Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do okulisty?

Okulary dla dzieckaRodzice pukają do drzwi gabinetu okulistycznego najczęściej dopiero wtedy, gdy zauważą pierwsze niepokojące objawy, które mogą wskazywać na problemy ze wzrokiem swojego dziecka.

Ponieważ badania okulistyczne nie są obowiązkowe, często narząd wzroku jest bagatelizowany, a badania kontrolne nie są wykonywane profilaktycznie wcale. To duży błąd, bo w przypadku dzieci zaburzenia widzenia nie od razu są przez opiekunów rozpoznawane. Dziecko nie zawsze skarży się na problem, bo po prostu nie zdaje sobie sprawy, że taki w ogóle istnieje.

Rodzice uznają, że wzrok dziecka badany jest prawidłowo podczas rutynowego bilansu, jaki realizowany jest raz w roku. To prawda, że lekarz rodzinny wykonuje wtedy proste badania kontrolne, natomiast nie ma odpowiedniego sprzętu, by ewentualne zaburzenia widzenia wykryć. Odczytywanie symboli i literek na tablicy nie zawsze są wystarczające.

Pierwsza wizyta kontrolna u okulisty zalecana jest, kiedy dziecko ukończy 3 lata. Wtedy narząd wzroku jest już wystarczająco rozwinięty, by móc zdiagnozować zaburzenia. Jeśli żadne wady nie zostaną rozpoznane, a dziecko może cieszyć się doskonałym wzorkiem, badania u okulisty warto przeprowadzać profilaktycznie raz w roku.

Wizyta u okulisty będzie niezbędna od razu, kiedy tylko rodzicom uda się zauważyć jakiekolwiek dysfunkcje. Nie zawsze jest to uraz oka, który jest ewidentnym wskazaniem. Jeśli dziecko trze często oczy, mruży je albo ogląda bajki z bliskiej odległości od odbiornika, to znak, że wzrok należy zbadać. Przesłanką do wizyty u okulisty powinny być także częste bóle głowy, światłowstręt czy przewlekłe zmęczenie. O krótkowzroczności, podwójnym widzeniu czy niedowidzeniu świadczyć też może fakt występowania problemu ze skupieniem wzroku na jednym przedmiocie, przechylaniu głowy podczas czytania czy oglądania bajki albo trudność w rozróżnianiu przedmiotów.

Trzeba pamiętać, że o narząd wzroku trzeba odpowiednio dbać. Pierwsze badania okulistyczne nie są w żadnym stopniu inwazyjne, nie są też bolesne, nie sprawiają najmniejszej trudności dziecku. Co więcej, im wcześniej wykryje się ewentualną wadę widzenia, tym szybciej udaje się ją niwelować. W przypadku dzieci rzadko wymagane są na przykład zabiegi laserowe czy chirurgiczne. Nierzadko najczęściej występujące zaburzenia widzenia, takie jak zez, leczone są przy wykorzystaniu ćwiczeń ortoptycznych. Zalecana jest wtedy indywidualna terapia, którą przeprowadza się zarówno w gabinecie okulistycznym, jak i w warunkach domowych.

Szczególną uwagę na oczy dziecka powinni zwrócić rodzice, którzy mają świadomość występowania zaburzeń wzroku u innych członków rodziny. Bardzo często dysfunkcje w obrębie narządu wzroku są niestety dziedziczone. Obowiązkiem opiekunów jest zapewnienie dziecku odpowiedniego rozwoju i właściwego stanu zdrowia. Zaburzenia wzroku wiążą się przeważnie z dyskomfortem prowadzenia codziennej aktywności. Nie zapominajmy też o tym, że oczy są jednym z najważniejszych organów ludzkiego organizmu i trzeba o nie należycie dbać, by cieszyć się komfortem funkcjonowania każdego dnia.

Artykuł powstał w oparciu o stronę centrum okulistyki Optomedica.

Ocena: 5.0