli dodatkowo dziecko w ciągu dnia nie wypija wystarczającej ilości płynów, a podczas zabawy dużo i głośno mówi, pojawia się uczucie suchości w gardle. Takie dolegliwości mogą być związane z przesuszeniem błony śluzowej lub łagodną infekcją górnych dróg oddechowych.

Jak zwalczyć podrażnienie gardła?

Pierwszym krokiem do opanowania objawów, powinno być zadbanie o nawilżenie gardła przy pomocy środków z domowej apteczki. Dziecku można podać np. pastylki do ssania, takie jak Fiorda Junior, które działają na śluzówkę łagodząco i nawilżająco. Gardło ukoi także nawilżacz powietrza, który pozytywnie wpłynie na wilgotność np. w ogrzewanym pokoju dziecka. Nie można także zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń w domu, szczególnie przed snem, a także podawaniu dziecku dużej ilości płynów.

Jak szybko pozbyć się chrypki?

Podrażnienie gardła mogą spowodować także inne czynniki np. drażniące, zanieczyszczone powietrze, czyli tzw. smog, który nasila się szczególnie zimą i jest odczuwalny także wczesną wiosną. Uważać należy także na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Okazuje się, że chrypka może wystąpić u dziecka nawet latem, a także podczas wakacyjnego urlopu. Co można zrobić, by ulżyć dziecku w takiej sytuacji? O każdej porze roku warto zachęcać dziecko do picia dużej ilości wody i letnich napojów np. herbat z dodatkiem miodu i cytryny. Do posiłków można także włączać półpłynne potrawy np. kisiele, budynie czy łagodne owsianki z dodatkiem siemienia lnianego, które zadziałają na śluzówkę osłonowo. Dziecko powinno także oszczędzać głos i stosować pastylki do ssania np. Fiordę Junior (http://fiorda.pl/fiorda-junior) z porostem islandzkim i lipą, które wspomagają błonę śluzową gardła i pomagają walczyć z jego podrażnieniem. Dzięki tym prostym sposobom można szybko i skutecznie zaradzić problemom z gardłem.

Komentarze