Kiedy rozszerzyć dietę maluszka?

Rozszerzanie diety maluszkaRozszerzanie diety niemowlaka może wzbudzać sporo emocji u świeżo upieczonych rodziców. Wiele mam i ojców zadaje sobie pytania, od czego zacząć wzbogacanie menu bobasa. Kiedy jest najlepszy czas na pobudzenie kubków smakowych dziecka? Czy istnieje określony schemat postępowania?

Rozszerzanie diety - od kiedy zacząć?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione mlekiem matki. Jeżeli z powodów zdrowotnych nie jest to możliwe, naturalne mleko można zastąpić modyfikowanym. Przygodę z rozszerzaniem diety można rozpoczynać ok. 6. miesiąca życia, jednak nie później niż w 26. tygodniu życia. Co podawać w pierwszej kolejności? Pierwsze posiłki dziecka powinny mieć gładką, najlepiej kremową, konsystencję. Jest to związane z faktem, że maluch nie potrafi jeszcze rozgryzać nawet drobnych cząstek pokarmowych. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku słoiczki dla dzieci i domowe przeciery. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że kluczowa jest kolejność wprowadzanych grup posiłków.

Zasady prawidłowego rozszerzania diety

W 6. miesiącu życia rozszerzanie diety należy rozpocząć od warzyw, np. brokułów, marchewki, ziemniaków itd. Powinny być one ugotowane i zmiksowane. Następnie można wprowadzać owoce. Dlaczego taka kolejność? Ma to związek z cukrem zawartym w tych drugich. Gdy niemowlę jako pierwszych spróbuje owoców, znacznie trudniej będzie mu polubić neutralne w smaku warzywa. Pół roku życia dziecka to również dobry czas na wprowadzenie kaszek i kleików.

Dopiero w kolejnym półroczu można stopniowo wdrażać także nabiał, mięso i pieczywo. Żucie i gryzienie cząstek pokarmowych jest możliwe od ok. 9. miesiąca życia.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad rozszerzania diety.

  • Zacznij od niewielkich porcji - na początek warto podać dziecku 1 lub 2 łyżeczki posiłku. W ten sposób można przekonać się, czy zasmakuje on maluchowi.
  • Nie stresuj dziecka - niemowlę wyczuwa emocje swoich rodziców. Zestresowany rodzic, który chce podać swojej pociesze jedzenie w dużym pośpiechu, może ponieść klęskę. W związku z tym należy karmić dziecko w spokoju i wtedy, gdy mamy czas.
  • Wybierz odpowiednią łyżeczkę - na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów dla dzieci, które mają ułatwić pierwsze karmienie. Jednym z przykładów są łyżeczki. Są one znacznie płytsze niż tradycyjne łyżki, a ponadto wykonane z bezpiecznych, najczęściej plastikowych tworzyw.
  • Wprowadzaj jeden składnik jednocześnie - tylko w ten sposób można zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne bobasa.
  • Obserwuj reakcję dziecka - mina dziecka spożywającego posiłek może powiedzieć nam wiele o jego preferencjach żywieniowych.
  • Nie rozpraszaj niemowlaka - bobas jest wyjątkowo wrażliwy na działanie bodźców zewnętrznych. Podczas karmienia nie rozpraszaj go kolorowymi maskotkami, bajkami lub kolorowymi światełkami. Nie poleca się także co chwila przecierać jego buzi, gdyż może to powodować zdenerwowanie.

Jeżeli niemowlę jest alergikiem, dobrze będzie skonsultować każdy krok rozszerzania diety z pediatrą.

Komentarze