Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Moment zapłodnienia komórki jajowejTo, kiedy dochodzi do zapłodnienia, jest przedmiotem wielu pytań, dyskusji na forach i konsultacji lekarskich. Zapłodnienie wymaga spełnienia kilku warunków, których wystąpienie w odpowiednim czasie pozwoli na dotarcie plemnika do komórki jajowej. Jakie to warunki i kiedy najczęściej dochodzi do zapłodnienia? Co ma największy wpływ na możliwość zajścia w ciążę?

Organizm człowieka, a zwłaszcza kobiety funkcjonuje w cyklach, regulowanych przez pracę hormonów, których ilość i działanie są z kolei kontrolowane przez tarczycę, nadnercza i przysadkę mózgową. Układ rozrodczy kobiecego organizmu funkcjonuje w cyklu trwającym średnio 28 dni, z których tylko kilka uznaje się za dni płodne, czyli te, podczas których jest szansa na dojście do zapłodnienia. Jakie warunki muszą być spełnione, aby zapłodnienie było możliwe? Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie w cyklu miesięcznym kobiety

Zapłodnienie ma miejsce, gdy dwie gamety - żeńska i męska, czyli komórka jajowa i plemnik, połączą się w całość. Jest to możliwe, gdy nasienie mężczyzny dostanie się do pochwy kobiety, dzięki czemu plemniki mają możliwość przedostania się do jajowodu i dotarcia do jajeczka. To jednak jedynie podstawowy, uproszczony mechanizm tego procesu. Aby mogło dojść do zapłodnienia w danym cyklu, plemniki muszą dostać się do jajowodów kobiety w czasie owulacji, czyli krótkim, trwającym maksymalnie 48-godzinnym momencie, w którym uwolnione z pękniętego pęcherzyka Graafa jajeczko będzie przebywać drogę z jajnika, poprzez jajowód, do macicy. Jeśli w tym czasie do zapłodnienia nie dojdzie, pęcherzyk Graafa zanika i pojawia się krwawienie miesiączkowe.

Plemniki mogą dostać się do dróg rodnych kobiety również podczas stosunku przerywanego, przez preejakulat, czyli wydzielinę pojawiającą się przed wytryskiem. Z tego powodu stosunek przerywany nie jest uznawany za skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży, podobnie, jak tak zwany kalendarzyk małżeński, czyli metoda wyliczania dni płodnych na podstawie obserwacji długości cyklu miesiączkowego i rodzaju śluzu w danym dniu. Plemniki mogą przetrwać w kobiecym organizmie nawet 72 godziny, co oznacza, że zapłodnienie jest możliwe zarówno, kiedy do stosunku dojdzie w ciągu trzech dni przed owulacją i dw dni po owulacji. Czas ten nazywany jest dniami płodnymi. Osoby starające się o dziecko nie mogą mieć jednak pewności, że do zapłodnienia dojdzie nawet w przypadku intensywnych prób doprowadzenia do zapłodnienia w danym cyklu - może bowiem wystąpić tak zwany cykl bezowulacyjny, w którym pęcherzyk Graafa nie pęknie, a jajeczko nie zostanie uwolnione. Dzieje się tak najczęściej w przypadku występowania zaburzeń hormonalnych oraz poważniejszych problemów, na przykład Zespołu Policystycznych Jajników. Plemniki również mogą być zbyt słabe i nie docierać do jajeczka. Jeśli pomimo długotrwałych starań nie dochodzi do zapłodnienia, konieczna jest konsultacja lekarska w celu podjęcia odpowiedniego leczenia hormonalnego.

Jak rozpoznać moment zapłodnienia?

Od momentu połączenia się plemnika i komórki jajowej do zagnieżdżenia się zarodka w macicy może minąć nawet od siedmiu do dwunastu dni. Dzieje się tak z powodu czasu, jaki musi przebyć zapłodnione jajeczko z jajowodu do macicy oraz czasu potrzebnego do powstania zarodka poprzez podział komórek. Zagnieżdżenie zarodka, czyli implantacja może spowodować odczuwalny ból oraz tak zwane krwawienie implantacyjne objawiające się delikatnym plamieniem. Krwawienie implantacyjne bywa mylone z miesiączką - bardziej skąpą, niż zwykle, krótszą, jednak występującą mniej więcej w spodziewanym terminie, stąd miejskie legendy o ciąży pomimo miesiączki.

Komentarze